Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın belirtilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Yatırım bankası JPMorgan’ın yeni bir raporuna göre, çip tasarımcısı NVIDIA Corporation yapay zeka büyümesinden büyük ölçüde faydalanacak. NVIDIA, 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin kazanç raporuyla borsayı sarstı ve mevcut çeyrek için analist gelir rehberliğini kilometrelerce aştı ve veri merkezi operasyonları için yapay zeka platformlarına geçmeyi seçen firmalardan oluşan 1 trilyon dolarlık devasa bir pazara işaret etti. . Bunu temel alan JPMorgan, şirketin bu yıl yapay zeka gelirinin %60’a varan bir kısmını grafik işleme birimleri (GPU’lar) ve ağ ürünleri.

Aynı zamanda AMD, bulut bilişim pazarında CPU büyümesinde Intel’e liderlik etmeye devam ediyor, ancak KeyBanc’tan alınan verilere göre Intel, baskın ürün sağlayıcısı olmaya devam ediyor.

AMD, Bulut İçi Bulut Sunucuları Büyümesinde Intel’i Geçti Ancak Pazar Payında Çok Geride Kaldı

MarketWatch tarafından paylaşılan JPMorgan raporu, bankanın bu yıl yapay zeka ürünlerinden elde edeceği gelir akışına ilişkin beklentilerini özetliyor. NVIDIA’nın bu hafta başındaki gişe rekorları kıran kazançlarının ardından, bankalar mücadeleye atladılar ve bu yılın geri kalanı için iyimser tahminleriyle başladılar.

Bunlardan ilki Bank of America’dan geldi ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSMC) umutlarını kapsıyordu. BofA, NVIDIA’nın mevcut çeyrekte 11 milyar dolar gelir elde etme beklentilerinin, 2023’ün ikinci yarısında gelirini artırabilecekleri için TSMC için de iyi sonuçlanacağını paylaştı. Raporu ayrıca, TSMC’nin 5 nanometre çip üretim tesislerinin NVIDIA’dan gelen güçlü ürün talebi nedeniyle daha yüksek kullanım seviyeleri görün.

Şimdi, JPMorgan inanmak NVIDIA’nın bu yılki yapay zeka harcamalarından birincil yararlanıcı olacağını söyledi. Raporu, 2023’te yapay zeka ürünlerinden elde edilen gelirin %60’a varan kısmının GPU’lar ve ağ bağlantılarına yapılan harcamalar yoluyla NVIDIA’nın cebine gireceğini iddia ediyor. İkinci sırada, gelir pastasının %13’ünü alması beklenen uygulamaya özel entegre devreleri (ASIC’ler) ile Broadcom yer alıyor.

TSMC, genel harcamanın %3’ünü temsil eden beklenen gelirle 17. sırada yer alarak listede nispeten alt sıralarda yer alıyor. Intel ve AMD de boy gösterse de, gelir yüzdeleri önemsiz ve yüzde birin altında. Intel’in AI sunucu CPU’ları sağlaması beklenirken, AMD’nin hem sunucu CPU’ları hem de GPU’ları sağlaması bekleniyor.

KeyBanc’in bulut bilgi işlem pazarına doğru ilerlemesi, AMD’nin pazardaki pazar payının Intel’inkinden daha hızlı büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Verileri, AMD’nin pazar payının Nisan ayında yıllık %77 ve aylık %3 gibi muazzam bir artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Buna karşılık, Intel’in aylık büyümesi sabit kalırken, yıllık büyümesi %13’lük daha sönüktü. Son olarak, Ampere ürünlerinin başını çektiği NVIDIA’nın pazar payı yıllık %28 ve aylık %4 büyüdü.

AMD’nin güçlü pazar payı kazanımlarına rağmen, Intel hala bulut pazarında hakim oyuncu. Pazarın yarısından fazlasını yönetiyor ve AMD hala ikinci sırada, NVIDIA uzak bir üçüncü sırada. KeyBanc, AMD’nin bu yılki veri merkezi beklentileri konusunda oldukça iyimser, bu yılın başlarında paylaşılan analist notunda firmanın bu yıl sunucu pazarında yüzde 8 puan kazanabileceğini ve bunun sonunda %30’luk bir pazar payı elde edebileceğini belirtiyor. yıl.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17