Belki de kafede L şeklinde bir masanın üzerinde dikkat çekici bir şekilde oturan bir tane gördünüz. Belki metroda, tablet modunda, 1800$’lık cihazını düşürmemek için büyük çaba harcayan biri tarafından tutulan bir tane görmüşsünüzdür. Dışarıda vahşiler, ancak katlanabilir telefonlar hala nadir görülüyor. Bu değişmek üzere olabilir çünkü sıcak katlanabilir yaza giriyoruz – ve bu konuda resmi bir çağrı yapıyorum.

Yıllardır piyasadalar, ancak katlanabilirlerin ana akımda yakalanmamasının tonlarca iyi nedeni var, hepsi de pahalı oldukları gerçeğinden başlayarak. bazıları da vardı gerçek Başlangıçta dayanıklılıkla ilgili kötü sorunlar vardı ve yapı kalitesi şimdi çok daha iyi olsa da, katlanır bir telefonun dört veya beş yıl sonra nasıl dayanacağına dair hala bir soru işareti var. Ve sonra basit bir matematik var: şu anda ABD’de katlanır telefon satan bir şirket var. Samsung, son birkaç yılda aşağı yukarı rakipsiz kaldı ve onu yenilik yapmaya teşvik eden gerçek bir rekabet yok.

Bu yüzden sıcak katlanabilir yazın başlangıcı çok heyecan verici. Yıllar sonra ilk kez katlanabilir pazarda bazı gerçek hareketler göreceğiz – “bu yıl ekranlar birkaç milimetre daha geniş” ifadesinin çok ötesinde. Görünüşe göre Motorola’dan, telefon kapalıyken yapabileceğiniz şeylerin sayısını büyük ölçüde artırabilecek, ciddi şekilde büyük bir kapak ekranına sahip yeni bir Razr almak üzereyiz. Daha uzun Z Fold 4’ten anında daha çekici olan daha geniş tablet benzeri form faktörüyle Pixel Fold da yolda. OnePlus bile giriyor, bu da fiyat konusunda çok ihtiyaç duyulan bir rekabet anlamına gelebilir.

Samsung Galaxy Z Fold, birkaç yıldır büyük ölçüde tartışmasız ağır sıklet kategorisi oldu.
Resim: Allison Johnson / The Verge

Açıkçası, sabırsızlıkla beklenecek çok şey var, ancak bu sızıntılarda veya bu teknik özellik sayfalarında, katlanabilirler hakkında söylenmemiş soruyu gerçekten yanıtlayan hiçbir şey yok: neden? Neden ikiye katlanan bir telefon isteyeyim? Plaka tarzı telefonlarda hepimiz iyi geçiniyoruz, değil mi? Dayanıklı ve güvenilir bir telefon yapmayı zaten bulmuşken, neden bir dizi yeni mühendislik problemi icat edelim ki?

Önce alaycı cevaplar. Katlanabilir ürünlere yönelik dürtünün en azından bir kısmı, “peki, 2023 ve telefonlarımız yapmalı” şeklindeki genel bir fikir birliğine atfedilmelidir. bir şey 10 yıl önce yapmadıklarını.” İkiye katlanan telefonlar, açıkça yüksek teknoloji ürünü görünür ve hissettirir. Temelde bahçe çeşitliliği akıllı telefonunuzla aynı bileşenleri temel alıyorlar – ama kahretsin, sadece daha havalı görünüyorlar çünkü bakın! Onlar ikiye katlayın!

Teknoloji endüstrisinin, kar ve hissedar değeri adına gerçekten ihtiyacımız olmayan yeni ve süslü cihazları bize dayatma gibi kötü bir alışkanlığı olduğunu da göz ardı edemeyiz. Hepimiz 3D ev sinemalarımızı seviyoruz, değil mi? Peki, katlanır telefonların bazı zor yeni hareketlere sahip başka bir Yangın Telefonu olmadığını nasıl bilebiliriz?

İşte iyi haberin başladığı yer. Bunları yapma dürtüsü kısmen kurumsal arzulara ve kapitalist çıkarlara dayansa bile, katlanabilirler için meşru olarak faydalı uygulamalar var. Telefonlarımız 10 yıl önceki temel şekliyle aynı olabilir, ancak kaputun altında çok daha yetenekli hale geldiler. Telefonunuzda yapamayacağınız ve bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olan şeylerin listesi her geçen yıl küçülüyor. Yol boyunca, artık telefonlarımızda yapmak istediğimiz her şeyi barındıracak şekilde telefon ekranlarımızın boyutu arttı.

Bu bizi, yaptığımız her ne olursa olsun telefon ekranlarımızın her zaman doğru boyutta olmadığı tuhaf bir duruma soktu. Ya biraz fazla küçük görünen bir ekranda bir şov izliyoruz ya da bu görev için olması gerekenden çok daha büyük bir ekranda dışarıdaki sıcaklığı kontrol ediyoruz. Bu arada, telefonların kendileri de boyut olarak kesinlikle canavarca hale geldi.

Katlanabilirler: İhtiyacınız olduğunda büyük ekran, ihtiyacınız olmadığında küçük ekran.
Fotoğraf: Dan Seifert / The Verge

Çözüm? Daha fazla ekran! Programlarınızı izlemek için daha büyük bir ekran istediğinizde evde bir tablet bulundurursunuz veya metinleri kontrol etmek ve zamanlayıcıları ayarlamak gibi hızlı görevler için bileğinizde bir akıllı saat bulundurursunuz. Üç farklı cihaz için para ödemeyi ve şarj etmeyi sorun etmezseniz harika. Ancak başka bir yol daha var: katlanabilirler. Ortada bizi karşılıyorlar. Ya daha fazla ekranımız olsa ama hepsi birbirine bağlı olsa ve sadece ihtiyaç duyduğumuzda görülebilseydi? İhtiyacınız olduğunda tabletinizi bulmak için artık koltuktan kalkmanıza gerek yok: zaten elinizde. Gerçekten de rüya budur.

Katlanır telefonlar, bu şekilde düşündüğünüzde çok daha mantıklı geliyor: Flip-style telefonlar, bir telefon ve akıllı saatin birleşimi gibidir ve katlanır telefonlar, tablet ile birleştirilmiş bir telefondur. Tabii ki, bir sonraki mantıklı adım, şeklini ve boyutunu bu üç form faktöründen herhangi birine uyacak şekilde değiştirebilen bir ekran olacaktır, ancak bu, şu anda hala zoraki CES konsept demoları ve bilim kurgu malzemesidir. Kim bilir, belki bir gün telefonlarımız döner, genişler veya yuvarlanır. Ama şimdi ve burada, katlanabilir ürünler ana akım spot ışığında anlarını almak üzere – ve bu sadece garip bir esneklik değil.genel-2