çok oldu Yıllar boyunca çok çeşitli Android uygulamalarında farklı güvenlik tehditleri ve güvenlik açıkları keşfedildi, ancak kötü amaçlı yazılım yayan bir kampanyayı bu kadar korkutucu bir kampanya hatırlamak zor. Doctor Web araştırmacıları tarafından belgelenen sonuncusu.

Artık casus yazılım enjekte eden modüller içeren en az 101 (diğer) uygulama bulundu ve bu sayı tüylerinizi ürpertmeye yetmez diye işte bir tane daha: 421 milyon. Aşağıda listelenen başlıkların toplam Play Store indirme sayısı bu kadardı (en azından) ve teorik olarak, bu aynı zamanda kaç kişinin gözetlenme riski altında olduğunu gösteriyor.

suçlular

Sorun

Telefonunuzu reklamlarla doldurmanın ve performansını düşürmenin ya da bazı sıradan kart oyunları veya video düzenleme araçlarıyla biraz eğlenmeye çalışırken sizi gıdıklamanın ötesinde, tüm bu uygulamalar şu anda saklanıyor veya bazı yerlerde gizlenmiş durumda. Cihazlarınızda saklanan dosyalar hakkında bilgi toplamaya yönelik kötü niyetli yeteneğin varlığına işaret edin, kullanıcı onayı olmadan.

Daha da kötüsü, bu uygulamalara eklenen casus yazılım içeren pazarlama SDK’sı (yazılım geliştirme kiti), bilginiz olmadan Android telefonunuzdaki dosyaları uzak sunuculara aktarabilir ve daha sonra kullanılabilecek farklı sensörlerle ilgili her türlü hassas veriyi toplayabilir. hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak her hareketinizi izlemek için.

bu tamamen Yukarıdaki listeyle ilgili korkutucu olan şey, Play Store yüklemesi için hala mevcut olan birçok başlığı içermesidir; bunlardan ilk on tanesi son derece popülerdir ve o kadar da kötü değerlendirilmemiştir.

Bunun nedeni, Zapya gibi bazı uygulamaların son güncellemelerle truva atı modüllerinden gerçekten kurtulmuş olmasıdır; bu, geliştiricilerinin üçüncü taraf reklamcılar ve kötü aktörler tarafından eklenen casus yazılımlardan haberdar olmadıklarını gösterir.
Bazı başlıklar tarafından çekilirken Google, Dr. Web’in keşifleri üzerine diğerleri açıkça affedildi, bu da artık tamamen güvenli oldukları anlamına gelebilir. Ancak bu riski almaya istekli misiniz ve sizi gözetlemek isteyen ve suçüstü yakalanan veya bu niyeti hiç olmayan ancak kötü amaçlı yazılımın uygulamaları aracılığıyla serbestçe yayılmasına izin veren bir geliştiriciye güvenebilir misiniz?telefon-1