En son teleskop verilerine dayanan bir araştırmaya göre, Samanyolu galaksisindeki en yaygın yıldızların yörüngesinde dönen gezegenlerin üçte biri sıvı suyu tutabilir ve muhtemelen yaşam barındırabilir.

Galaksimizdeki en yaygın yıldızlar önemli ölçüde daha küçük ve daha soğuktur, en fazla Güneş’in yarısı kadar kütleye sahiptir. Milyarlarca gezegen bu ortak cüce yıldızların yörüngesinde dönüyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan analiz, her yerde bulunan bu küçük yıldızların etrafındaki gezegenlerin üçte ikisinin aşırı gelgitler tarafından kavrularak onları kısırlaştırabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, geriye kalan gezegenlerin üçte biri – galaksideki yüz milyonlarca – muhtemelen yaşanabilir olacak kadar yakın ve yeterince yumuşak bir altın saçak yörüngesinde olabilir.

ABD’deki Florida Üniversitesi’nde (UF) doktora öğrencisi olan Sheila Sagear, “Bu sonucun, ötegezegen araştırmalarının önümüzdeki on yılı için gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü gözler bu yıldız popülasyonuna doğru kayıyor” dedi.

Sagear yaptığı açıklamada, “Bu yıldızlar, suyun sıvı olabileceğinin ve bu nedenle gezegenin yaşanabilir olabileceğinin düşünülebileceği bir yörüngedeki küçük gezegenleri aramak için mükemmel hedeflerdir.” Dedi.

Sagear ve UF astronomi profesörü Sarah Ballard, Jüpiter’in büyüklüğünde olan M cüce yıldızların etrafındaki 150’den fazla gezegen örneğinin eksantrikliğini ölçtüler.

Bir yörünge ne kadar oval şekilliyse, o kadar eksantriktir. Bir gezegen yıldızına yeteri kadar yakın, Merkür’ün Güneş’in etrafında döndüğü mesafede dönüyorsa, eksantrik bir yörünge onu gelgit ısınması olarak bilinen bir sürece maruz bırakabilir.

Gezegen, düzensiz yörüngesinde değişen yerçekimi kuvvetleri tarafından esneyip deforme olurken, sürtünme onu ısıtır. En uç noktada bu, sıvı su için tüm şansı ortadan kaldırarak gezegeni yakabilir.

Ballard, “Yalnızca bu küçük yıldızlar için yaşanabilirlik bölgesi, bu gelgit kuvvetlerinin alakalı olması için yeterince yakındır.” Dedi.

Araştırmacılar, ev sahibi yıldızlarının önünde hareket ederken ötegezegenler hakkında bilgi toplayan NASA’nın Kepler teleskopundan gelen verileri kullandılar.

Gezegenlerin yörüngelerini ölçmek için, özellikle gezegenlerin yıldızların karşısında ne kadar sürede hareket ettiklerine odaklandılar. Çalışmaları ayrıca galaksideki milyarlarca yıldıza olan mesafeyi ölçen Gaia teleskopundan gelen yeni verilere dayanıyordu.

Sagear, “Mesafe, daha önce kaçırdığımız, bu analizi şimdi yapmamıza izin veren en önemli bilgi parçası,” dedi.

Ekip, birden fazla gezegene sahip yıldızların, sıvı suyu tutmalarına izin veren dairesel yörüngelere sahip olma olasılıklarının en yüksek olduğunu buldu.

Araştırmacılara göre, yalnızca bir gezegeni olan yıldızlar, yüzeyi sterilize edecek aşırı gelgitleri görme olasılığı en yüksek olanlardı.

Bu küçük örnekteki gezegenlerin üçte birinin potansiyel olarak sıvı suya ev sahipliği yapacak kadar yumuşak yörüngeleri olduğundan, bunun muhtemelen Samanyolu’nun güneş sistemimizin dışında yaşam belirtileri araştırmak için yüz milyonlarca gelecek vaat eden hedefi olduğu anlamına geldiğini eklediler.


Samsung Galaxy A34 5G kısa süre önce şirket tarafından daha pahalı Galaxy A54 5G akıllı telefonun yanında Hindistan’da piyasaya sürüldü. Bu telefon, Nothing Phone 1 ve iQoo Neo 7’ye karşı ne durumda? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8