Oldukça Web3 yanlısı bir hareketle Nike, kripto para birimleri ve NFT’ler gibi Web3 unsurlarını uluslararası oyun ekosisteminin derinliklerine itebilmeyi umarak EA Sports ile bir ortaklık kurdu. Ayakkabı ve spor markası Nike, bir süredir dijital koleksiyon ürünleri veya NFT’ler ile deneyler yapıyor. FIFA ve F1 gibi dünyaca ünlü oyunların arkasındaki ABD merkezli oyun yayıncısı EA Sports’a gelince, Statista’ya göre 150 milyondan fazla oyuncu tabanına sahip.

Bu anlaşmanın bir parçası olarak, Nike’ın ‘.Swoosh’ adlı Web3 platformu, kullanıcılarına dünya çapında geniş bir hayran kitlesine sahip olan EA Sports oyunlarından ilham alan özel NFT koleksiyonlarına erişim sağlayacak.

“Nike Virtual Studios ve EA SPORTS bugün, dünyanın her yerindeki hayranlar için sanal spor deneyimini geliştirmeyi ve kişiselleştirmeyi amaçlayan yeni bir ortaklığı duyuruyor. Gelecekteki EA Sports oyunlarında, EA Sports ve Nike, üyelere ve oyunculara spor ve stil yoluyla kendini ifade etme ve yaratıcılık için benzersiz yeni fırsatlar sağlayan seçkin .Swoosh sanal kreasyonlarını kullanıma sunmayı planlıyor” dedi. Blog Nike tarafından söylendi.

Şirketler gelişmeyi resmi olarak 1 Haziran’da Twitter’da duyurdu.

Nike’ın EA Sports odaklı NFT’lerini özelleştirilebilir hale getirmesi bekleniyor. Bu NFT’ler, oyunlardaki ekiplerden ilham alan giyilebilir ürünleri içerecektir. Oyuncular, sanal avatarlarını değiştirmek için bu Nike NFT’leri satın alabilecekler.

Çoğu kripto para birimleriyle satın alınan NFT’lerle etkileşim kurma seçeneği artık EA Sports topluluğunun bir parçası olan milyonlarca oyuncuya ulaşacak ve bu da Web3’ün benimsenmesini önemli ölçüde artırabilecektir.

Oyun sektörünün önde gelen diğer oyuncuları da mevcut video oyunu ekosistemini yenilemek için Web3’e bakıyor.

Daha önce Sony, dijital varlıkların ve NFT’lerin tekliflerine ve hizmetlerine entegrasyonuyla ilgili patent başvurusunda da bulunmuştu.

Küresel oyun topluluğunun yüzde 55’inden fazlası Asya’da yaşıyor. Kıta, yıllık oyun gelirine 72 milyar doların üzerinde (kabaca 5,88,229 Rs) katkıda bulunuyor.

Yakın zamanda bir Chainalysis raporu, 2022’nin ikinci çeyreğinde Asya ülkelerinden kripto hizmetlerine yönelik web trafiğinin yüzde 58’inin NFT ile ilgili olduğunu vurguladı. Yüzde 21’lik bir diğer trafik, oynayarak kazanılan blockchain oyunlarıyla ilgiliydi.

Bu nedenle son zamanlarda, Japonya’daki blockchain oyun pazarı özellikle oyun endüstrisinin büyük ilgisini topladı.


Apple’ın yıllık geliştirici konferansı çok yakında. Şirketin ilk karma gerçeklik başlığından yeni yazılım güncellemelerine kadar, Gadgets 360 podcast’i Orbital’de WWDC 2023’te görmeyi dört gözle beklediğimiz her şeyi tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8