Uzun süredir Android kullanıcısı olarak, Gboard sanal QWERTY her zaman klavye seçimim olmuştur, özellikle de ihtiyacım olan her şey sadece bir dokunuş ötede olduğu için. Bu yılın başlarında Google, Gboard için gözden geçirilmiş özelleştirilebilir bir araç çubuğunu yavaş yavaş kullanıma sunmaya başladı ve şimdi güncellemenin yayılması hız kazandı. Gboard Beta programının bir üyesiyseniz ve sürüm 13’ü çalıştırıyorsanız, şu anda Android telefonunuzda revize edilmiş Gboard araç çubuğuna sahip olmalısınız.

Neyse ki, ben bir Beta üyesiyim (böyle olup olmadığınızı nasıl öğrenebileceğinizi ve nasıl katılacağınızı açıklayacağım) ve Pixel 6 Pro’m Gboard sürüm 13’ü çalıştırdığından uygulamada yeni araç çubuğum var. Sizi farklı özelliklere götüren elipslerin yerine, güncellemeyle birlikte araç çubuğunun sol tarafında, QWERTY’deki üst sıradaki tuşların üzerinde, içinde dört kare bulunan yuvarlak bir daire simgesi bulacaksınız. Buna dokunun ve araç çubuğunu, bir dokunuş uzakta olduğunuz altı simgeyi içerecek şekilde özelleştirebileceksiniz.

Diyelim ki Gboard araç tahtanızda şu anda Etiketler, GIF’ler, Google Çeviri, Ayarlar, Kayan (QWERTY’nin ekranınızda kayması için) ve Tema bulunuyor. Ancak Tema simgesini Ses simgesiyle değiştirmek istiyorsunuz. Bu nedenle, içinde dört kare bulunan yuvarlak daire simgesine dokunduktan sonra, Tema simgesine uzun basın ve “Özelleştirmek için basılı tutun ve sürükleyin” yazan başlığın altına sürükleyin. Ardından Ses simgesine uzun basın ve daha önce Tema simgesinin olduğu yere sürükleyin. Parmağınızı bırakın ve hepsi bu kadar.

Şimdi, çalıştırdığınız Gboard sürümünü kontrol etmek için şu adrese gidin: Ayarlar ve ekranın üst kısmındaki Arama ayarları çubuğuna Gboard yazın. Ekranın altına gidin ve Gboard Uygulama bilgilerine dokunun. Ekranın en altında çalıştırmakta olduğunuz uygulamanın sürümünü göreceksiniz. Yine, sonunda Beta ataması ile sürüm 13 veya üstü olmasını istiyorsunuz.

Daha fazla Gboard Beta test kullanıcısının kabul edilip edilmediğini görmek istiyorsanız Google, Play Store’daki listeyi aç ve aşağı kaydır. Google, uygulama için Beta test kullanıcılarını hâlâ kabul ediyorsa Play Store listesinde, uygulama için Beta test kullanıcısı olmak isteyip istemediğinizi soran bir yer görürsünüz.

Güncelleme, Gboard araç çubuğunu, en çok kullandığınız özelliklere parmaklarınızın ucunda olacak şekilde özelleştirmenize olanak tanır. Sonunda, yeni Gboard araç çubuğu, uygulamanın tüm Android kullanıcıları tarafından kullanılabilecektir.telefon-1