Haziran 2023’te gökyüzü gözlemciliğiyle ilgili önemli noktalar arasında Mars ve Venüs’ün yaklaşması, Satürn’ün Jüpiter tarafından şafağa doğru ilerlemesi ve parlak akşam yıldızları Spica ve Arcturus yer alıyor. Önemli olaylar, 1-2 Haziran’da Arı Kovanı Kümesi’ndeki Mars, 3 Haziran’da dolunay, 18 Haziran’da yeni ay ve 21 Haziran’da hilal Ay, Venüs ve Mars.

Mars ve Venüs, Yaz Yıldızları ve Haziran Gündönümü!

Yazın Kuzey Yarımküre’nin parlak yıldızları yükselirken, savaş ve aşk gezegenleri her gece daha da yaklaşıyor. Ve 21 Haziran’daki gündönümüne dikkat edin.

Haziran 2023’teki bazı gökyüzü izleme olayları nelerdir?

Mars Ve Venüs ay boyunca daha da yakınlaşırken, Satürn açar Jüpiter sabah gökyüzüne. Parlak yıldızlar Spica ve Arcturus, Haziran akşamları Yaz Üçgeni ile birlikte tepelerinde parlak bir şekilde parlıyor. Ve 21’indeki Haziran gündönümü, özel bir şöhret iddiasına sahiptir.

Aylık Öne Çıkanlar

 • 1-2 Haziran – Mars, Arı Kovanı Kümesi’nde (M44). Hava karardıktan sonra batıda Kızıl Gezegeni arayın, burada dürbün veya küçük bir teleskop bu açık yıldız kümesinde parıldayan yıldızlardan oluşan bir arka planı ortaya çıkaracaktır.
 • 3 Haziran – Dolunay
 • 18 Haziran – Yeni Ay
 • Haziran 21 – Hilal bu gece Venüs ve Mars ile güzel bir gruplama yapıyor. Gün batımından sonra batıda onları bulun.
 • Haziran 21 – Haziran Gündönümü. Kuzey için, Güneş gökyüzünde en yüksek, en uzun yolunu izlediğinden, yılın en uzun günüdür. Kışın serin aylarında yılın en kısa gününün yaşandığı Güney Yarımküre’de ise durum tam tersidir.
 • Tüm ay – Mars ve Venüs, her akşam gün batımından sonra batı gökyüzünde daha da yaklaşıyor. Parite her gece gökyüzünde biraz daha aşağıda görünecek.
 • Tüm ay – Satürn, Jüpiter’i yeni güne yönlendirir. Halkalı Gezegen gece yarısı civarında yükselir ve birkaç saat sonra Jüpiter onu takip eder.
 • Tüm ay – Hava karardıktan sonraki ilk birkaç saat içinde tepedeki iki parlak yıldız Spica ve Arkturus’tur (Kuzey Yarımküre gök gözlemcileri için).
  • Güney Yarımküre gözlemcileri, güneye bakan görünümlerinde parlak yıldızlar Alpha Centauri ve Hadar ile Crux takımyıldızının yıldızlarını bulacaklar.
 • Tüm ay – Yaz Üçgeni’nin yıldızlarına dikkat edin – Vega, Deneb ve Altair – hava karardıktan birkaç saat sonra doğudan yükseliyor. Yaz boyunca her ay daha erken yükselirler.

Video Metni

Haziran’da Neler Var? Gezegenler, parlak akşam yıldızlarınız olan Arı Kovanı’nı vızıldar ve Yaz Gündönümü’nün Dünya gezegeninin büyüklüğünü nasıl ortaya çıkardığını.

Haziran 2023 Gökyüzü Grafiği Batıya Bakıyor

21 Haziran’da akşam gökyüzünde Mars ve Venüs’ün yakınında hilal şeklinde Ay’ı gösteren gökyüzü haritası. Kaynak: NASA/JPL-Caltech

1 ve 2 Haziran’da Mars Arı Kovanı’nda olacak. Kızıl Gezegen, Praesepe veya M44 olarak da bilinen Arı Kovanı Kümesi’nden geçer. Yengeç takımyıldızında yaklaşık 600 ışıkyılı uzaklıkta bulunan iyi bilinen bir açık yıldız kümesidir. Eşleştirme, Mars’ın pas renkli diskini çevreleyen soluk yıldızların ışıltısıyla dürbün veya küçük bir teleskopla harika bir görüntüleme sağlayacaktır.

