Periyodik Spektral Sinyaller için Çığır Açan Dinleme Araştırması (BLIPSS), Samanyolu’nda dünya dışı zekayı (SETI) aramak için öncü teknikleri kullanıyor. Ekip, dar darbelerin periyodik dizilerine gelişmiş hassasiyet sunan bir arama yöntemi olan Hızlı Katlama Algoritmasını (FFA) temel alan bir yazılım geliştirdi. Bu yaklaşım, galaksimizin çekirdeğinden yayılan sinyallerdeki tekrar eden kalıpları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Algoritma bilinen pulsarlar üzerinde test edildi ve Galaktik Merkez’in büyük bir veri setini taramak için kullanılacak. Kredi: Çığır Açan Dinle / Danielle Futselaar

BLIPSS, dünya dışı zekayı (SETI) aramak için Hızlı Katlama Algoritmasına (FFA) dayalı yeni bir yazılım kullanıyor. Samanyolu. Yazılım, potansiyel olarak galaksinin yoğun nüfuslu merkezi bölgesinde dünya dışı teknolojinin varlığını gösteren sinyallerdeki tekrar eden kalıpları algılayabilir.

Cornell’in astronomi doktora adayı Akshay Suresh liderliğindeki Periyodik Spektral Sinyaller için Çığır Açan Dinleme Araştırması (BLIPSS), galaksimizin çekirdeği olan Samanyolu’ndan yayılan periyodik sinyallerin araştırılmasına öncülük ediyor. Araştırma, kozmik mahallemizde dünya dışı zekayı (SETI) aramanın bir yolu olan tekrarlayan kalıpları tespit etmeyi amaçlıyor.

Araştırmacılar, dar darbelerin periyodik dizilerine gelişmiş hassasiyet sunan verimli bir arama yöntemi olan Hızlı Katlama Algoritmasına (FFA) dayalı bir yazılım geliştirdiler. “A 4–8 GHz Galactic Center Search for Periodic Technosignatures” başlıklı makaleleri 30 Mayıs’ta Astronomi Dergisi.

Pulsarlar – Dünya boyunca radyo enerjisi ışınlarını süpüren hızla dönen nötron yıldızları – periyodik sinyaller üreten doğal astrofiziksel nesnelerdir, ancak insanlar ayrıca radar dahil çeşitli uygulamalar için yönlendirilmiş periyodik iletimler kullanırlar. Bu tür sinyaller, sürekli yayın yapan bir vericiden çok daha az enerji kullanmanın yanı sıra, periyodik olmayan sinyallerin arka planından sıyrılarak yıldızlararası uzayda birinin dikkatini çekmenin iyi bir yolu olacaktır.

Suresh, “BLIPSS, SETI için bir bilim çarpanı olarak son teknoloji yazılımın bir örneğidir” dedi. “Çalışmamız SETI’yi ilk kez Hızlı Katlama Algoritmasını tanıtıyor; açık kaynaklı yazılımımız, yaklaşık 30 dakikada periyodik sinyaller için 1,5 milyondan fazla zaman serisini işlemek üzere bir FFA kullanıyor.”

BLIPSS, Cornell, SETI Enstitüsü ve Breakthrough Listen arasındaki ortak bir çalışmadır. Proje, yoğun yıldız yoğunluğu ve potansiyel olarak yaşanabilir ötegezegenleriyle bilinen Samanyolu’nun merkez bölgesine odaklanarak dünya dışı teknolojiye dair kanıt yakalama olasılığını önemli ölçüde artırıyor. Samanyolu’nun merkezi, uzaylıların Galaksinin geniş bölgeleriyle temas kurmak için bir işaret yerleştirmesi için de ideal bir yer olacaktır.

Ekip, algoritmasını bilinen pulsarlar üzerinde test etti ve beklendiği gibi periyodik emisyonu tespit edebildi. Daha sonra, Batı Virginia’daki 100 metrelik Green Bank Teleskopu (GBT) üzerindeki Çığır Açan Dinleme aleti kullanılarak yapılan Galaktik Merkez taramalarının daha büyük bir veri kümesine döndüler. Geniş bir radyo frekansı aralığında yayılan pulsarların aksine, BLIPSS, ortalama bir FM radyo istasyonunun genişliğinin onda birinden daha azını kapsayan, daha dar bir frekans aralığında tekrar eden sinyaller aradı.

Breakthrough Listen projesi bilim adamı Steve Croft, “Bu nispeten dar bant genişliklerinin periyodik kalıplarla birleşimi, akıllı uygarlıkların kasıtlı teknolojik faaliyetlerinin göstergesi olabilir” dedi. “Çığır Açan Dinleme, büyük hacimlerde veri topluyor ve Akshay’ın tekniği, gelişmiş dünya dışı yaşam formlarının cezbedici kanıtlarını sağlayabilecek iğneleri aramak için o samanlıkta aramamıza yardımcı olacak yeni bir yöntem sağlıyor.”

SETI Enstitüsü astronomu eş-yazar Vishal Gajjar, “Şimdiye kadar, SETI radyosu çabalarını öncelikle sürekli sinyalleri aramaya adadı” dedi. “Çalışmamız, geniş mesafeler boyunca yıldızlararası iletişim aracı olarak bir darbe dizisinin olağanüstü enerji verimliliğine ışık tutuyor. Özellikle, bu çalışma, bu sinyaller için derinlemesine aramalar yapmak için ilk kapsamlı çabayı işaret ediyor.”

Referans: “A 4–8 GHz Galactic Center Search for Periodic Technosignatures” yazan Akshay Suresh, Vishal Gajjar, Pranav Nagarajan, Sofia Z. Sheikh, Andrew PV Siemion, Matt Lebofsky, David HE MacMahon, Danny C. Price ve Steve Croft, 30 Mayıs 2023, Astronomi Dergisi.
DOI: 10.3847/1538-3881/acccf0uzay-2