Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, bir temyiz başvurusunu dinlemeyi reddetti. dava Reddit’i, reşit olmayanların müstehcen resimlerinin kendi sitesinde ortalığı kasıp kavurmasına izin verdiği iddiasıyla sorumlu tutmaya çalışmak. Salı günkü karar, mahkemenin bir aydan kısa bir süre içinde üçüncü kez aldığı karar oldu. yüksek profilli vakaların etrafında dans etti bu açılabilir İletişim Ahlakı Yasası’nın 230. Bölümü—teknoloji şirketlerinin en büyük sorumluluk kalkanı — yeni incelemeye kadar. SCOTUS, davayı dinlemeyi reddederek, Reddit’in siteye zararlı görüntüler gönderenler kendi kullanıcıları olduğunda seks kaçakçılığı yasalarını ihlal etmekten sorumlu tutulamayacağına dair bir alt mahkeme kararı bıraktı.

Gizmodo ile konuşan hukuk uzmanları, Reddit davasının, konu önemli teknoloji politikasını yeniden şekillendirmeye geldiğinde mahkemenin Kongre’nin harekete geçmesine (veya daha büyük olasılıkla hareketsiz kalmasına) izin vereceğinin bir başka kanıtı olduğunu söylüyor.

Demokrasi ve Teknoloji Merkezi Başkan Yardımcısı Samir Jain bir röportajda, “En azından şimdilik mahkeme, Kongre’nin rekabet eden faktörleri tartmak ve Bölüm 230’e uygun görülen değişiklikleri yapmak için en uygun organ olduğunu düşündüğünün sinyalini veriyor olabilir.” ACLU Gözetim ve Siber Güvenlik Danışmanı Jennifer Stisa Granick de benzer şekilde Reddit kararının ve diğer son kararların yargıçlar arasında statükoyu alt üst etme yönünde daha az istekli olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu temkinli yaklaşım kesin olmaktan uzaktı. sadece birkaç ay önce. “Bu konuda aktivist olmadılar [Section 230]dedi Granick.

Reddit seks kaçakçılığı davası ne hakkındaydı?

bu dava Reddit’in sub-Reddit’lerde yayınlanan müstehcen görüntüler çekmeye zorlanan reşit olmayan kızlardan parasal olarak yararlandığını iddia eden isimsiz bir kadın ve reşit olmayanların ebeveynleri tarafından mahkemeye sunuldu. Adı açıklanmayan kadın, eski erkek arkadaşının, 16 yaşındayken, bazen bilgisi veya rızası olmadan, müstehcen fotoğraflarını çektiğini ve ardından bunları siteye yüklediğini iddia ediyor. Jane Doe, Reddit moderatörlerinin görüntüleri kaldırmasının ve tacizci erkek arkadaşı yasaklamasının “birkaç gün” sürdüğünü söyledi. Bu eylemsizlik, kadını meseleyi kendi eline almaya ve görüntülerinin yayınlandığı yaklaşık 36 farklı alt dizini sürekli olarak izlemeye zorladı.

“Reddit’in harekete geçmeyi reddetmesi, son birkaç yıldır Jane Doe’nun Reddit’te oturum açmaya ve reşit olmayan halinin gönderilerini bulabilmek ve sonra kavga edebilmek için Reddit’in en karanlık ve en rahatsız edici alt dizinlerinden bazılarına bakmak zorunda kalması anlamına geliyordu. Reddit ile onları kaldırmak için,” iddiasında bulundu.

Alt mahkemenin SCOTUS tarafından yerinde bırakılan kararı, 1996 yılında yazılan ve kullanıcıların yasa dışı bir şey yayınlaması durumunda çevrimiçi platformların dava ile karşı karşıya kalmasını önleyen ve onları kendi içeriklerini denetlemekten kaynaklanan yasal yükümlülüklerden koruyan 26 kelimelik bir hüküm olan Bölüm 230’e dayanmaktadır.