Gün batımından sonra batı gökyüzünde ay boyunca Mars ve Venüs’ün birbirine yaklaşmasını izleyebilirsiniz. Yakınlarda parlak, mavi-beyaz yıldız Regulus – aslan Leo’nun kalbi. Ve ayın 20’sinden 22’sine kadar hilal, 21 Haziran’da alacakaranlıkta özellikle hoş bir grup oluşturarak içinden geçer.

Sabah gökyüzüne dönersek, Satürn ve Jüpiter şafaktan önce yükselirken, Halkalı Gezegen gece yarısı civarında yükseliyor ve parlak Jüpiter’i yeni güne götürüyor. Erken kalkanlar, tüm ay boyunca güneş doğmadan önce onları göğün doğu tarafında bulacaklar. Ve 14 Haziran’da Jüpiter’i hilal Ay ile yükselirken bulacaksınız.

Haziran 2023 Gökyüzü Grafiği Güneye Bakıyor

Haziran akşamları güneye bakan Kuzey Yarımküre gözlemcilerinin fark edeceği parlak yıldızlar Spica ve Arcturus’tur. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Haziran akşamlarının başlarında güneye doğru baktığınızda, gökyüzünde yükseklerde özellikle parlak iki yıldız göreceksiniz. Onlar Spica ve Arcturus’tur.

Mavi-beyaz Spica, bakire Başak takımyıldızındaki en parlak yıldızdır. Yaklaşık 250 ışıkyılı uzaklıkta yer alır ve aslında Merkür’ün Güneşimizin yörüngesinden çok daha yakın bir mesafede her 4 günde bir birbirlerinin yörüngesinde dönen iki yıldızdır.

Turuncu dev Arkturus, çoban Çoban’ın en parlak yıldızıdır. Gökyüzündeki en parlak dördüncü yıldızdır. Yaklaşık 37 ışıkyılı uzaklıkta, Spica’dan çok daha yakın. Aynı zamanda 7-8 milyar yaşındaki Güneşimize kıyasla oldukça yaşlı bir yıldızdır.

Haziran 2023 Gökyüzü Grafiği Doğuya Bakıyor

14 Haziran’a ait bu gökyüzü haritası, Jüpiter’i, Ay doğuda gün doğumundan önce, Satürn ise güneye doğru gökyüzünde daha yukarıda olacak şekilde gösteriyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Ayrıca Haziran akşamları, Yaz Üçgeni’nin yıldızlarının – Vega, Deneb ve Altair – hava karardıktan birkaç saat sonra yükseldiğini ve Kuzey yazının uzun, sıcak gecelerini müjdelediğini fark edeceksiniz. Üçgen, yaz ilerledikçe her ay daha erken yükselir.

21 Haziran, Kuzey Yarımküre için Yaz Gündönümü ve Güney Yarımküre için Kış Gündönümüdür. Kuzey için, Güneş gökyüzünde en yüksek, en uzun yolunu izlediğinden, yılın en uzun günüdür. Güneş’in tepedeki daha doğrudan açısına ek olarak daha fazla saat güneş ışığı, gezegenimizin yaz yarımküresi için daha sıcak yaz sıcaklıklarına dönüşüyor. Kışın serin aylarında, yılın en kısa gününün yaşandığı ekvatorun güneyinde yaşayanlar için durum tam tersidir.

Haziran yaz gündönümü, başka bir ilginç şöhret iddiasına sahiptir. 2.200 yıl önce Antik Yunanlıların gezegenimizin büyüklüğünü dikkate değer bir şekilde anlamalarına yardımcı oldu. kesinlik. Eratosthenes adlı bir bilim adamı, gündönümü günü öğle saatlerinde, aralarında 800 kilometre mesafe bulunan iki şehirde toprağa yerleştirilen direklerin oluşturduğu gölgelerin uzunlukları arasındaki farka dikkat çekmiştir. Biri hiç gölge yapmıyor, diğeri ise belirgin bir gölge oluşturuyor. Eratosthenes, gölgeleri iki şehrin ayrılmasıyla karşılaştırarak, Dünya’nın gerçek değer olan yaklaşık 40.000 kilometre çevresi olduğu sonucuna vardı.

Aynı zamanda Dünya’nın ekseninin eğimini de ilk hesaplayan oydu – sonuçta bu, gündönümlerinden ve mevsimlerin kendisinden sorumlu olan şeydir.

İşte Haziran ayı Ay’ın evreleri…

Ay Evreleri Haziran 2023

Haziran 2023 için Ay’ın evreleri. Kaynak: NASA/JPL-Caltech

Hepsi ile güncel kalın NASAnasa.gov’da güneş sistemini ve ötesini keşfetme misyonları. Ben NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan Preston Dyches ve bu ayın Gündemleri bu kadar.uzay-2