Widget’lar en sevdiğim iPhone araçlarından biridir ve widget’lar sıkıcı uygulama simgeleri ızgaranızı hoş, kullanışlı bir ana ekrana dönüştürebilir. Bazı widget’lar size bir bakışta hızlı bilgi verir, ancak bana yardım edebilen ve yapmayı unutacağım şeyleri yapmamı hatırlatan widget’ları seviyorum. Bunlar, dışarıdayken, önemli bir olayı hatırlamak ya da daha sonra izlemek istediğim eğlenceli bir şov olsun, her şeyin üstünde olduğumdan emin olmak için kullandığım widget’lar.

Zaten bir widget nedir? Widget, ana ekranınızda duran ve siz açsanız da açmasanız da işini yapan bir uygulama veya uygulamanın bir parçasıdır.

Hava durumunu kontrol etmek için Hava Durumu uygulamasını açmanıza gerek yoktur, Hava durumu widget’ını ana ekranınıza ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde, tıpkı en iyi Apple Watch’ta olduğu gibi, telefonunuzun ve aksesuarlarınızın pil ömrünü gösteren widget’lar, galerinizdeki fotoğrafları gösteren widget’lar ve adımlarınızı ve kondisyonunuzu takip eden widget’lar bulabilirsiniz.

iOS 16 widget ekran görüntüleri

(İmaj kredisi: Gelecek / Philip Berne)

Size bir bakışta bilgi veren widget’ların yanı sıra, özellikle bir liste yapmak için bir uygulamaya hızlı bir kısayol olan widget’ları da seviyorum. Notlarımı veya Yapılacaklar listesi uygulamamı açmam gerekmiyor, bunun yerine bir widget’a dokunabiliyorum ve otomatik olarak yeni bir giriş oluşturacak.telefon-2