Intel şu anda büyük müşterileri yarı iletken işine çekmekte sorun yaşıyor.

Intel, Tesla'ya yardım etmedi ve Qualcomm'un taleplerini karşılayamadı.  Şirket, yarı iletken işi için henüz büyük müşteriler kazanma peşinde değil.

The Wall Street Journal’a göre, daha önce Tesla ve Qualcomm, çiplerinin Intel’in tesislerinde üretilmesi konusunda Intel ile görüşüyorlardı. Elon Musk’ın şirketi, Intel ile işbirliği yapmaktan kaçındı çünkü Intel, müşteriye gerekli işlemcileri geliştirme ve bunları kendi teknolojik yeteneklerine uyarlama konusunda ciddi bir şekilde yardımcı olmayacaktı. Aynı zamanda Qualcomm, prototip oluşturma sürecindeki bazı teknik hatalar ve tekrarlanan gecikmeler nedeniyle hüsrana uğradı. Intel’in potansiyel müşterinin istediği sonuçları elde edemediği ortaya çıktı.

Aynı zamanda Nvidia’nın başkanı Jensen Huang’ın geçtiğimiz günlerde Intel’in gösterdiği sonuçlardan memnun olduğunu ve Nvidia’nın ileride GPU siparişlerini işlemci devine devredebileceğini söylediğini hatırlıyoruz. Ancak şimdilik bunlar sadece olasılıklar.

Geçen yıl Intel, üçüncü taraf müşteriler için çip üretiminden yaklaşık 895 milyon dolar kazandı ve bu, şirketin toplam gelirinin yalnızca %2’sini oluşturuyordu. Ancak aynı zamanda Intel’in şimdiden toplam 4 milyar dolarlık sözleşmeler imzaladığı iddia ediliyor.genel-22