Bir sanatçının tekrarlayan sinyaller üreten uzaylı bir cihaz anlayışı. Kredi: Çığır Açan Dinle / Danielle Futselaar

Cornell’in astronomi doktora adayı Akshay Suresh liderliğindeki Periyodik Spektral Sinyaller için Çığır Açan Dinleme Araştırması (BLIPSS), galaksimizin çekirdeği olan Samanyolu’ndan yayılan periyodik sinyallerin araştırılmasına öncülük ediyor. Araştırma, kozmik mahallemizde dünya dışı zekayı (SETI) aramanın bir yolu olan tekrarlayan kalıpları tespit etmeyi amaçlıyor.

Araştırmacılar, dar darbelerin periyodik dizilerine gelişmiş hassasiyet sunan verimli bir arama yöntemi olan Hızlı Katlama Algoritmasına (FFA) dayalı bir yazılım geliştirdiler. “A 4–8 GHz Galactic Center Search for Periodic Technosignatures” başlıklı makaleleri 30 Mayıs’ta Astronomi Dergisi.

Pulsarlar -Dünya boyunca radyo enerjisi ışınlarını süpüren hızla dönen nötron yıldızları- periyodik sinyaller üreten doğal astrofiziksel nesnelerdir, ancak insanlar ayrıca radar dahil çeşitli uygulamalar için yönlendirilmiş periyodik iletimler kullanırlar. Bu tür sinyaller, sürekli yayın yapan bir vericiden çok daha az enerji kullanmanın yanı sıra, periyodik olmayan sinyallerin arka planından sıyrılarak yıldızlararası uzayda birinin dikkatini çekmenin iyi bir yolu olacaktır.

Suresh, “BLIPSS, SETI için bir bilim çarpanı olarak son teknoloji yazılımın bir örneğidir” dedi. “Çalışmamız SETI’ye ilk kez Hızlı Katlama Algoritmasını tanıtıyor; açık kaynaklı yazılımımız, yaklaşık 30 dakikada periyodik sinyaller için 1,5 milyondan fazla zaman serisini işlemek için bir FFA kullanıyor.”

Yazılım, yıldızlardan gelen sinyalleri dinlemenin yeni bir yolunu sunuyor

Blipss kullanarak bir hedef periyodik spektral sinyalin tespiti. Solda: her biri 391 kHz genişliğinde 64 spektral kanal içeren simüle edilmiş radyo frekansı-zaman verileri. Merkezi kanala periyodik darbeli bir sinyal eklendi. Sağda: bir P’nin tespitini gösteren radyo frekansı periyodu (P) diyagramı0 = Merkezi spektral kanalda 30 s sinyali. Temel sinyal frekansının (f) ilk harmoniği (çapraz) ve ilk alt harmoniği (artı)0 = 1/P0) ayrıca sırasıyla P = 15 s ve P = 60 s’de tespit edilir. Kredi: Astronomi Dergisi (2023). DOI: 10.3847/1538-3881/acccf0

BLIPSS, Cornell, SETI Enstitüsü ve Breakthrough Listen arasındaki ortak bir çalışmadır. Proje, yoğun yıldız yoğunluğu ve potansiyel olarak yaşanabilir ötegezegenleriyle bilinen Samanyolu’nun merkez bölgesine odaklanarak dünya dışı teknolojiye dair kanıt yakalama olasılığını önemli ölçüde artırıyor. Samanyolu’nun merkezi, uzaylıların Galaksinin geniş bölgeleriyle temas kurmak için bir işaret yerleştirmesi için de ideal bir yer olacaktır.

Ekip, algoritmasını bilinen pulsarlar üzerinde test etti ve beklendiği gibi periyodik emisyonu tespit edebildi. Daha sonra, Batı Virginia’daki 100 metrelik Green Bank Teleskopu (GBT) üzerindeki Çığır Açan Dinleme aleti kullanılarak yapılan Galaktik Merkez taramalarının daha büyük bir veri kümesine döndüler. Geniş bir radyo frekansı aralığında yayılan pulsarların aksine, BLIPSS, ortalama bir FM radyo istasyonunun genişliğinin onda birinden daha azını kapsayan, daha dar bir frekans aralığında tekrar eden sinyaller aradı.

Breakthrough Listen projesi bilim adamı Steve Croft, “Bu nispeten dar bant genişliklerinin periyodik kalıplarla birleşimi, akıllı uygarlıkların kasıtlı teknolojik faaliyetlerinin göstergesi olabilir” dedi. “Çığır Açan Dinleme, büyük miktarda veri topluyor ve Akshay’ın tekniği, gelişmiş dünya dışı yaşam formlarının kışkırtıcı kanıtlarını sağlayabilecek iğneleri aramak için o samanlıkta aramamıza yardımcı olacak yeni bir yöntem sağlıyor.”

SETI Enstitüsü astronomu eş-yazar Vishal Gajjar, “Şimdiye kadar, SETI radyosu çabalarını öncelikle sürekli sinyalleri aramaya adadı” dedi. “Çalışmamız, geniş mesafeler boyunca yıldızlararası iletişim aracı olarak bir darbe dizisinin olağanüstü enerji verimliliğine ışık tutuyor. Özellikle, bu çalışma, bu sinyaller için derinlemesine aramalar yapmak için şimdiye kadarki ilk kapsamlı çabayı işaret ediyor.”

Daha fazla bilgi:
Akshay Suresh ve diğerleri, Periyodik Teknoimzalar için 4–8 GHz Galaktik Merkez Araması, Astronomi Dergisi (2023). DOI: 10.3847/1538-3881/acccf0

Cornell Üniversitesi tarafından sağlanan


Alıntı: Yazılım, yıldızlardan gelen sinyalleri dinlemenin yeni bir yolunu sunuyor (2023, 30 Mayıs), 30 Mayıs 2023’te https://phys.org/news/2023-05-software-stars.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1