Apple’ın WWDC 2023 Açılış Konuşması için Birleşik Krallık etkinlik sayfası serbest bırakıldı ve başına 9to5Mac, artırılmış gerçekliğe (AR) dayalı ilginç bir Paskalya yumurtası içerir. Apple’ın AR/VR Reality Pro karma gerçeklik başlığının, 13:00 EDT olan 10:00 PDT’de başlayan WWDC Açılış Konuşması sırasında tanıtılacağına dair başka bir ipucu. AR, üstte katmanlı bilgisayar tarafından oluşturulan verilerle gerçek bir canlı yayın kullanır. Bu, gerçek görünebilen ancak sahte olan sürükleyici bir ortam yaratan VR ile karşılaştırılır.
Reality Pro kulaklık, kullanıcıların bir Digital Crown kullanarak AR ve VR arasında geçiş yapmasına izin verecek. Cihazın en karmaşık ürün olduğu bildiriliyor Apple şimdiye kadar 3.000 dolarlık bir fiyat etiketi yaptı ve taşıması bekleniyor. Kulaklığa ilk kez 5 Haziran’da bakmamız gerekirken, Reality Pro’nun yılın sonlarına kadar satın alınabilmesi beklenmiyor.
Rağmen Reality Pro’nun WWDC’de tanıtılacağına dair söylentiler aylardır ortalıkta dolaşıyor, Apple bu ipuçlarını ve ipuçlarını yukarıda belirtilen AR Easter Egg’i dahil ederek yeni bir seviyeye taşıdı. iPhone veya iPad’inizdeki Safari tarayıcısından şuraya gidin: www.apple.com/tr/apple-events. WWDC23 için Apple logolu bir sayfa göreceksiniz. Logoya dokunduğunuzda AR için ihtiyacınız olan canlı yayını göreceksiniz. iPhone kameranızı boş bir duvara doğrultun ve ekranın üst kısmındaki “AR” sekmesine dokunun.
Paskalya yumurtasını görmenin başka bir yolu da iPhone’unuzun Safari tarayıcısında Apple.com’a gitmektir. Geçiş yapan Apple logosunu görene kadar aşağı kaydırın. Logoya dokunun, iPhone’unuzu boş bir duvara doğrultun ve Paskalya yumurtasının göründüğünü görmelisiniz.

İçinde görünen 5 Haziran Keynote tarihi ile geçiş yapan Apple logosunu göreceksiniz. Görüntüyü büyütmek veya küçültmek için çoklu dokunmayı kullanabilir ve hatta parmağınızla döndürebilirsiniz. Sadece geçiş yapan Apple logosunu AR beslemesi olmayan yumuşak bir arka planda görmek istiyorsanız, ekranın üst kısmındaki “Nesne” düğmesine dokunun.

AR başlığını yıllardır tartışıyoruz, bu nedenle cihazın nihayet 5 Haziran Pazartesi günü tanıtılmasının ardından alacağı tepkiyi görmek harika olacak. Etkinliği Apple Developer uygulaması üzerinden canlı olarak izleyebilirsiniz (ekranın alt kısmındaki WWDC sekmesine dokunun) veya Apple’ın YouTube kanalı aracılığıyla.telefon-1