Bir Shenzhou-16 uzay gemisinde Çinli astronotlardan oluşan bir mürettebatı taşıyan Uzun Yürüyüş roketi, 30 Mayıs 2023 Salı, Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden havalandı. Kaynak: AP Photo/Mark Schiefelbein

Çin, 2030 yılına kadar Ay’a insanlı bir görev gönderme planlarını sürdürürken Salı günü Tiangong uzay istasyonuna üç astronot göndererek ilk kez bir sivili yörüngeye çıkardı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, ABD ve Rusya’yı yakalamak için ordu tarafından yürütülen uzay programına milyarlarca dolar yatırım yaptı.

AFP muhabirleri, Shenzhou-16 mürettebatının kuzeybatı Çin’deki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden sabah 9:31’de (0131 GMT) Long March 2F roketinin tepesinde havalandığını gördü.

Devlet yayın kuruluşu CCTV, uzay istasyonunun Tianhe çekirdek modülüne Salı öğleden sonra, kalkıştan altı saatten fazla bir süre sonra yanaştıklarını söyledi.

Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi direktörü Zou Lipeng, fırlatmanın “tam bir başarı” olduğunu ve “astronotların durumunun iyi olduğunu” söyledi.

Birçoğu yıl boyunca devasa sitede yaşayan düzinelerce uzay programı çalışanı, arka planda roketle özçekimler yaparak fırlatmaya katıldı.

Çocuklar lansmanı beklerken oyun oynadılar, bazıları ebeveynlerinin omuzlarında Çin bayrakları sallayarak oturdular.

Seyirciler yüksek sesle bir “vay” dediler, “iyi şanslar” diye bağırdılar ve roket koyu sarı bir duman bulutu içinde havalanırken el salladılar.

Mürettebatına dördüncü görevinde komutan Jing Haipeng’in yanı sıra mühendis Zhu Yangzhu ve uzaya giden ilk Çinli sivil olan Beihang Üniversitesi profesörü Gui Haichao liderlik ediyor.

Çin, insanları yörüngeye yerleştiren üçüncü ülkeydi ve Tiangong, Mars ve Ay’a robotik gezicileri de indiren uzay programının baş tacı.

Yetkililer, Shenzhou-16’nın “uygulama ve geliştirme” aşamasına girmesinden bu yana Tiangong’a gönderilen ilk görev olduğunu söyledi.

Ekip, altı aydır istasyonda bulunan ve önümüzdeki günlerde Dünya’ya dönecek olan Shenzhou-15 uçuşundan üç meslektaşı ile buluşacak.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA) sözcüsü Lin Xiqiang gazetecilere verdiği demeçte, Shenzhou-16 ekibinin görev sırasında “yüksek hassasiyetli uzay zaman-frekans sistemleri”, genel görelilik ve yaşamın kökeni de dahil olmak üzere bir dizi deney gerçekleştireceğini söyledi. Pazartesi gününde.

Uzay istasyonuna, Shenzhou-16’nın gelişine hazırlık olarak bu ay içme suyu, giysi, yiyecek ve itici gaz sağlandı.

Bir uzman AFP’ye Salı günkü görevin “düzenli bir mürettebat rotasyon uçuşunu” temsil ettiğini, ancak bunun bile önemli olduğunu söyledi.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde astronom ve astrofizikçi olan Jonathan McDowell, “İnsanlı uzay uçuşu operasyonlarında biriken deneyim derinliği önemlidir ve her zaman yeni muhteşem dönüm noktaları içermez” dedi.

‘Göksel saray’

Çin’in “uzay rüyası”, Başkan Xi Jinping döneminde aşırı hızlandı ve bir ay üssünün inşası planlanıyor.

CMSA’dan Lin, “Genel hedef, Çin’in 2030 yılına kadar Ay’a ilk mürettebatlı inişini gerçekleştirmek ve Ay’da bilimsel keşif ve ilgili teknolojik deneyler yapmaktır.” Dedi.

“Göksel saray” anlamına gelen Tiangong’un son modülü, geçen yıl çekirdek yapıyla başarıyla kenetlendi.

Devlet haber ajansı Xinhua’nın bildirdiğine göre istasyon, “dünyanın ilk uzay tabanlı soğuk atomik saat sistemi” de dahil olmak üzere birkaç son teknoloji bilimsel ekipman taşıyor.

Tiangong’un en az 10 yıl boyunca 400 ila 450 kilometre (250 ila 280 mil) arasındaki bir yükseklikte alçak Dünya yörüngesinde kalması bekleniyor.

Sürekli olarak üç astronottan oluşan dönüşümlü ekipler tarafından görevlendirilir.

Çin, ABD’nin NASA’nın ülkeyle temas kurmasını yasakladığı ve Pekin’i kendi yörünge karakolunu geliştirmeye zorladığı 2011’den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan fiilen dışlandı.

Çin’in uzay ajansı Pazartesi günü, projede aktif olarak uluslararası işbirliği aradığını yineledi.

CMSA’ya göre Çin, her yıl Tiangong’a iki mürettebatlı uzay görevi göndermeyi planlıyor.

Sıradaki, Ekim ayında fırlatılması beklenen Shenzhou-17 olacak.

© 2023 AFP

Alıntı: İlk sivil uzay istasyonuna ulaşan Çin misyonu (2023, 30 Mayıs), 30 Mayıs 2023’te https://phys.org/news/2023-05-chinese-mission-civilian-space-station.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1