Rusya, ABD'yi Apple iPhone'ları casusluk için kullanmakla suçluyor

Rusya‘S Federal Güvenlik Servisi (FSB) ABD’yi kullanmakla suçladı. Apple iPhone’lar ajanlık yapmak. Sovyet döneminin ana halefi olan FSB KGB ortaya çıkardığını söyledi. ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA), özel olarak yapılmış sözde arka kapı güvenlik açıklarına erişmek için önceden bilinmeyen kötü amaçlı yazılımları kullanarak komplo kurar. Elma telefonlar. Bu arada, bu, Apple’ın kullanıcı verilerine erişim vermeyi reddetmesine itiraz ederken kamuoyunu kendi tarafında toplamaya çalışan aynı NSA’dır.

Reuters haber ajansında yer alan bir habere göre, FSB, yerli Rus aboneler de dahil olmak üzere birkaç bin Apple telefonuna bu casusluk kötü amaçlı yazılımının bulaştığını söylüyor. Olay örgüsünün Apple ile NSA arasındaki yakın ilişkiyi gösterdiğini söyledi. Rus casus teşkilatı ayrıca NATO üyeleri, İsrail, Suriye ve Çin’den gelenler de dahil olmak üzere Rusya ve eski Sovyetler Birliği’nde bulunan yabancı diplomatlara ait telefonların hedef alındığını iddia etti.

“Amerikan özel servislerinin istihbarat eylemi” olarak adlandırıyor
FSB, rapora göre yaptığı açıklamada, “FSB, Amerikan özel servislerinin Apple mobil cihazlarını kullanan bir istihbarat eylemini ortaya çıkardı” dedi. Rusya dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, “Gizli veri toplama, ABD yapımı cep telefonlarındaki yazılım açıkları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir.” “[Apple] Amerikan istihbarat teşkilatlarına, ABD ile ilgilenen herhangi bir kişiyi izlemek için geniş bir fırsat yelpazesi sağlar. Beyaz Saray ve Rusya karşıtı faaliyetlerdeki ortakları ve kendi vatandaşları” denildi.

Bakanlık, “ABD istihbarat servisleri, internet kullanıcılarının büyük ölçekli verilerini onların bilgisi dışında toplamak için on yıllardır bilişim şirketlerini kullanıyor” dedi.

Ne Apple ne de NSA şu ana kadar bu iddialar hakkında yorum yapmadı.

FacebooktwitterLinkedinmakalenin sonugenel-9