Insta gönderilerinizden bazılarının neden istediğiniz erişime ulaşamadığı konusunda kafanız mı karıştı? Pekala, yıllar boyunca birçok içerik oluşturucu, Instagram’ın sıralamalarının nasıl çalıştığını merak ediyor ve şirket bunu daha önce içerik oluşturuculara açıklamaya çalıştı. Şimdi, yeni bir gönderi, sıralamaların gerçekte nasıl çalıştığını ayrıntılarıyla anlatıyor. Engadget’i bildirir.

Instagram, önerilerin nasıl çalıştığını açıklıyor

şirket yayınladı bu yeni blog gönderisi kullandığı çok kötü şöhretli algoritma hakkındaki “yanlış anlamaları” temizleme girişiminde. Instagram’ın başkanı Adam Mosseri, sıralamalarla ilgili açıklamaların derinliklerine iniyor.

Öncelikle, insanların uygulamada ne yaptığını denetleyen tek bir algoritma olmadığını belirtiyor. Birden çok algoritma ve depolama sistemi olduğunu ve bunlar uygulamanın Keşfet, Makaralar, Hikayeler ve Arama gibi farklı yönlerinden sorumlu olduklarını açıklıyor. Her algoritmanın, içeriğin her kullanıcıya nasıl gösterileceğini belirlemek için çok sayıda sinyal kullandığını da ekliyor.

Örneğin, akışınızda gördüğünüz gönderiler, gönderiyi yapan kişiyle olan etkileşimlerinizin yanı sıra geçmiş etkinliğiniz tarafından belirlenir. Hikayeler benzer bir taktikle belirlenir: örneğin, kişiyle arkadaş veya aile olma olasılığınız nedir? Bu arada, Keşfet’teki öneriler biraz farklı bir yaklaşım izler. Bunlar, geçmişte beğendiğiniz, kaydettiğiniz, paylaştığınız ve yorum yaptığınız gönderilere dayalıdır, ancak bu gönderilerin etkileşimde bulunmadığınız kişilerden gelmesi daha olasıdır.

Bütün bunlar kulağa oldukça basit geliyor. Mosseri, Instagram’ın bazı içerik oluşturucuları rahatsız eden başka bir yönünü de ele almaya devam ediyor. Sözde “Shadowbanning”.

Mosseri ayrıca Shadowbanning’e de hitap ediyor

Öncelikle, bilmeyenleriniz için, Shadowbanning resmi bir terim değildir ve hesaplarının veya gönderilerinin birdenbire daha sınırlı teşhir edildiğini veya gizlendiğini hisseden yaratıcılar tarafından kullanılır ve bu herhangi bir uyarı veya açıklama olmaksızın yapılır. sosyal medya tarafında. Mosseri, bir içerik oluşturucunun içeriğinin veya hesabının uygulamanın tavsiyelerinden engellenmesi durumunda şirketin şeffaflığı artırmak için çalıştığını söylüyor. Uygulamanın hesap durumu özelliğinin, içeriklerinin veya hesaplarının öneriler için uygun olmadığı düşünülürse kullanıcıları uyarabileceğini söylüyor. İtiraz etme seçeneğiniz de olacak.

Bunun da ötesinde, Mosseri, uygulamanın, içerik oluşturucuların bir filigran nedeniyle makaralarının erişiminin ne zaman sınırlandırılabileceğini anlamalarına yardımcı olmayı amaçlayan yeni bildirimleri test ettiğini belirtiyor (bir filigran, doğrudan TikTok’tan kısa bir video çekildiğinde görünür ve Reels’te yayınlandı).

telefon-1