BAE Uzay Görevleri Departmanı Direktörü Mohsen Al Awadhi, sağdan 1. ve uzay bilimi araştırmacısı Hoor AlMaazmi BAE, Pazartesi günü Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Asteroid Kuşağına yönelik Emirlik Misyonu hakkında en son haberleri açıklayan bir basın toplantısına katıldı , 29 Mayıs 2023. Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı, Pazartesi günü ana asteroit kuşağının keşfi için bir uzay aracı inşa etme ve gönderme planlarını açıkladı. Petrol zengini ülkenin Asteroid Kuşağına Emirlik Misyonu olarak adlandırılan son projesi, altı yıl boyunca bir zanaat geliştirmeyi ve ardından çeşitli farklı asteroitleri incelemek için 2028’de fırlatmayı hedefliyor. Kredi bilgileri: AP Fotoğrafı/Kamran Jebreili

Birleşik Arap Emirlikleri Pazartesi günü, petrol zengini ülkenin 2020’de Mars’a başarılı Hope uzay aracını fırlatmasının ardından son uzay projesi olan güneş sisteminin ana asteroit kuşağını keşfetmek için bir uzay gemisi gönderme planlarını açıkladı.

Emirates’in Asteroit Kuşağı Misyonu olarak adlandırılan proje, önümüzdeki yıllarda bir uzay aracı geliştirmeyi ve ardından çeşitli asteroitleri incelemek için 2028’de fırlatmayı hedefliyor.

Emirlik Asteroid Kuşağı Misyonu program direktörü Mohsen Al Awadhi, “Bu görev, bölgeden Mars’a yapılan ilk görev olan Mars görevinin bir devamı ve devamıdır” dedi. “Bu görevle aynı şeyi yaratıyoruz. Yani, bu yedi asteroidi özel olarak keşfeden ilk görev ve büyük tur açısından bakıldığında türünün ilk örneği.”

Şubat 2021’de Hope sondası kızıl gezegene ulaştığında BAE, Mars’ın yörüngesine ilk denemesinde başarılı bir şekilde giren ilk Arap ülkesi ve ikinci ülke oldu. Aracın hedefleri arasında Mars atmosferinin ve katmanlarının ilk tam resmini sağlamak yer alıyor. ve gezegenin iklimi ve bileşimi hakkındaki temel soruların yanıtlanmasına yardımcı olmak.

Başarılı olursa, yeni duyurulan uzay aracı, altı asteroidi keşfetmek için yedi yıllık bir yolculukta saatte 33.000 kilometreye (20.500 mil) ulaşan hızlarda yükselecek. Bilim adamlarının Dünya’daki yaşamın yapı taşlarına ilişkin fikir sahibi olabileceğini söylediği yedinci, nadir bir “kırmızı” asteroide bir çıkarma gemisinin konuşlandırılmasıyla sonuçlanacak.

Su gibi organik bileşikler, yaşamın çok önemli bileşenleridir ve bazı asteroitlerde bulunmuş olup, potansiyel olarak diğer organik açıdan zengin cisimlerle çarpışmalar yoluyla veya uzayda karmaşık organik moleküllerin yaratılması yoluyla yayılmıştır. Bu bileşiklerin kökenlerini araştırmak, kırmızı asteroitler üzerinde olası su varlığıyla birlikte, Dünya suyunun kökenine ışık tutabilir ve böylece gezegenimizdeki yaşamın oluşumuna dair değerli bilgiler sağlayabilir.

BAE, yaşamın kökenlerine dair ipuçları arayan asteroit kuşağına yönelik çığır açan görevini duyurdu

BAE Uzay Ajansı tarafından 29 Mayıs 2023 Pazartesi günü kullanıma sunulan bu bilgisayar grafiği sunumu, BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum’un adını taşıyan MBR Explorer’ı gösteriyor. Asteroit kuşağına yönelik Emirates Görevini tamamlıyor. Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı, Pazartesi günü ana asteroit kuşağının keşfi için bir uzay aracı inşa etme ve gönderme planlarını açıkladı. Petrol zengini ülkenin Asteroid Kuşağına Emirlik Misyonu olarak adlandırılan son projesi, altı yıl boyunca bir zanaat geliştirmeyi ve ardından çeşitli farklı asteroitleri incelemek için 2028’de fırlatmayı hedefliyor. Kredi: AP aracılığıyla BAE Uzay Ajansı

Bu çaba, Amal veya “Umut” sondasını Mars’a göndermedeki başarısını takip eden, 2014 yılında yeni kurulan ve gelişmekte olan BAE Uzay Ajansı için önemli bir kilometre taşıdır. Yeni yolculuk, Mars görevinden on kat daha uzun bir mesafeyi kapsayacaktı.

Kaşif, aynı zamanda kalıtsal olarak yönetilen BAE’nin başkan yardımcısı ve başbakanı olarak da görev yapan Dubai hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum’dan sonra MBR adını aldı. İlk önce, gezegenin yerçekiminin onu Dünya’nın ve ardından Mars’ın yanından fırlatacağı Venüs’e doğru yolunu yapacak.

Araç sonunda asteroit kuşağına ulaşacak, göksel kayalara 150 kilometre (93 mil) kadar yaklaşacak ve toplam 5 milyar kilometrelik (yaklaşık 3 milyar mil) bir mesafe kat edecek.

Ekim 2034’te geminin, bir yıldan uzun bir süre sonra iniş aracını konuşlandırmadan önce Justitia adlı yedinci ve son asteroide son itişini yapması bekleniyor. Bilinen iki kırmızı asteroitten biri olduğuna inanılan Justitia’nın potansiyel olarak organik maddelerle dolu bir yüzeye sahip olduğu ve dev gezegenlerin oluştuğu bölgeden, hatta ötesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

BAE uzay ajansında uzay bilimi araştırmacısı Hoor AlMaazmi, “Asteroit kuşağındaki en kırmızı iki nesneden biri ve bilim adamları neden bu kadar kırmızı olduğunu gerçekten anlamıyorlar” dedi. “Kuiper Kuşağı’ndan geldiğine ve orada çok daha fazla kırmızı nesnenin bulunduğuna dair teoriler var. Bu, üzerinde çalışabileceğimiz bir şey çünkü su bakımından zengin olma potansiyeline de sahip.”

MBR Explorer, tamamen BAE’li özel start-up şirketleri tarafından geliştirilen Justitia’nın yüzeyini incelemek için bir çıkarma gemisi konuşlandıracak. Gelecekte uzayda genişletilmiş insan misyonlarını desteklemek için asteroitlerden olası kaynak çıkarma için zemin hazırlayabilir ve hatta belki de BAE’nin 2117’ye kadar Mars’ta bir koloni inşa etme iddialı hedefi olabilir.

“Özel sektördeki girişimlerin parçası olmasını istediğimiz farklı kilit alanlar belirledik ve bu sayede onlarla etkileşime geçeceğiz. BAE’de sahip olduğumuz bilginin hala inşa edildiğini bildiğinizi anlıyoruz. Sağlayacağız Al Awadhi, bu girişimlere ihtiyaç duydukları bilgiyle” dedi.

© 2023 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: BAE, yaşamın kökenlerine dair ipuçları arayan asteroit kuşağına yönelik çığır açan görevi duyurdu (2023, 29 Mayıs), 29 Mayıs 2023’te https://phys.org/news/2023-05-uae-groundbreaking-mission-asteroid-belt.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1