Asteroit madenciliği konsepti. Kredi bilgileri: NASA/Denise Watt

Asteroit madenciliği yavaş ama emin adımlarla gerçeğe yaklaşıyor. Birçok start-up ve devlet kurumu benzer şekilde harekete geçiyor. Ancak, bu gelişen endüstriyi yerden kaldırmaya yardımcı olacak pek çok araç hala mevcut değil. Özellikle yararlı olabilecek bir tanesi, ziyaret edilecek potansiyel aday asteroitlerin bir listesidir. Bilgi çeşitli yerlerde mevcut olsa da, şimdiye kadar hiç kimse onu aranabilir tek bir veritabanında birleştirmedi.

Exploitation des Ressources des Corps Celestes (ECOCEL) veri tabanı, Fransa’nın önde gelen havacılık ve uzay mühendisliği okulu ISAE-SUPAERO’dan Irina Kovalenko liderliğindeki bir Fransız ekibinin çabasıdır. Madencilik şirketleri için ilginç olabilecek asteroitlerin en çok iki yönünü bir araya getiriyor – onlara ulaşmanın ne kadar kolay olduğu ve neyden yapıldıkları.

Bir asteroide ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu belirlemek nispeten basittir ve daha önce birçok yerde yapılmıştır. Aslında, ECOCEL ekibi doğrudan Jet Tahrik Laboratuvarı’nın Küçük Cisim Veritabanından alınan verileri kullandı. Bu halka açık veri tabanı, ilk asteroit madenciliği görevi tarafından ziyaret edilmesi en muhtemel asteroitler olan yaklaşık 25.000 Yakın Dünya Nesnesini izler.

Küçük Cisim Veritabanı, nesneye nasıl ulaşılacağını hesaplamak için asteroide ulaşmak için gerekli olan “delta-V”yi veya hızdaki değişikliği hesaplar. Delta-v’yi asteroid madencilerinin ekonomik hesaplarında çok önemli olan bir cisme ulaşmak için gereken enerji miktarı olarak düşünün. Veritabanı aracının kendisi, belirli bir başlatma penceresi için delta-v’yi en aza indirmeye dayalı olarak bir asteroit seçebilen özel olarak tasarlanmış bir arayüze sahiptir.


ECOCEL bu bilgiyi kendi hesaplamasına dahil eder, ancak daha da önemli olabilecek başka bir katman ekler: bileşim. Ne yazık ki, Küçük Cisim Veritabanındaki asteroitlerin yalnızca 326’sı spektral olarak karakterize edildi ve bunlar daha önceki bazı makalelerde bildirildi. Bu nedenle, bir asteroidin bileşimini belirlemek için spektral verilere dayanan ECOCEL, bu sayı ile sınırlıdır.

Bir cismin spektral sınıflandırması tanımlandıktan sonra, veri tabanı, göktaşı örneklerinin bileşiminden benzer şekilde oluşan asteroitlerin spektroskopisine ilişkin verileri birbirine bağlayarak asteroidin dış bileşiminin genel olarak anlaşılmasını sağlar. Ne yazık ki, iç bileşimi tahmin etmek daha zordur. Veritabanının mevcut yinelemesinde doğru bir şekilde izlenmez, ancak yörünge mekaniği bir nesnenin yoğunluğunu ve dolayısıyla iç bileşimini teorik olarak tahmin edebilir.

Eldeki temel uçuş ve kompozisyon verileriyle ECOCEL, Güneş Dünya Ay dinamikleri Python paketi adlı bir araç kullanarak bunu bir adım öteye taşıyor. Bu yazılım kitaplığı, sistemdeki belirli bir nesnenin nerede olacağını hesaplamak için yörünge mekaniği verilerini kullanır ve ECOCEL ekibi, hem tek yönlü hem de gidiş-dönüş uçuşları için hesaplamalar sağlamak için bundan yararlanır. Aynı zamanda, 2020 ile 2050 arasında, karşılaştırılabilir veritabanlarının çoğundan daha uzak, potansiyel bir lansman aralığı sağlar.

Bazı ek özellikler, bir park etme yörüngesini hesaplama ve delta-v limitlerini ayarlama becerisini içerir. Genel olarak, veri tabanı hem ticari hem de devlet asteroit madenciliği projelerinin ihtiyaçlarına daha önce geliştirilmiş olanlardan daha fazla uyarlanmalıdır. İlgili araştırmalar da dergide yayımlanır. Gezegen ve Uzay Bilimi.

Ne yazık ki, bu yazıyı yazdığım sırada ecocell-database.com’daki veritabanı çevrimiçi görünmüyor. Daha önce başka çalışmalarda kullanıldığı için ne zaman geri geleceği belli değil ve gelişimini detaylandıran bir makale ve sunum Mart ayında yayınlandı. Umarım, bu potansiyel olarak yararlı internet tabanlı araç, bir geri dönüş yapabilecek ve bir sonraki büyük madencilik endüstrisini yaratmaya ilgi duyan mühendisler ve girişimciler için faydalı olacaktır.

Daha fazla bilgi:
Irina Kovalenko ve diğerleri, ECOCEL veri tabanı: Asteroit görev planlaması için çevrimiçi bir araç, Gezegen ve Uzay Bilimi (2022). DOI: 10.1016/j.pss.2022.105463

Uzay madenciliği görev analizi için asteroit seçim veritabanı: oatao.univ-toulouse.fr/27918/1/Kovalenko_27918.pdf

Universe Today tarafından sağlandı


Alıntı: Bir asteroit madencisi olmak ister misiniz? Bunun için bir veritabanı var (2023, 29 Mayıs), 30 Mayıs 2023’te https://phys.org/news/2023-05-asteroid-miner-database.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1