Hikaye anlatma platformu Wattpad, içerik oluşturucu programını yeniliyor ve yazarlar için daha erişilebilir hale getiriyor, şirket Perşembe günü duyurdu. Şirket, geçen yıl başlatılan Wattpad İçerik Oluşturucu Programı’nın ölçeğinin sınırlı olduğunu ve “aşırı derecede karmaşık” olduğunu söylüyor. Wattpad, lansmanından bu yana program aracılığıyla yaklaşık 3,8 milyon dolar burs ödedi. Wattpad yılın geri kalanında 1 milyon dolar daha ödemeyi planlıyor.

Başlatıldığında, program bir yazarın hedeflerine göre farklı katmanlar içeriyordu. Yenilenen programla WattPad, farklı gereksinimlere sahip program katmanlarından programdaki herkes için tek bir düzeye ve deneyime geçiyor. Toronto merkezli şirket, bu değişikliğin yazarların hangi aşamayı hedeflemeleri gerektiğinden çok yazılarına odaklanmasını kolaylaştıracağını söylüyor.

Programa hak kazanabilmek için, bir yazarın haftada en az 500 kelime yazmayı taahhüt etmesi ve kataloglarında 50.000 kelime veya daha fazla tamamlanmış en az bir roman uzunluğunda öyküsü olması gerekir. Buna ek olarak, bir yazarın uygun bir türde minimum sayıda Etkileşimli Okuyucuya ulaşmış en az bir hikayesi olmalıdır. Şirket, Son 365 gün içinde bir habere beş dakikadan fazla zaman harcayan kişiyi Etkileşimli Okuyucu olarak kabul ediyor. İlgili Okuyucular için kriterler, genel kurgu için 9.000 ile korku için 100 arasında değişir.

Yeni program şu anda yalnızca davetlilere açık olsa da, Wattpad yeni kriterlerin daha fazla yazar eklemesini sağlayacağını söylüyor. Wattpad, programın yazarlara katılımı duraklatma ve devam ettirme seçeneği sunduğunu belirtiyor.

Wattpad İçerik ve İçerik Oluşturucu Geliştirme Başkanı Nick Uskoski, TechCrunch’a bir e-posta ile şirketin programa daha fazla yazar çekebilmek için giriş engellerinden bazılarını kaldırdığını söyledi. Orijinal program sadece birkaç yüz yazara açıktı ve girişte burs veriyordu. İnsanlar, bir kademeli sisteme bağlı olarak çeşitli seviyelerde maaş almaya hak kazandı. Yeni programda şirket, belirli yazma girişimleri için maaş veren bir modele geçiyor.

Wattpad ayrıca yenilenen içerik oluşturucu programıyla yazar eğitimine ve koçluğuna daha fazla odaklanıyor. Programın orijinal versiyonu, daha deneyimli veya daha fazla eser yayınlamış yazarlara avantajlar sunarken, güncellenen program tüm yazarlara bu kaynaklara erişim sağlayacaktır.

Programdaki tüm yazarlar, Wattpad’in yazarların şirketin kendi yazı işleri ekibine soru sormasına olanak tanıyan editöryal yanıt aracına erişebilecek. Yazarlar ayrıca, canlı editoryal koçluk ve ofis saatlerine erişimin yanı sıra büyümelerine yardımcı olacak yeni araçlara ve kaynaklara erişebilecekler. Ayrıca yazarlar, şirketin Wattpad’de kariyer yapma hakkında bilgi paylaşacağı üç ayda bir düzenlenen toplantılara erişim elde edecekler.

Uskoski, “Herkesin yazma atölyelerine ve inzivalara katılmak için zamanı, kaynakları ve ayrıcalığı olmayabilir, bu nedenle Wattpad Yaratıcıları Programı’na aynı türden bir topluluk, destek ve içgörü getiriyoruz” dedi. “Biz sadece yazarların kariyerlerine başladıkları yer olmak istemiyoruz, Wattpad ve ötesinde büyümelerini ve gelişmelerini istiyoruz.”

Yeni program, platformda daha fazla görmek istediğimiz türlerdeki yeni içeriği teşvik etmek için sınırlı süreli yazma girişimleri sunacak. Bunlardan ilki, düzenli bir haftalık programda yeni bölümlerin yayınlanması için bir maaş ödeyecek olan, bir yıllık Yoğun Yazma tarzı bir projedir.genel-24