Kaynaklar, Cuma günü yayın devleri Netflix, Amazon ve Disney’in milyonlarca saatlik mevcut web içeriğini düzenlemeleri gerekeceği korkusuyla Hindistan’ın yeni tütün uyarı kurallarını geciktirmenin olası bir yasal sorununu ve diğer yollarını özel olarak tartıştığını söyledi. Geri itme, hızlı büyüyen bir pazar olan Hindistan’daki akış devleri için en son baş ağrısıdır. Şirketler genellikle yasal davalarla karşı karşıya kalır ve polis, içeriklerinin bazen dini duyguları incittiğinden şikayet eder ve birçoğunun içeriği yıllar içinde otosansürlenmiştir. Hindistan’ın tütün karşıtı hamlesinin bir parçası olarak, sağlık bakanlığı bu hafta akış platformlarının sigara içilen sahneler sırasında üç ay içinde statik sağlık uyarıları eklemesini emretti.

Ayrıca Hindistan, her programın başında ve ortasında bir görsel-işitsel de dahil olmak üzere en az 50 saniyelik tütün karşıtı sorumluluk reddi beyanları istiyor. Sektördeki sıkıntının ilk belirtilerinde, üç küresel yayın şirketinin yöneticileri ve milyarder Mukesh Ambani’nin JioCinema uygulamasını yürüten Hintli Viacom18, kapalı bir toplantı düzenlediler ve Netflix, kuralların müşteri deneyimini vuracağını ve prodüksiyon şirketlerini engellemeye zorlayacağını söyledi. tartışmalara aşina iki kaynağa göre Hindistan’daki içerik.

Kaynaklardan birinin söylediğine göre Hindistan’daki yöneticiler, internet yayın devleri üzerinde sağlık bakanlığının değil de diğer bakanlıkların (BT ve bilgi ve yayıncılık) yetkileri olduğunu iddia etmek için olası bir yasal zorluğun yollarını tartıştı. Şirketler ve Hindistan sağlık bakanlığı, Reuters’in yorum talebine yanıt vermedi. Reuters, endüstrinin planlanan geri tepmesini bildiren ilk kişidir.

Zaten Hindistan sinemalarında ve TV’de yer alan filmlerde yer alan tüm sigara ve alkollü sahneler, yasa kapsamında sağlık uyarısı gerektiriyor ancak içerikleri giderek daha popüler hale gelen yayın devleri için şu ana kadar herhangi bir düzenleme yapılmadı. 2013 yılında Woody Allen, sigara içme sahnelerine zorunlu tütün karşıtı uyarıların ekleneceğini öğrendikten sonra filmi Blue Jasmine’in Hindistan’da gösterimini durdurdu. Aktivistler, ülkede her yıl 1,3 milyon insanı öldüren dünyanın en büyük ikinci tütün üreticisi Hindistan’ın yeni tütün karşıtı kurallarını memnuniyetle karşıladılar. Hindistan’da ayrıca katı sigara paketi uyarı kuralları vardır.

SAĞLIĞA KARŞI UYARILAR “TACİZ”

Kâr amacı gütmeyen bir halk sağlığı grubu olan Truth Initiative, Mart ayında, analiz ettiği 15 ila 24 yaşları arasındaki en popüler 15 akışlı programın yüzde 60’ının tütün tasvirleri içerdiğini ve “25 milyon genci etkili bir şekilde tütün görüntülerine maruz bıraktığını” söyledi. 2021. Ancak Hindistan’da Netflix’ten Amazon’a ve Disney’e kadar şirketler, genellikle Bollywood oyuncularının sigara içtiğini gösteren popüler Hintçe içeriklere de sahipler. Aktivistler bunun tütün kullanımını teşvik ettiğini söylüyor.

Hindistan, internet yayın devleri için sıcak bir pazar ve yöneticiler ticari etkiden ve daha yüksek maliyetlerden korkuyor. Ambani’den JioCinema, geçtiğimiz haftalarda NBCUniversal ve Warner Bros ile birden fazla içerik anlaşması imzaladı ve platformuna ‘Succession’ ve ‘The Office’ gibi popüler dizileri getirdi. Birlikte, şirketlerin milyonlarca saatlik içeriği var.

Yayın şirketlerine ve prodüksiyon evlerine danışmanlık yapan Bharucha & Partners’ın ortağı Kaushik Moitra, “Oluşturulan yeni içeriğin değiştirilmesi ve eski içeriğin değiştirilmesi gerekiyor. Araya reklam türü uyarısı eklenmesi gerekebilir” dedi. İkinci kaynak, Cuma günü yapılan toplantıda Amazon ve diğer şirketlerin filmlerin üç ayda kurgulanmasının mümkün olmadığına dikkat çektiğini belirterek, sektörün avukatlara danışmaya ve protesto mektupları yazmaya karar verdiğini de sözlerine ekledi.

‘Fire in the Blood’ gibi belgesellerin yönetmeni olan film yapımcısı Dylan Mohan Gray, yeni Hindistan kurallarının ‘taciz’ anlamına geldiğini, cinayet, savaş ve aşırı şiddet içeren suç mahallerinin aynı şekilde düzenlenmediğini söyledi. “Kesinlikle ciddi bir halk sağlığı sorunu olmasına rağmen sigara içmek bu ülkede hem yasal hem de büyük bir hükümet gelir kaynağı” dedi.

© Thomson Reuters 2023


Samsung Galaxy A34 5G kısa süre önce şirket tarafından daha pahalı Galaxy A54 5G akıllı telefonun yanında Hindistan’da piyasaya sürüldü. Bu telefon, Nothing Phone 1 ve iQoo Neo 7’ye karşı ne durumda? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8