Google’ın sahip olduğu bir güncelleme duyurdu kullanıcıların iletileri arama biçiminde bir değişiklik getiren Gmail mobil uygulamasına. Şu anda kademeli olarak kullanıma sunulan son güncelleme, önce en alakalı arama sonuçlarını, ardından kalan sonuçları kronolojik sırayla gösterecek.

Bu yeni arama özelliği, arama terimi için e-postalarınızı taramak üzere Google’ın makine öğrenimi modellerini kullanan yapay zeka tarafından desteklenecektir. Daha sonra size, yeni özel “En iyi sonuçlar” bölümünde listenin en üstünde gösterilen en yeni ve alakalı e-postalarla birlikte sonuçlar sunulacaktır. Sonuçların geri kalanı, başka bir özel bölümde aşağıda yer alacaktır.

Hesabınız için aktif olduktan sonra, Gmail arama çubuğuna gidip tercih ettiğiniz arama anahtar kelimesini yazarak akıllı telefonunuzda bu yeni deneyimin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Güncelleme, bugünden itibaren kademeli olarak dağıtılmaya başlayacak ve tüm Gmail kullanıcıları güncellemeden önce iki haftaya kadar sürecek. Ayrıca tüm Google hesapları, yani ücretli Google Workspace hesapları ve kişisel hesaplar tarafından kullanılabilir olacak ve herkesin denemesini sağlayacak.

Google, bunun kullanıcılar tarafından çok talep edilen bir özellik olduğunu ve şirketin Gmail uygulamasında aramayı iyileştirme çabalarının bir parçası olarak eklendiğini ekledi. Bu noktada Gmail aramasını ne kadar iyi bulduğumu düşünürsek, bu gerçek beni şaşırttı. Ancak her vaka farklıdır.

Duyuruda, şu anda bu özelliği Gmail’in web sürümü genelinde genişletme planlarından söz edilmiyor, ancak bunun Gmail’e değerli bir katkı haline geldiğini kesinlikle görebiliyorum. AI artık her yerde ve Google, özellikle e-posta arama ve bulma konusunda geride kalmayı reddediyor. Bu noktada e-posta gibi günlük hayatımızda yapay zekanın gücünden yararlanmak, makine öğrenimi modellerinin düzgün bir şekilde eğitilmesini ve daha da yardımcı olmasını sağlamanın en iyi yoludur.telefon-1