Avrupa Birliği ve ABD Çarşamba günü, Çin hızlı kazanımlar elde ederken demokrasiler arasında ortak standartlar geliştirmeyi umarak yakında yapay zeka konusunda gönüllü bir davranış kuralları yayınlayacaklarını söylediler.

Hem siyaset hem de teknoloji endüstrisi liderleri, yapay zeka yükseldikçe, mahremiyet ve diğer sivil özgürlükler üzerinde potansiyel olarak geniş kapsamlı etkileri olan artan riskler konusunda uyarıda bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsveç’te AB yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin ardından gazetecilere verdiği demeçte, Batılı ortakların harekete geçmek için “şiddetli aciliyet” hissettiklerini ve “benzer düşünen ülkelerden” gönüllü davranış kurallarına katılmalarını isteyeceklerini söyledi.

Blinken, “hükümetlerin ve kurumların nasıl yasa çıkarılacağını veya düzenleneceğini anlaması için geçen süre” ile “Yeni teknolojiler ortaya çıktığında neredeyse her zaman bir boşluk vardır” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, bir taslağın “haftalar içinde” sunulacağını da sözlerine ekledi.

“Vatandaşların demokrasilerin teslim edebileceğini görmelerinin gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Bunu mümkün olan en geniş çevrede – Kanada, Birleşik Krallık, Japonya ve Hindistan’daki arkadaşlarımızla mümkün olduğunca çok kişiyi dahil ederek yapmayı” umduğunu dile getirdi.

OpenAI firması popüler ChatGPT botunu yaratan Sam Altman, bu yıl İsveç’in kuzeyindeki Lulea şehrinde düzenlenen AB ile ABD arasındaki Ticaret ve Teknoloji Konseyi görüşmelerine katıldı.

Forum, 2021’de Donald Trump’ın çalkantılı ABD başkanlığının ardından ticari sürtüşmeleri hafifletmek için kuruldu, ancak o zamandan beri gözünü büyük ölçüde yapay zekaya dikti.

Beyaz Saray ve Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan ortak bir bildiride, iki taraf yapay zekayı “halkımız için büyük umut vaat eden, refahı ve eşitliği artırma fırsatları sunan dönüştürücü bir teknoloji” olarak nitelendirdi.

Ancak sunduğu fırsatları değerlendirmek için risklerini azaltmalıyız” dedi.

İki taraftan uzmanların “güvenilir yapay zeka ve risk yönetimi için yapay zeka standartları ve araçları üzerinde işbirliği” üzerinde çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Ayrıca, Avrupalıların erkenden öncülük ettiği bir alan olan altıncı nesil mobil teknoloji üzerinde birlikte nasıl çalışacaklarını tartıştılar.

Çin endişeleri

AB, biyometrik gözetimi yasaklayacak ve teknolojilerin insan tarafından kontrol edilmesini sağlayacak yapay zeka konusunda dünyanın ilk düzenlemeleri üzerinde ilerliyor, ancak kurallar en erken 2025’ten önce yürürlüğe girmeyecek.

Çin ayrıca düzenlemeleri tartıştı, ancak Batılı güçler, bu alanda artan cesareti ve diğer otoriter ülkelere ihracat yapma isteği ile Pekin’in etkili bir şekilde küresel standartları belirleyebileceğinden korkuyor.

Avrupa Birliği’nde Çin ile ilgili endişeler artarken, bir bütün olarak blok henüz ABD’nin sahip olduğu kadar iddialı bir duruş sergileyemedi; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kısa süre önce dünyanın en büyük ikinci ekonomisine giden büyük bir iş delegasyonuna liderlik etti.

Ancak Blinken, “Hiçbirimiz bir Soğuk Savaş istemiyoruz” diyerek ABD ve Avrupa’nın Çin konusundaki tutumları arasındaki farklılıkları küçümsedi.

“Aksine, hepimiz Çin ile ticaret ve yatırımdan yararlanıyoruz, ancak ayrılmanın aksine, riskleri azaltmaya odaklanıyoruz” dedi.

Yapay zekanın yükselen harikası

Amerika Birleşik Devletleri, teknoloji endüstrisinden bazıları da dahil olmak üzere artan düzenleme çağrılarına rağmen yapay zekayı dizginlemek için ciddi bir çaba göstermedi.

Altman da dahil olmak üzere teknoloji liderleri Salı günü yaptıkları ortak açıklamada yapay zekanın düzenleme olmadan dünyayı riske atabileceği konusunda uyardı.

“AI’dan yok olma riskini azaltmak, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerin yanı sıra küresel bir öncelik olmalıdır” diye yazdılar.

ChatGPT, minimum girdiyle denemeler, şiirler ve sohbetler oluşturma becerisini gösterdiği için geçen yılın sonlarında dikkatleri üzerine çekti.

Yapay zekanın hem güçlü yanlarını hem de risklerini göstermeyi uman Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Çarşamba günü parlamentoda kısmen ChatGPT tarafından yazılan bir konuşma yaptı.

“Hem hükümetin çalışma programının ayrıntıları hem de noktalama işaretleri açısından her zaman çiviyi çakmasa da… yapabilecekleri hem büyüleyici hem de ürkütücü” dedi.

Büyük teknoloji firmalarını temsil eden Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Derneği, yaptığı açıklamada, İsveç’teki toplantıda yapay zeka konusundaki “yükseltilmiş, sivri transatlantik katılımı” memnuniyetle karşıladı.

Ancak yabancı teknoloji şirketlerine karşı herhangi bir AB ücretine veya eylemine karşı olduğunu yineledi.


Xiaomi, kamera odaklı amiral gemisi Xiaomi 13 Ultra akıllı telefonunu piyasaya sürerken, Apple bu hafta Hindistan’daki ilk mağazalarını açtı. Bu gelişmeleri, akıllı telefonlarla ilgili söylentiler hakkındaki diğer raporları ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8