Uluslararası Uzay İstasyonu’nun EMU’ları giyen astronotlar tarafından uzay yürüyüşlerinin sahnelendiği Quest hava kilidinin içinde bir çift Araç Dışı Hareketlilik Birimi (EMU’lar) veya uzay giysileri resmedilmiştir. Kredi bilgileri: NASA

A UzayX Dragon kargo gemisi, denize doğru fırlatılması planlanıyor. Uluslararası Uzay istasyonu bir Falcon 9 roketinde NASACumartesi günü Kennedy Uzay Merkezi’nin, Pazartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenerek temel malzemeleri ve iki yeni güneş paneli sağlaması planlanıyor. NASA astronotları Stephen Bowen ve Woody Hoburg, 9 Haziran’da yapılması planlanan bir uzay yürüyüşü sırasında bu dizileri kuracaklar. Bu sırada ekip, devam eden bilimsel deneyler ve istasyon bakımıyla uğraşıyor.

İki NASA astronotu gelecek haftaki uzay yürüyüşüne hazırlanırken, bir Dragon kargo gemisi Cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) doğru kalkış yapmak için geri sayım yapıyor. bu arada, Sefer 69 ekip, insan araştırmaları, robotik ve laboratuvar bakım faaliyetlerine ayak uyduruyor.

Üzerinde Dragon kargo gemisi bulunan bir SpaceX Falcon 9 roketi, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasına doğru yuvarlandı. saatinde kalkması bekleniyor Cumartesi 12:35 EDT Dragon’u Dünya yörüngesine taşıyor. Dragon daha sonra, Pazartesi günü saat 05:36’da Harmony modülünün uzaya bakan limanına kenetleneceği yörünge karakoluna otomatik bir uçuş gerçekleştirecek.

Dragon, yanaştıktan yaklaşık iki gün sonra basınçsız bagajından çıkarılacak ve ardından istasyonun sancak tarafındaki makas yapısına bağlı bir palet üzerine yerleştirilecek olan iki yeni açılır kapanır güneş paneli taşıyor. ABD kargo gemisinin içinde, mürettebat üyelerini yenilemek için tonlarca yeni deney, yiyecek, malzeme ve donanım bulunuyor. NASA TV, ajansın uygulaması ve web sitesinde canlı lansman kapsamına Cumartesi günü saat 12:15’te başlıyor. Canlı yerleştirme yayını Pazartesi günü sabah 4’te başlıyor.

NASA astronotları Stephen Bowen ve Woody Hoburg, 9 Haziran’da bir uzay yürüyüşüne çıkmayı ve Dragon tarafından teslim edilen yeni güneş panellerinden birini sancak kirişine kurmayı planlıyorlar. İkili, uzay yürüyüşü prosedürlerini gözden geçiriyor ve gelecek hafta gezileri sırasında kullanacakları Araç Dışı Hareketlilik Birimlerini (EMU’lar) veya uzay kıyafetlerini yapılandırıyorlar. Dragon’un içine yerleştirilmiş ikinci açılır kapanır güneş panelini kurmak için 15 Haziran’da başka bir uzay yürüyüşü planlanıyor.

ISS'deki astrobeler

Uluslararası Uzay İstasyonundaki Astrobees’in Animasyonu. Kredi bilgileri: NASA

Bugün, devam eden uzay yürüyüşü hazırlıkları ile birlikte, ikili bazı bilim ve kargo faaliyetleri için zaman ayırdı. Bowen sabahı kan örneklerini almakla geçirdi. Bağışıklık Testi uzay uçuşunun hücresel bağışıklık fonksiyonlarını nasıl etkilediğini keşfetmek için deney. Hoburg, bir Astrobee robotik serbest uçuş asistanı üzerinde çalıştı ve ardından yaklaşan Dragon ikmal görevi için operasyonları gözden geçirdi.

Uzay yürüyüşü hazırlıklarına yardımcı olan NASA’dan Uçuş Mühendisleri Frank Rubio ve BAE’den (Birleşik Arap Emirlikleri) Sultan Alneyadi de Perşembe günkü programa çeşitli bilim görevleri ayırdı. Rubio, Combustion Integrated Rack’in içine araştırma donanımı kurdu. uzay yangın güvenliği çalışması. Alneyadi, Bio-Monitor yelek ve saç bandı taktığı 48 saatlik bir sürenin ortasında. kardiyovasküler sistemini izlemek normal mürettebat faaliyetlerini gerçekleştirirken.

Komutan Sergey Prokopyev ve Uçuş Mühendisi Dmitri Petelin bir kez daha birlikte çalıştılar ve Zvezda hizmet modülü içinde yükseltilmiş veri kabloları kurmaya devam ettiler. Prokopyev ayrıca istasyonun koşu bandında fiziksel uygunluk değerlendirmesi için kendisine sensörler taktı. Petelin, kargoyu ISS Progress 84 uzay gemisinin içinden boşalttı ve istifledi. Uçuş Mühendisi Andrey Fedyaev, gününü Nauka bilim modülünün içinden Avrupa robot kol manevra tekniklerini uygulayarak geçirdi.uzay-2