Akıllı telefonunuzla ilgili sorunlarınız varsa, uzaktan bakım için kendi ekranınızı paylaşmanız yardımcı olabilir. WhatsApp, bu özelliği görüntülü görüşmelere entegre etmek için çalışıyor.

Messenger WhatsApp, 2023’te zaten bir dizi önemli işlev güncellemesi aldı. Bunlar, birkaç akıllı telefonda eşzamanlı kullanım ve kişisel görüşmeleri korumak için sohbet engellemeyi içerir. Şimdi bir diğer kullanışlı özellik de kullanıcıların ekranlarını paylaşmalarını sağlayacak çalışmalarda.

Tüm WhatsApp sürümleriyle uyumlu değil

Android akıllı telefonlar için uygulama sürümü 2.23.11.19’un bazı beta test kullanıcıları yeni işleve zaten erişebilir. Bir WhatsApp görüntülü araması sırasında, alttaki menü çubuğundaki yeni bir düğme aracılığıyla ekranlarını paylaşma seçeneklerine sahipler.

İçeriden bilgi portalı WABetaInfo’ya göre, özellik Android’in eski sürümleriyle uyumlu olmayabilir ve daha büyük grup çağrılarında kullanılamayabilir. Ayrıca WhatsApp sürümü güncel değilse karşıdaki kişi paylaşılan ekran içeriğini göremeyebilir. Android için WhatsApp’ın beta sürümüyle yaptığımız testte, uygulamanın iOS sürümünü çalıştıran iPhone, ekran paylaşımını kabul edemedi. Yalnızca bu özelliğin desteklenmediğini belirten bir mesaj belirdi.

TECHBOOK, yeni ekran sürümünü zaten test edebildiFotoğraf: TECHBOOK

TECHBOOK’un anlamı

“Ekran paylaşımı, Microsoft Teams gibi profesyonel uygulamalardan daha tanıdık gelen son derece pratik bir özellik. Ancak özel kullanım için de avantajlar sunar. Aile üyelerine, arkadaşlara ve tanıdıklara çeşitli akıllı telefon sorunlarını çözmeleri için sık sık yardım ederim. Cihazlarında ne yaptıklarını anlamak her zaman kolay değildir. Ekran paylaşımı ile her adım takip edilebilir ve hata daha kolay tespit edilebilir. Ancak işlev, bir grup araması sırasında fotoğraf ve video paylaşmak için de güzel bir seçenek.” – Adrian Mühlroth, editör

WhatsApp’ın ekranı paylaşmak için izne ihtiyacı var

Yeni işlevi kullanmanın ön koşulu, önce verilmesi gereken ekrana erişimdir. Bu izin, daha sonra ayarlardan da iptal edilebilir. Bir WhatsApp görüntülü araması sırasında, kullanıcılar istedikleri zaman ekran içeriğini paylaşmayı da durdurabilirler.

WhatsApp’ın aslında tüm kullanıcılara ekranı başkalarıyla paylaşma olanağını ne zaman sunacağı ve sunup sunmayacağı belli değil. Şirket şu anda işlevi test ediyor ancak henüz bir duyuru yapılmadı.

Beta aşamasında daha fazla yenilik

Yeni WhatsApp işlevini önceden test eden bazı Android kullanıcıları için uygulamaya tamamen yeni bir arayüz verildi. Ekranın üst kısmındaki sekmeler yerine artık alt kısımda bir menü çubuğu var. Böylece şirket, Android sürümünün görünümünü iOS sürümününkiyle uyumlu hale getiriyor. Android için mevcut beta sürümündeki şerit, Sohbetler, Aramalar, Topluluklar ve Durum öğelerinden oluşur.

Ayrıca Android beta sürümünde yeni olan, benzersiz kullanıcı adı WhatsApp hesabı için ayarlayın. Şimdiye kadar hesap sadece telefon numarasına bağlı. Bir görünen ad belirtilebilir, ancak bu bağlayıcı değildir. Bu nedenle, yeni bir numara eklerken, kullanıcılar kişi için kendileri bir ad seçmelidir. Kullanıcı adı ise kalıcı olarak hesaba bağlıdır. WhatsApp hesapları insanlara telefon numarasından daha iyi atanabilir. Telefon numarasını bilmeden uygulama içinde arama yapmak da mümkündür.

kaynakgenel-25