Yeni bir son teknoloji karma gerçeklik ürünüyle gitmek için neye ihtiyacınız var? Sanal dünyalar yaratmak için bilgisayarlar. Apple’ın önümüzdeki hafta WWDC’de tanıtmayı planladığı şey bu gibi görünüyor.

Apple, AR yutturmacasını gerçeğe dönüştürmek üzere mi?

Şirketin 5 Haziran’da başlayacak büyük geliştirici şöleni için tüm gözler Apple’ın üzerinde olacak. AR ve VR sektör liderleri, şirketin duyurularının, abartıdan öte gerçek anlamda kendini göstermeyen bir iş fırsatının kanatları altında rüzgar gibi durmasını umuyor. .

Meta da dahil olmak üzere rakipler muhtemelen şimdiye kadar sahip olduklarından daha iyi fikirleri çalabilmek için Apple’ın paylaştığı her şeyi kurcalamayı bekliyorlar. Geliştiriciler, AR, VR ve karma gerçeklik deneyimleri oluşturmak için kullanabilecekleri yeni araçlar bulmayı umuyor olacaklar. (BT hayal kırıklığına uğramayacaklar gibi görünüyor).

Geri kalanımız? Apple’ın bir sonraki büyük fikri ve gözlüklerinin getirmesi beklenen şaşırtıcı göz başına 4K Mikro OLED lensler karşısında şaşkına dönmeyi umuyoruz. Teknoloji, yenilik ve fikirler için boş bir tuval oluşturacak.

Yeni dünyaları kodlamak için makineler

Ama geliştiricilere başka ne veriyorsunuz, tamamen yeni gerçeklikler yaratmak için soruyorsunuz ve “yeni dünyaları kodla”? Yazma sırasında, Apple’ın geliştiricilerin yeni Mac’lere ihtiyaç duyacağını düşündüğü anlaşılıyor.

şirket şimdi “birkaç yeni Mac” piyasaya sürmesi bekleniyor gösteride. Bunlar, 15 inç MacBook Air, bir Mac Pro, bir Mac Studio ve potansiyel olarak bir M3 MacBook Pro (ki bu daha az olasıdır) hakkında çok spekülasyon yapılmış olabilir.

Bu spekülasyon Apple olarak destekleniyor sessizce duyurulur 5 Haziran’dan itibaren Mac Studio’yu yeni Mac’ler için bir takas olarak kabul etmeye başlayacak. Güçlendirilmiş bir M2 Pro Mac mini de içerebilen Mac’ler, M2 varyant işlemcileri kullanması bekleniyorçünkü M3 çipi bu yılın sonlarına kadar piyasaya çıkmayabilir.

Ama bu sadece sanal bir sorun değil

Tabii ki, geliştiricileri AR oluşturmak için araçlarla güçlendirme ihtiyacının ötesinde, Apple’ın çözmek istediği başka bir sorunu daha var: Mac satışlarını artırması gerekiyor. Apple CFO’su Luca Maestri, Mac gelirinin son çeyrekte yıllık bazda %31 düştüğünü paylaştı.

IDC’nin daha önce tahmin ettiği kadar aşırı bir düşüş olmasa da, şirket bu gemiyi tersine çevirmeyi çok isteyecek ve bunu yapmanın, onun yansıyan ihtişamının tadını çıkarabilecekleri bir zamanda yeni modeller sunmaktan daha iyi bir yolu olabilir. yeni AR kulaklıkları? Tıpkı sonbaharda yeni işletim sistemleri için hazırlanacağı gibi, dünya da bunları bilecek.

Uzaklaştırın ve Apple muhtemelen daha büyük bir resim görür.

Tüm PC endüstrisi son aylarda acıyı paylaşırken, Apple rakiplerinden daha iyi durumdaydı ve aslında pazar payını artırdı. Aynı zamanda, genel pazarın daha büyük bir bölümünü ele geçirdi, ayrıca %96 müşteri memnuniyeti seviyelerini korumayı başardı, Maestri dedi.

Başka bir deyişle, analistler PC endüstrisinde 2023’ün geri kalanında bir dönüş olacağını tahmin ederken, Apple’ın temel yönü sağlam görünüyor.

Karışık bir gerçeklikte iş kurmak

Canalys tahmin ediyor ABD PC sevkiyatları, yıl sonuna kadar yıllık %6’lık bir büyüme görecek. Analistler ayrıca 2024’teki tüm yıl sevkiyatlarının 2023’tekinden %13 daha yüksek olacağını tahmin ediyor. Bana göre bu, önümüzdeki yıl PC satışlarının toparlandıkça Apple’ın yeni WWDC Mac’lerinin (ve bahsettiğim ihtişamı yansıttığını) gösteriyor. bu büyümenin arkasında pay oluşturmaya hazır olacak.

Devam eden hikayeyi hızlı bir şekilde anlamanın bildiğim en iyi yolu, StatCounter’da seyahat yönünü kontrol etmeye devam etmek olacaktır. Daha şimdiden ABD’de Windows %53,43’e düşerken, Apple şu anda %31,34’lük bir paya sahip ve bu büyüme modeli yıllardır sürdürülüyor.

Apple’a daha fazla iyimserlik kazandırabilecek şey, Microsoft’un Windows 10’u 2024’te tamamen kapatacağıdır. Teorik olarak bu, PC kullanıcılarının Windows 11’e kayacağı anlamına gelir, ancak birçokları için Apple mükemmel şekilde uygun bir seçim olarak ortaya çıktı. Bu özellikle işletme için geçerlidir. Windows 11’i bir Mac’te bile çalıştırabilirsiniz – ancak bu, günümüzde çoğu için artık bir iş gerekliliği değil.

Özetliyor

Büyük haber, Apple’ın yeni karma gerçeklik ürünü hakkında olacak olsa da, arka plandaki hikaye, şirketin Apple Silicon destekli Mac’lerini dünyanın en gelişmiş AR teknolojisinin mükemmel gelişmiş tamamlayıcısı olarak nasıl kullanmaya çalıştığı olacak.

Bunu akılda tutarak, Apple’ın işlemci evrimi çok şaşırmayın. yol haritası başlangıçta düşünülenden biraz daha hızlı olduğu ortaya çıktı. Elbette müsaitlik durumuna bağlı olarak.

lütfen beni takip et Mastodonveya bana katılın AppleHolic’in barı ve ızgarası Ve Elma Tartışmalar MeWe’deki gruplar.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.

genel-13