Eskiden Geniş Alan Kızılötesi Tarama Teleskobu olan WFIRST olarak bilinen Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu, yakın kızılötesi (NIR) gökyüzünün geniş alan görüntülemesini ve araştırmalarını gerçekleştirmek için tasarlanmış bir NASA gözlemevidir. Kredi bilgileri: NASA

NASA Nancy Grace için destek hizmetleri için Astronomi Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsünde Araştırma Üniversiteleri Birliği’ne toplam değeri 200.84 milyon $’a çıkaran bir sözleşme uzatması verdi. Roma Uzay Teleskobu Bilim İşlemleri. Sözleşme, bilimsel verilerin geliştirilmesini, test edilmesini, devreye alınmasını, veri işlenmesini, kalibrasyonunu ve arşivlenmesini içerir ve daha fazla analiz için küresel erişim sağlar. Teleskop karanlık enerjiyi ve karanlık maddeyi, ötegezegenleri ve kızılötesi astrofiziği keşfedecek.

NASA, ajansın Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu Bilim Operasyonları için gerekli destek hizmetleri için Baltimore’daki Astronomi Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsünde Araştırma Üniversiteleri Birliği’ne bir sözleşme uzatması verdi. Yeni kızılötesi gözlemevi, kozmik gizemleri en büyük ölçeklerde çözmeye yardımcı olacak.

Destek, Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu Bilim Operasyon Merkezi için geliştirme, entegrasyon ve test etme, fırlatma ve devreye alma ve birincil görev operasyonları aşamalarına girişi içerecektir.

Bu, maliyet artı sabit ücretli bir uzatmadır ve sözleşme değerini 166.248.618 $ daha artırarak toplam sözleşme değeri 200.840.220 $ olacaktır. Performans süresi 30 Eylül 2027’ye kadar uzatılmıştır.

Yüklenici, dünya çapındaki bilim topluluğuna olanak sağlamak için çok petabayt astrofizik bilim veri setinin verimli bilimsel gözlem planlama ve çizelgeleme, düşük seviyeli ve yüksek seviyeli geniş alan enstrüman veri işleme, bilim veri kalibrasyonu ve görev bilimi veri arşivlemesini gerçekleştirmeye devam edecektir. Roma bilim misyonu hedeflerine ulaşmak için verilere erişmek ve daha fazla analiz etmek.

Ayrıca AURA/STScI, geniş alan cihazının doğrudan görüntüleme bilimi veri boru hattı işlemesinden (yüksek seviyeli Mikro Mercekleme Anketi işlemesi hariç), düşük seviyeli grizma ve prizma işlemesinden, kalibrasyonundan ve Bilim Operasyon Merkezi gerekliliklerinin yürütülmesinden özel olarak sorumlu olacaktır. lansman, devreye alma ve birincil operasyonların ilk yılı. Destek, proje liderliğindeki sosyal yardım programına bilim topluluğu katılımını ve halka erişim destek hizmetlerini içerir.

Roman, karanlık enerji ve karanlık madde alanlarındaki temel soruları çözmek, dış gezegenleri aramak ve kızılötesi astrofizikteki birçok konuyu keşfetmek için tasarlanmış, ajansın bir sonraki amiral gemisi uzay teleskobu.

Dernek ve enstitü, NASA’nın Maryland, Greenbelt’teki Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından yönetilen ve ajans için Roma teleskop görevini yöneten ekibin bir parçası.uzay-2