Hindistan, hantal ithalat-ihracat kurallarını gevşeterek kendisini bir elektronik onarım merkezi haline getirmek için bu hafta bir pilot proje başlatacak; bu hareket, Flex gibi teknoloji devlerini ülkedeki bu tür operasyonları genişletmeye çekebilir.

Başbakan Narendra Modi, Hindistan’da elektronik üretimini destekledi ve Apple ve Xiaomi gibilerini cezbetti, ancak ülkede hala dünya çapında 100 milyar dolar (kabaca 8,2 lakh crore) değerinde olduğu tahmin edilen ve şu anda hakim olan bir dış kaynak onarım endüstrisi yok. Çin ve Malezya

BT ve elektronik üreticilerine yönelik bir endüstri grubu olan MAIT’in zorlamasının ardından Hindistan hükümeti, ithalat ve ihracat için gerekli onaylar için gereken süreyi 10 günden bir güne düşürmek için değişiklikleri test edecek.

MAIT Genel Müdürü Ali Akhtar Jafri, hükümetin, cihazların onarım için Hindistan’a kolayca girebilmesi ve ardından hızlı bir şekilde geri gönderilebilmesi için vergi makamlarıyla zamanında izinler için onay sürecini kolaylaştırmayı kabul ettiğini söyledi.

Hindistan’daki darboğazlara, şirketlerin onarılamaz ürünleri yerel olarak elden çıkarmalarını yasaklayan ve geri gönderilmeleri gerektiğinden lojistik maliyetlerini artıran bir e-atık zorunluluğu da dahildir. Hükümet şimdi ithal edilen malların yüzde 5’inin yurt içinde deneme amacıyla geri dönüştürülmesine izin verecek.

Lenovo ve Cisco gibi şirketlerin katılımını görecek olan pilot aşamada Hindistan, ithal edilen elektronik ürünlerin orijinalinden farklı ülkelere yeniden ihracatına da izin verecek – şu anda dış ticaret kuralları uyarınca yasaklanmıştır.

Flex, Lenovo ve Cisco, Reuters’in yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Hindistan’ın BT bakanlığı da hemen yanıt vermedi.

Hindistan’daki onarım endüstrisinin 20 milyar $ (kabaca 1,6 Rs.) değerinde olduğunu tahmin eden Jafri, “Dış kaynak onarım hizmeti, elektronik üreticilerini Hindistan’daki üretim kapasitelerini daha da genişletmeye teşvik edecek. Bu, tedarik zinciri şoklarına karşı dayanıklılık sağlamaya yönelik kritik bir adımdır” dedi. lakh crore) beş yılda.

Jafri, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri gibi bölgelerdeki yüksek onarım maliyetlerinin şirketleri yurt dışına mal göndermeye zorladığını söyledi. Hindistan’daki daha ucuz işgücü maliyetlerinin, şu anda en büyük onarım merkezlerinden biri olan Çin’e göre yüzde 57 ve Malezya’ya göre yüzde 26 toplam maliyet avantajı sağladığını da sözlerine ekledi.

© Thomson Reuters 2023


Samsung Galaxy A34 5G kısa süre önce şirket tarafından daha pahalı Galaxy A54 5G akıllı telefonun yanında Hindistan’da piyasaya sürüldü. Bu telefon, Nothing Phone 1 ve iQoo Neo 7’ye karşı ne durumda? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: twitter, FacebookVe Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için abone olun Youtube kanalı.

JioCinema, IPL 2023 Finalinde Eş Zamanlı 3,2 Milyon İzleyici İle Yeni Rekor Kırdı

genel-8