Sonunda Sony’nin yeni bir avuçiçi oyun konsolu yolda. Biraz. Mayıs ayında PlayStation Showcase’te tanıtılan Project Q, PS5 oyunlarını doğrudan konsoldan ve ekranına aktarabilen bir yayın cihazı. Sony, Microsoft’un yıllardır önemli bir varlığa sahip olduğu bulut oyun alanına giriyor, ancak konu bu donanımı pazarlamak ve Uzaktan Oynatma ve Bluetooth bağlantılı bir denetleyici.

Project Q, PlayStation Showcase’de yalnızca kısa bir duyuru aldı, ancak bu yıl Sony’nin daha büyük bir açıklaması öncesinde bazı ilginç bilgiler mevcut.

Yayın tarihi

Project Q için henüz kesin bir tarih yok, ancak Sony projenin bu yılın “sonrasında” başlayacağını doğruladı. Insider Gaming’den Tom Henderson’dan gelen bir rapor, cihazın Kasım ayında piyasaya çıkacağını iddia ediyor.

Proje Q fiyatı

Bir başka bilinmeyen olan Project Q’nun fiyatı ise şimdilik gizemini koruyor. PS5 konsolu belirli pazarlarda fiyat artışı aldığından ve PSVR 2 kiti tek başına 550$’a satıldığından Sony donanımı pahalı olabilir, bu nedenle Project Q’nun yüksek bir fiyata satılması muhtemeldir. Karşılaştırma için, bir Nintendo Switch OLED modelinin MSRP’si 350 $, bir Steam Deck 500 $’dan başlar ve Logitech’in G Cloud oyun el konsolu genellikle 350 $’dır.

Proje Q özellikleri

Uzaktan oynatmayı kullanan bir PS5’ten akış sağladığından, Project Q’nun Asus ROG Ally’yi geceleri uyanık tutacak süslü dahili parçalara ihtiyacı yoktur. Bildiğimiz şey, Steam Deck’in sunduğundan tam bir inç daha fazla olan 8 inçlik bir HD LCD ekrana sahip olduğu. Game Awards sunucusu Geoff Keighley’e göreekran 60Hz yenileme hızıyla 1080p’dir ve bu ekran boyutu faktöründe keskin bir görüntü oluşturmaya yardımcı olmalıdır.

Bataryaya gelince, tam şarjla yaklaşık üç ila dört saat çalma süresi elde edeceğiniz söyleniyor ki bu çok da şaşırtıcı değil. Project Q’nun yapısının diğer göze çarpan kısmı, ikiye bölünmüş ve ekranın her iki tarafına iliştirilmiş bir DualSense’e benzeyen denetleyicidir. Burada eksik olan tek şey DualSense dokunmatik yüzey ve bu işlevlerin Project Q’nun tasarımına nasıl dahil edileceği net değil.

Steam Deck, Switch ve ROG Alloy’un daha entegre tasarımlarından farklı olarak bu arabirim, DualSense’ten ilham alan bir tasarıma sahiptir ve her kavramada dikey olarak hafif borulara sahiptir. Ek olarak, bir DualSense kablosuz kontrol cihazının tüm düğmelerine ve özelliklerine sahiptir.

Q Projesi nasıl çalışır?

Project Q’yu kullanmak istiyorsanız yine de bir PS5’e sahip olmanız gerekecek ve üzerinde oynamak istediğiniz oyunların konsolunuzda kurulu olması gerekiyor. Bu gereksinimleri karşıladığınızda, Wi-Fi üzerinden Uzaktan Oynatma özelliğini kullanarak PS5’inizdeki oyunları el konsoluna aktarabilirsiniz. Üzerinden sanal gerçeklik oyunları akışı yapamayacaksınız, bu nedenle PlayStation VR 2 sahipleri burada şanssız.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.

oyun-1