Uzayda doğrudan yer alan bazı şirketler ve ticari olarak fayda sağlayacak olanlar da dahil olmak üzere yapay zeka alanında uzman bir grup, yapay zekanın insan hayatı için büyük bir risk oluşturduğunu belirten bir belge imzaladı. A Center for AI Safety web sitesinde yayınlanan beyan “AI’dan yok olma” riskini azaltmanın, nükleer savaş ve salgın hastalıklar gibi diğer “toplumsal ölçekli” riskler kadar önemli bir öncelik olması gerektiğini söylüyor.

OpenAI kurucusu ve CEO’su Sam Altman, Google DeepMind CEO’su Demis Hassabis; Microsoft CTO’su Kevin Scott ve Microsoft baş bilim sorumlusu Eric Horvitz; Cambridge Üniversitesi fizik profesörü Martin Rees; müzisyen Grimes; ve üniversitelerden, OpenAI’den, Google’dan ve dünyadaki diğer kurumlardan çok sayıda başka kişi.

Center for AI Safety, “Önemine rağmen, yapay zeka güvenliği, yapay zeka gelişiminin hızlı hızı tarafından geride bırakılarak dikkate değer şekilde ihmal edilmeye devam ediyor. Şu anda toplum, yapay zekadan kaynaklanan riskleri yönetmeye hazırlıksız” dedi.

Grubun tüzüğü, iş liderlerinin ve politika yapıcıların AI riskini yönetme konusunda bilinçli kararlar almalarına yardımcı olmaktır. Grup, AI ile ilişkili risklerden bazılarının, kötü niyetli aktörlerin AI’yı “yeniden tasarlama” ve onu kimyasal silahlar yapmak ve hükümetleri istikrarsızlaştırmak için kullanma potansiyelini içerdiğini söylüyor.

Grup, AI’nın dezenformasyon yaymak için de kullanılabileceğini veya “insanlığın kendi kendini yönetme yeteneğini kaybettiği ve tamamen makinelere bağımlı hale geldiği” bir duruma yol açabileceğini söyledi. Bunlar, Yapay Zeka Güvenliği Merkezi’nin gerçek olduğuna ve dikkat etmeye değer olduğuna inandığı risklerden sadece birkaçı.

OpenAI, ChatGPT yazılımının arkasındaki şirkettir. Microsoft, OpenAI’ye şirketle bir ortaklık için bildirilen 10 milyar dolar ödedi ve o sırada AI’nın PC, internet ve mobil cihazlar kadar büyük bir etki yaratabilecek “dönüştürücü” bir teknoloji olduğunu söyledi.

AI, video oyun geliştirmenin geleceğinde de rol oynayabilir. Stüdyoların yapay zekayı senaryo yazımı yazmak veya yardımcı olmak için kullanabileceklerine dair endişeler nedeniyle Hollywood yazarlarının grevde kalmasının nedenlerinden biri de yapay zekadır.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1