Birini sallıyor olsanız da olmasanız da en iyi iPhone’lar veya biraz daha eski bir model, AppStore tüm dijital ihtiyaçlarınız için gideceğiniz yer. Ve durum böyleyken – ve piyasada ne kadar çok uygulama ve oyun olduğu göz önüne alındığında – geliştirici olmak için ilham alırsanız kimse sizi suçlamaz. Ancak geliştirici olmak zor bir şeydir. Gerekli becerilere ve bilgiye sahip olmalısınız, ancak bunun ötesinde AppStore vergisiyle uğraşmaya alışmanız gerekecek. Dürüst olmak gerekirse, Google Play de dahil olmak üzere tüm uygulama pazarlarında şu veya bu şekilde mevcuttur.

Zaman değişiyor ama! Birçok ülke bu verginin düşürülmesi veya tamamen kaldırılması için yasal savaşları tartıyor. Yine de, genel finans piyasasının AppStore şartları üzerinde bir etkisi var, yani tüm bunların ötesinde: ayrıca, şundan bildirilen buna benzer dalgalanmalar görüyoruz: 9to5Mac.

Bu değişikliklerin duyurusu 30 Mayıs’ta yapıldı ve yayınlandıktan sonra uygulamaların fiyatlandırmasını, uygulama içi satın alma maliyetlerini ve Apple Uygulama Mağazası. Nedeni? Pekala, seçilen ülkelerde vergi düzenlemesindeki genel değişiklikler.

İşte en son değişikliklere genel bir bakış:

  • Gana için KDV %15’e çıkarılacak
  • Litvanya için KDV yalnızca uygun e-kitaplar ve sesli kitaplar için %9’a düşecek
  • Moldova’da, uygun e-kitaplar ve çevrimiçi yayın abonelikleri için KDV tamamen kaldırılacaktır.
  • İspanya’da ise %3’lük bir Dijital hizmetler vergisi eklenecek

Gördüğümüz gibi, bu öncelikle Avrupa pazarlarını etkiliyor, ancak aynı zamanda Apple’ın her türlü değişikliğe karşı tetikte olduğu anlamına da geliyor. Bu da diğer bölgelerde daha fazla ani değişiklik öngörmemeyi zorlaştırıyor. AppStore paranoyası 2023 mü?

Bununla birlikte Apple, Brezilya gibi belirli ülkelerdeki geliştiriciler için vergileri olabildiğince düşük tutmak için elinden gelenin en iyisini yaptığını da vurguladı. Şirket, AppStore’u geliştiriciler için bir fırsat olarak görmeye devam ediyor ve bu nedenle platformu bir engele dönüştürmemeyi amaçlıyor gibi görünüyor.telefon-1