Reddit davası önemlidir, çünkü Çevrimiçi Seks Ticaretiyle Mücadele Yasası,(FOSTA), teorik olarak insanların internet şirketlerine karşı medeni seks ticareti iddialarında bulunmalarını kolaylaştıran 230. Davacılar, Reddit’in reklam gelirinin reşit olmayanların paylaşılan görüntülerinin “ticari seks eylemi” anlamına geldiğini iddia etmeye çalıştı. Davacılar, Reddit’in çocuk istismarı materyalleri için “gelişen bir platform oluşturduğunu” ve “çocuk seks ticaretinden bilerek yararlandığını” iddia etseler de, alt mahkeme davayı açan kurbanların olduğunu söyledi. arızalı şirketin seks ticaretine aktif olarak katıldığını göstermek için.

Reddit, Gizmodo’nun yorum talebine yanıt vermedi.

Big Tech, bir dizi Bölüm 230 galibiyetini çentikledi

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe ev sahipliği yapan teknoloji şirketlerinin tümü, son birkaç hafta içinde toplu olarak büyük bir rahatlama sağladı. Bu ayın başlarında, SCOTUS oybirliğiyle iki davada teknoloji şirketleri lehine karar verildi, Gonzalez – GoogleVe Twitter ve Taamnehher ikisi de teknoloji şirketlerini platformlarında terör içeriği barındırmaktan yasal olarak sorumlu tutmak için 230’un kapsamını daraltmaya çalıştı. IŞİD saldırısı sırasında öldürülen bir gencin ebeveynleri tarafından açılan ilk davada mahkeme, davanın temeli çok zayıf olduğu için 230’u değerlendirmemeye karar verdi. Twitter davasına gelince, Yargıç Clarence Thomas çoğunluk görüşüne göre yazdı Bir gece kulübünde IŞİD saldırısı sırasında ölen bir kurbanın ailesinin teknoloji şirketleri, barındırdıkları içerik ve gerçekleşen gerçek fiziksel saldırı arasında doğrudan bir bağlantı gösteremediğini ve bu nedenle şikayetin geçerli olmadığını söyledi.

ACLU ve Knight First Amendment Institute gibi sivil özgürlükler grupları, Google ve Twitter’da mahkemenin kararını övdü ve 230 korumanın daraltılmasının, şirketlerin zararlı içeriği kaldırmasını engelliyor ve çevrimiçi ifade özgürlüğünü tehlikeye atıyor.

“ [terrorist] Saldırı korkunç ve trajikti, ancak bu koşullarda platformlara sorumluluk yüklemek, çevrimiçi ifade özgürlüğü için geniş kapsamlı sonuçlara yol açardı,” Knight First Amendment Enstitüsü personel avukatı Anna Diakun yaptığı açıklamada.

Reddit davası bir ile ilgili konularda teknoloji şirketleri lehine karar verme eğilimi sorumluluk kalkanı Demokrasi ve Teknoloji Merkezi’nden Jain, mahkemenin kararına şaşırmadığını söyledi ve yargıçlar olsaydı daha şaşırtıcı olurdu dedi. Google ve Twitter davalarından sadece haftalar sonra kendileriyle çelişmişti. ACLU’dan Granick, kararların yükseklere biraz daha netlik sağladığını söyledi. mahkeme 230’da felsefe ancak adaletin nasıl sağlanacağı konusundaki belirsizlik hâlâ devam ediyor. Teksas ve Florida’yı içeren bir çift yaklaşan davada hüküm sürecek sözde platformsuzlaştırma yasaları. Bu yasalar aynı zamanda Bölüm 230’e saldırır—ama tam tersi bir bakış açısıyla, iddia sosyal ağlar çok kaldır fazla içerik.

İdeolojik yelpazenin her tarafından Yüksek Mahkeme Yargıçları temel bir internet politikasını tek taraflı olarak yeniden şekillendirme düşüncesinden rahatsız görünüyor sevk “ olarakinternetin omurgası” Sırasında sözlü argümanlar Google ve Twitter davalarında, birden fazla yargıç, davacının 230 argümanıyla ilgili hüsrana uğramış kafa karışıklığını dile getirdi ve birçoğu, Kongre’nin bir karar vermek için daha donanımlı olabileceğini öne sürdü.

Yargıç Elena Kagan, “Biz bir mahkemeyiz,” dedi. “Bu tür şeyleri gerçekten bilmiyoruz.”genel-7