Build 2023’te Microsoft, ana duyurusu Windows Copilot hakkında oldukça büyük bir anlaşma yaptı. Fikir basit: Yapay zekayı doğrudan işletim sistemine yerleştirin. Edge tarayıcısının (ve yakında tüm Office uygulamalarının) kendi yapay zeka yardımcı pilotlarına sahip olması gibi, şimdi Windows’un da bir tane yardımcı pilotu olacak.

Ancak Microsoft’un Windows (ve Surface) grubunun lideri Panos Panay ile konuşurken, bir erişilebilirlik aracı olarak üretken AI için farklı bir olası kullanım durumunu araştırmak istedim. Özellikle bu şekilde sunulmamıştı, ancak bilgisayarın işletim sistemine yerleştirilmiş akıllı bir sanal asistana erişime sahip olmak, erişilebilirlik açısından kesinlikle ciddi bir değere sahip olacak gibi görünüyor.

Panay’e bunu sorduğumda, bu fikir konusunda hevesliydi. “Bu alanda çok fazla tutkum var. Copilot kendini göstermeye başladığında, girdi modunuz ne olursa olsun sizin için işe yaradığını fark etmeye başlıyorsunuz.”

Microsoft, erişilebilirlik dünyasında yeni değil – aslında şirket, Windows’ta Canlı Altyazılar veya modüler Uyarlanabilir Aksesuarlar gibi özellikler olsun, son zamanlarda tekliflerini her türlü şekilde artırıyor. Ancak Windows Copilot ile her şeyi bir araya getirmek için yeni bir fırsat var.

Panos Panay, Microsoft Build 2023'te.

Şimdi, Windows’ta her zaman temel bir arama işlevi olmuştur, ancak onu hiper akıllı hale getirmek, onu nihai erişilebilirlik aracına dönüştürmek için çok şey yapar. Özellikle, Windows Copilot, bilgisayarlarını şu ya da bu şekilde tam olarak çalıştırmakta zorlananlara yardımcı olabilir.

Panay, “Erişilebilirliği düşündüğünüzde, bu ister bir el becerisi sorunu olsun, ister ses kullanmak veya yalnızca yazmak veya yalnızca yazmak – giriş modu ne olursa olsun – Yardımcı Pilot bunu kabul edecektir” dedi.

İşletim sisteminizi tamamen Windows Copilot’tan ses veya metin yoluyla kontrol edebilmek, bazıları için son derece faydalı bir özellik gibi görünüyor. Ancak Windows Copilot’un sahip olduğu daha geniş fayda, bir keşif işlevidir.

Panay, “Windows’taki her bir erişilebilirlik özelliğini etkinleştirmek için neler yapabileceğinizi hayal edin,” dedi. “Erişilebilirlik için bizim yaptığımız şeyler tam önünüzde, ancak her bir kişiye özel o kadar çok şey var ki. Bunun için arayabileceğinizi hayal edin.”

Panay, ister Büyüteç, Renk Filtreleri, Anlatıcı, Canlı Altyazılar, Çeviri ve hatta Yapışkan Tuşlar olsun, doğrudan Windows’ta zaten yerleşik olan erişilebilirlik seçeneklerinin zenginliğinden bahsetti. Ancak sorun şu ki, bu özelliklerin herhangi birinden veya bir kısmından yararlanabilecek birçok kişi bunların var olduğunu bilmiyor olabilir. Teorik olarak, Yardımcı Pilottan size bir konuda yardım etmesini isteyebilirsiniz ve bu sizi otomatik olarak doğru yöne yönlendirecektir. Böyle bir şeyin var olup olmadığını görmek için ayarları incelemeniz gerekmez.

Bu şeylerde ne kadar iyi olduğunu görmek için Windows Copilot’u kendimiz kullanana kadar beklememiz gerekecek, ancak şimdilik kesinlikle umut verici.
genel-19