A CSGO Ukrayna’nın işgali hakkında sansürsüz bilgilerle dolu gizli bir oda içeren haritanın Valve tarafından engellendiği ve Rus IP adreslerine sahip oyuncuların erişemeyeceği iddia edildi. ‘de_voyna’ adlı harita, Fin gazetesi Helsingin Sanomat tarafından oluşturuldu ve kısmen Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekâtlarını özetleyen resimler, haberler ve video görüntüleri ile süslendi. FPS oyun haritasının amacı, Rusça haber sansürünü atlatmak ve Rus CSGO oyuncularına savaşla ilgili filtrelenmemiş bilgiler sağlamaktır. Ancak Helsingin Sanomat şimdi Valve’ın Rus oyuncuların de_voyna’ya erişmesini engellediğini iddia ediyor.

Savaşın yıktığı bir Doğu Avrupa şehrini andıran de_voyna, CSGO’nun serbest dolaşımlı izleyici kamerasından yararlanarak mevcut turda elenen oyuncuların duvarları kesmesine ve Rusya’nın Rusya’daki eylemleri hakkında bilgi ve raporlar içeren gizli bir oda bulmasına olanak tanır. Ukrayna Burada de_voyna’dan daha fazlasını görebilirsiniz.

Rusya’da haberler ve medya sansürlenirken, Helsingin Sanomat de_voyna’yı Rus CSGO oyuncularına Ukrayna’nın işgali hakkında düzenlenmemiş bilgiler sağlamak için tasarladı. Ancak gazete şimdi Valve’ın özellikle Rus IP adreslerine sahip oyuncular için haritayı engellediğini iddia ediyor.

Helsingin Sanomat, “Rusya’dan veya başka bir ülkeden tek bir özel haritayı sansürlemek muhtemelen imkansız çünkü sansürü bu kadar kesin bir şekilde hedeflemek imkansız olurdu.” iddialar.

“Rus yetkililer haritanın yayılmasını önlemek isteselerdi, muhtemelen oyuncuların Valve’ın oyunlarının oynandığı Steam hizmetinin tamamına erişmesini engellemek zorunda kalacaklardı. Dolayısıyla engellemenin ABD’deki oyun servis sağlayıcısı Valve’ın ucuna yapıldığı aşikar.”

PCGamesN, yorum için hem Valve hem de Helsingin Sanomat ile iletişime geçti ve bu hikayeyi daha fazla bilgi ile güncelleyecektir.

Bu arada Counter-Strike 2 çıkış tarihi ile ilgili son gelişmeleri alın ve Valve tarafından duyurulmasını beklediğimiz Counter-Strike 2 sistem gereksinimlerine göz atın.oyun-2