Kitle kaynaklı denetime daha fazla ağırlık vermek amacıyla Twitter, gönderilerdeki resimler için Topluluk Notları’nı başlattı. Şirket, fotoğrafların yayınlandığı platformda, morflanmış görüntülerin veya yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerin senaryolarını ele almayı hedefliyor. Başka bir deyişle, platform aşağıdaki gibi içeriği işaretlemek istiyor: “Balenciaga Papa” bu birkaç hafta önce viral oldu. Lansman, Pentagon’a yönelik bir saldırı hakkında AI tarafından oluşturulan bir görüntünün, önde gelen hesaplar tarafından retweetlenmesiyle hızla yayılmasından günler sonra gerçekleşti.

Twitter, bir görsel için yazılan notların onu içeren “son ve gelecekteki” gönderilerde görüneceğini söyledi. Şu anda test aşamasında olan özellik, tekil görsel içeren tweet’ler için çalışacak.

Şirket, yalnızca Community Notes’a katkıda bulunanların etki puanı — katkıda bulunanın notlarının yararlılığını ölçen bir puan — 10, bir tweet yerine bir resim hakkında notlar gönderme seçeneğini görebilecek. Bu şekilde, diğer kullanıcılar aynı görseli farklı altyazılarla tweetlerse, Topluluk Notları aynı kalacaktır.

Not içeren görseller içeren Tweetler, “Bu not görselle ilgilidir ve görsel dahil diğer Tweetlerde gösterilebilir” şeklinde bir etikete sahip olacaktır.

Görsel Kaynakları: twitter

Sosyal ağ söz konusu birden fazla ortam içeren videoları ve tweet’leri desteklemek için bu özelliği genişletmeye çalışıyor. Ayrıca, bu medya içeriği için Topluluk Notlarının erken bir sürümü olduğundan, eşleştirme algoritmasının notlu bir resim içeren birkaç tweet’i kaçırabileceğini de belirtti.

Hızla yayılan Pengatgon saldırısı aldatmacası, ücretli doğrulanmış hesaplar ve AI tarafından oluşturulan görüntülerin bir kombinasyonuydu. Orijinal görsel ve tweet silinmiş olsa da fotoğraf sosyal ağda dolaşmaya devam ediyordu. Bu konu sahteye de yayılıyor AI tarafından oluşturulan reklamlar insanları yanıltarak eski futbolcu gibi önemli şahsiyetlerin Ian Wright ve şef Gordon Ramsey vefat etti

Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasının ardından şirket, maliyetleri düşürmek için güven ve güvenlik üzerinde çalışan personeli bıraktığı için Topluluk Notları aracılığıyla büyük ölçüde kitle kaynaklı moderasyona güvendi.

Geçen yıl, Twitter dünya çapında Topluluk Notları yayınladı. Bu yılın başlarında çeşitli ülkelerden katkı kabul etmeye başladı. Şubat ayında Twitter, insanları bir tweet’le ilgili bağlamdan haberdar etmek için bir özellik sundu – sosyal ağ, bir kullanıcının retweetlediği veya yanıtladığı bir gönderiye bildirim göndermeye başladı ve olaydan sonra bir not aldı.

genel-24