Google’ın ChatGPT ve Bard gibi tüketiciye dönük yapay zeka araçlarının piyasaya sürülmesi, üretken yapay zeka pazarını geçen yılki 40 milyar dolardan 2032’ye kadar tahminen 1,3 trilyon dolara çıkaracak on yıllık bir patlamayı tetikleyecek. Mandeep Singh liderliğindeki Bloomberg Intelligence analistlerinin yeni bir raporuna göre, sektör önce yapay zeka sistemlerini eğitmek için gereken altyapı talebi ve ardından yapay zeka kullanan cihazlar nedeniyle on yılda %42 oranında büyüyebilir. modeller, reklam ve diğer hizmetler.

Singh, “Dünya, önümüzdeki on yılda üretken AI sektöründe, teknoloji sektörünün çalışma şeklini temelden değiştirmeyi vaat eden bir büyüme patlaması görmeye hazırlanıyor” dedi. “Teknoloji, geliştikçe BT harcamalarının, reklam harcamalarının ve siber güvenliğin giderek daha önemli bir parçası olmaya hazırlanıyor.” Geçen yılın sonlarında ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinden sonra dünya çapında talep arttı ve teknoloji, müşteri hizmetlerinden bankacılığa kadar her şeyi alt üst etmeye hazırlanıyor. İsteklere nasıl yanıt verileceğini öğrenmek için genellikle internetten toplanan büyük veri örneklerini kullanır ve gerçekçi görünen görüntüler ve gerçek bir kişiden geliyormuş gibi görünen sorulara yanıtlar oluşturmanıza olanak tanır.

Rapora göre OpenAI’ye milyarlarca dolar yatırım yapan Google Alphabet, Nvidia ve Microsoft’un ana şirketi Amazon.com Inc.’in bulut bölümü, AI patlamasının en büyük oyuncuları arasında yer alacak gibi görünüyor. Bloomberg Intelligence’ın tahminlerine göre, üretken yapay zekadan elde edilen gelir artışının ana itici gücü, 2032 yılına kadar tahmini 247 milyar dolar değerindeki modelleri eğitmek için gereken altyapı talebi olacak. Desteklenen dijital reklam endüstrisinin 2032 yılına kadar yıllık gelirinin 192 milyar dolara ulaşması bekleniyor. , sunucu geliri ise 134 milyar dolara ulaşabilir.

Yatırımcılar, Perşembe günü AI ile ilgili her şeye olan saplantılarından bir mola verdi. Yazılım şirketi C3.ai, New York’ta %24’e kadar düştü ve hayal kırıklığı yaratan satış tahminlerinin ardından Çarşamba günkü %9’luk düşüşü genişletti. Wall Street’in yapay zeka konusundaki en büyük bahsi olarak ortaya çıkan çip üreticisi Nvidia, %3,3’lük artışla rallisine devam etti. Hisseleri 24 Mayıs’tan bu yana %28 arttı ve Silikon Vadisi şirketi bu hafta kısa bir süre için trilyon dolarlık bir değerlemeye ulaştı.genel-18