Cosmic Girl adlı bir Virgin Orbit Boeing 747-400 uçağı, 25 Mayıs 2020’de Los Angeles’ın kuzeyindeki çöldeki Mojave Hava ve Uzay Limanı’na iniş yapmaya hazırlanıyor. Richard Branson’ın Virgin Orbit’i, uydu lansmanının başlamasından iki aydan kısa bir süre sonra kapanıyor. -up, 23 Mayıs 2023 Salı tarihli bir şirket duyurusuna göre Bölüm 11 iflas koruması için başvurdu. Kaynak: AP Photo/Matt Hartman

Salı günü yapılan bir şirket duyurusuna göre, Richard Branson’ın Virgin Orbit’i, Bölüm 11 iflas koruması için uydu fırlatma başlangıcından iki aydan kısa bir süre sonra kapanıyor.

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, Virgin Orbit’in faaliyetlerini durduracağını ve varlıklarını kazanan dört teklif sahibine satacağını duyurdu. Mahkeme belgelerine göre, teklif verenler arasında üç havacılık şirketi (Rocket Lab, Stratolaunch ve Vast Space yan kuruluşu Launcher) yer alıyor ve toplam teklifleri yaklaşık 36 milyon doları buluyor.

Şirket, Çarşamba öğleden sonra mahkeme onayı için bir satış duruşmasının planlandığını ve işlemlerin kısa süre sonra kapanmasının beklendiğini söyledi.

Virgin Orbit Salı günü yaptığı açıklamada, “Virgin Orbit’in uzay endüstrisindeki mirası sonsuza kadar hatırlanacak.” Dedi. “Çığır açan teknolojileri, amansız mükemmellik arayışı ve havadan fırlatma sınırlarını ilerletme konusundaki sarsılmaz kararlılığı, endüstri üzerinde silinmez bir iz bıraktı.”

Long Beach, California merkezli şirket için çalkantılı bir dönemin ortasında satış ve operasyonları durdurma hamlesi geldi. 4 Nisan’da Virgin Orbit, iş gücünün yaklaşık %85’ini işten çıkardıktan kısa bir süre sonra iflas koruması başvurusunda bulundu. Uydu fırlatıcı, bu yılın başlarında başarısız bir uluslararası görevin ardından finansman sağlamada artan zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Ocak ayında, Virgin Orbit’in ilk uyduları İngiltere’nin güneybatısındaki Cornwall’dan yörüngeye yerleştirme görevi, bir roketin üst aşaması erken kapatıldıktan sonra başarısız oldu. Fırlatmanın bölgenin uzay endüstrisi için daha fazla ticari fırsatın başlangıcı olacağını ümit eden Birleşik Krallık’ta bir aksilik oldu.

Şirket Şubat ayında yaptığı açıklamada, bir sonraki soruşturmada roketin yakıt filtresinin yerinden çıktığını ve bunun bir motorun aşırı ısınmasına ve Atlantik Okyanusu üzerinde diğer bileşenlerin arızalanmasına neden olduğunu tespit etti.

Virgin Orbit, 2017 yılında İngiliz milyarder Branson tarafından küçük uyduları uzaya fırlatma pazarını hedefleme umuduyla kuruldu. LauncherOne roketleri, değiştirilmiş Virgin yolcu uçaklarından havadan fırlatılarak şirketin sabit fırlatma sahalarını kullanmaktan daha esnek bir şekilde çalışmasına olanak sağladı.

2022’nin üçüncü çeyreği için Virgin Orbit, 30,9 milyon dolar gelir ve 43,6 milyon dolar net zarar bildirdi.

© 2023 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Virgin Orbit, faaliyetlerini durduracak, Richard Branson’ın 28 Mayıs 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-05-virgin-orbit-cease-assets-assets-richard.html adresinden alınan uydu fırlatıcısının (2023, 24 Mayıs) varlıklarını satacak

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1