Yakın zamanda yapılan bir araştırma akıllı.com (bir eğitim planlama platformu), lise ve üniversite öğrencileri arasında insan eğitmenler yerine popüler yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi kullanma tercihinin arttığını ortaya çıkardı. Araştırma, yaşları 16-24 arasında değişen 3.017 öğrenci ve daha küçük yaştaki öğrencilerin 3.234 velisi ile anket yaparak onların çalışma alışkanlıklarına ışık tuttu.

Öğrencilerin yalnızca küçük bir yüzdesi (%10) ve velilerin (%15) hem ChatGPT’yi hem de bir öğretmeni kullandığını bildirirken, şaşırtıcı bir şekilde 10 kişiden 9’u yapay zeka aracını tercih etti; ayrıca, yanıt verenlerin %95’i, ChatGPT’yi çalışma rutinlerine dahil ettiklerinden beri notlarının arttığını iddia etti.

ChatGPT’yi çalışma rutinine dahil etmek, öğrencilerin notlarını yükseltmelerine yardımcı olmuş gibi görünüyor.

Çalışma, matematik ve fen bilimlerini ChatGPT’nin en faydalı olduğu konular olarak belirledi — ancak öğrencilerin ChatGPT’yi uygun şekilde yönlendirmek için yeterli arka plan bilgisine sahip olması çok önemlidir. Intelligent.com’dan Diane Gayeskiyapay zekanın teknik ve karmaşık sorunlara açık ve özlü yanıtlar verme yeteneğinin, etkinliğinde önemli bir rol oynadığını açıkladı.

Üniversite öğrencisi Johnson Adegoke (şu anda ChatGPT’yi kullanıyor), aracın kullanılabilirliği ve rahatlığı için takdirini dile getirdi; 7/24 erişilebilirliğini, sorulara anında yanıt vermesini ve kişinin kendi hızında çalışma ve gerektiğinde bilgileri gözden geçirme becerisini övdü. İnsan eğitmenlerin benzersiz bir deneyim sunduğunu kabul eden öğrenci, ChatGPT’nin sağladığı erişilebilirlik ve esnekliğe değer verdi.

Bazı öğrenciler hala “insan dokunuşunu” tercih ediyor

Öğrenciler ve veliler ayrıca ChatGPT’nin hataları hızlı bir şekilde belirleme ve rahat ve verimli bir öğrenme ortamı sağlama kapasitesini vurguladılar, buna rağmen, yanıtlayanların küçük bir kısmı yüz yüze iletişimi, daha teşvik edici bir atmosferi ve etkileşimli katılımı gerekçe göstererek insan dokunuşunu tercih etti.

Araştırma, lise ve üniversite öğrencilerinin %39’unun özel ders seanslarını ChatGPT ile değiştirdiğini ve ebeveynlerin %30’unun çocukları için aynısını yaptığını ortaya çıkardı.

Bu bulgulara rağmen, uzmanlar genellikle ChatGPT’nin insan eğitmenlerin yanında tamamlayıcı bir araç olarak kullanılmasını savunmaktadır. Eğitmenler, çalışma süresini yapılandırma, motivasyon sağlama, öğrenme engellerini teşhis etme ve açıklamaları ve uygulamaları buna göre uyarlama gibi ek faydalar sunar.

Çalışma, akademik destek için değerli bir araç olarak ChatGPT’yi tercih eden öğrenci ve velilerin artan eğilimini vurgulamaktadır – insan öğretmenlerin yerini tamamen almasa da, erişilebilirliği, verimliliği ve teknik konuları ele alma yeteneği, ChatGPT’yi eğitimde oldukça tercih edilen bir seçenek haline getirmektedir. manzara. Oğlunuza veya kızınıza özel ders vermesi için ChatGPT’ye güvenir misiniz? Yorum bölümünde bize bildirin!

dosyalanmış robotlar. AI (Yapay Zeka) ve ChatGPT hakkında daha fazlasını okuyun.genel-1