Organizatörler Perşembe günü yaptığı açıklamada, Locarno Film Festivali’nin İtalyan yapımcı ve yönetmen Renzo Rossellini’ye ömür boyu başarı ödülü vererek saygılarını sunacağını söyledi.

10 Ağustos’ta İsviçre kasabası Piazza Grande’de yapılacak ödül töreninin ardından Federico Fellini’nin bir gösterimi yapılacak. La città delle donne (Kadın Şehri, 1980), Rossellini’nin yapımcılığını üstlendiği. 11 Ağustos’ta üvey kız kardeşi İtalyan yıldız Isabella Rossellini olan Rossellini, bir festival paneli söyleşisine katılacak.

Federico Fellini, Lina Wertmüller, Werner Herzog ve Francis Ford Coppola çapındaki usta film yapımcılarının yapımcısı olarak, aynı zamanda (babası Roberto ve diğerlerinin yanı sıra François Truffaut ve Claude Chabrol için) yönetmen yardımcısı ve kendi yönetmeni olarak. Doğru, Renzo Rossellini sinema bilgisini aktarma arayışından asla vazgeçmedi, nesiller boyu öğrencilere ve sinemaseverlere tutku ve bağlılıkla eğitim verdi,” dedi Locarno festivali.

Locarno Film Festivali’nin sanat yönetmeni Giona A. Nazzaro şunları söyledi: “Film, dünyayı öğrenmek için bir araçtır: Renzo Rossellini bu dersi cömertçe öğretti ve modern sinemada çok önemli bir figür haline geldi. Film sevgisi ailesinden geldi ve hayatı boyunca onunla kaldı. Yanılmaz içgüdülerle donatılmış ve tutkusuyla yönetilen, derin ve kalıcı bir iz bırakmıştır. Bugün Renzo Rossellini gibi bir sinema adamını kutlamak, sinemanın kendisinde bizim için en değerli olan şeye saygı göstermenin bir yolu.”

Locarno’nun ömür boyu onuru 2011’de yaratıldı. Önceki kazananlar arasında Harrison Ford (2011), Alain Delon (2012), Jacqueline Bisset (2013), Harvey Keitel (2016), Dario Argento (2021) ve Matt Dillon (2022) yer alıyor.

Bağımsız film öncüsü Harmony Korine de Locarno festivalinde “sinemadaki üstün başarı” nedeniyle Leopard of Honor ödülü olan Pardo d’onore Manor ile onurlandırılacak.

Festivalin 76.’sı 2-12 Ağustos tarihlerinde yapılacak.sinema-2