Boeing’in United Launch Alliance Atlas V roketine monte edilmiş CST-100 Starliner uzay aracı, Mayıs Çarşamba günü Orbital Flight Test-2 (OFT-2) görevinden önce Dikey Entegrasyon Tesisinden Uzay Fırlatma Kompleksi 41’deki fırlatma rampasına doğru yuvarlandı. 18, 2022 Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda. 1 Haziran 2023 Perşembe günü Boeing ve NASA, astronot kapsülünün bu kez yanıcı bant ve zayıf paraşüt hatları nedeniyle daha fazla fırlatma gecikmesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu. Kredi: AP aracılığıyla Joel Kowsky/NASA, Dosya

Yetkililer, Boeing’in astronot kapsülünün daha önce yakalanması gereken sorunların keşfedilmesinin ardından daha fazla fırlatma gecikmesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Boeing ve NASA Perşembe günü en son gerilemeyi duyurdu.

Yakın zamana kadar, Starliner kapsülü, iki astronotla Uluslararası Uzay İstasyonuna Temmuz ayında yapılacak bir test uçuşu için yoldaydı, planlı bir yolculuk zaten programın oldukça gerisindeydi.

Ancak son incelemeler, paraşüt hatlarıyla ilgili sorunları ve geçen yıl uçakta kimsenin olmadığı test uçuşunda mevcut olan ve yetkililerin yıllar önce yakalanması gerektiğini söylediği diğer sorunları ortaya çıkardı.

Starliner’ın yıl sonuna kadar uçup uçmayacağına gelince, Boeing program yöneticisi Mark Nappi, “Bence bu mümkün, ancak sorunlar çözülene kadar kesinlikle herhangi bir tarih veya zaman çerçevesi taahhüt etmek istemiyorum” dedi.

Nappi’ye göre kapsül, yanıcı beyaz bantla sarılmış kablo demetleriyle dolu. Şirket, sürtünmeye karşı koruma sağlaması gereken yüzlerce metrelik bandı çıkarmaya çalışmak yerine daha güvenli bir malzemeyle kaplayabilir.

Paraşüt hatları da güvenlik standartlarını karşılayacak kadar güçlü olacak şekilde tasarlanmamıştı.

Nappi, “Bu testler yıllar önce yapıldı. Bu sonuçları inceledik. Bu sonuçları kaçırdık ve bu daha önce yakalanabilirdi” dedi.

Uzay mekiklerinin on yıldan fazla bir süre önce kullanımdan kaldırılmasının ardından NASA, astronotları uzay istasyonuna götürmek için Boeing ve SpaceX’i kiraladı. SpaceX şu anda üçü özel olmak üzere 10 mürettebat uçuşunu tamamladı. Boeing, yazılım ve diğer sorunlar nedeniyle 2019 test uçuşunu mürettebatsız olarak tekrarlamak zorunda kaldı.

Uzay ajansının ticari mürettebat programı yöneticisi Steve Stich, “NASA, mürettebat taşımacılığı için ikinci bir sağlayıcıya umutsuzca ihtiyaç duyuyor” dedi.

Hedef, istasyona her yıl bir SpaceX ve bir Boeing taksi uçuşu yapmaktır.

© 2023 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Boeing’in astronot kapsülü, 2 Haziran 2023’te https://phys.org/news/2023-06-boeing-astronaut-capsule-delays-latest.html adresinden alınan son sorunlardan (2023, 2 Haziran) sonra daha fazla fırlatma gecikmesiyle karşı karşıya.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1