Nvidia, 1 trilyon dolara ulaşmak üzere, bu da onu bu tür şirketlerin elit kulübüne katılan ilk ABD çip üreticisi yapıyor.

Bir sonraki raporun yayınlanmasının ardından Nvidia hisselerinin fiyatı yükseldi. 25 Mayıs 2023 itibarıyla kapitalizasyon 940 milyar dolara ulaştı Şirket, ABD kamu pazarındaki en pahalılar listesinde 5. sırada yer aldı ve Apple, Microsoft, Alphabet ve Amazon’u içeren trilyonerler kulübüne neredeyse girdi. Bugün kapitalizasyon zaten 963 milyar dolar.


Nvidia Başkanı ve Kurucu Ortağı Jensen Huang

Nvidia geçen hafta analistlerin beklentilerini %50’den fazla aşan bir kazanç tahminiyle yatırımcıları şaşkına çevirdi. Şirket, çeyrek için 11 milyar dolar gelir elde etmeye hazırlanıyor. Wall Street analistleri, Nvidia’nın tahminini “anlaşılmaz” ve “kozmik” olarak nitelendirerek fiyat hedeflerini topluca yükseltti. Şirketin maksimum değeri şu anda yaklaşık 1,6 trilyon dolar değerinde ve bu, Google’ın ana şirketi Alphabet ile aynı seviyede.

Nvidia hisseleri geçen hafta yaklaşık %25 artarak AI ile ilgili hisse senetlerinde bir ralliye yol açtı ve diğer çip üreticilerini destekledi.genel-22