İle

Helyum refakatçisi bir yıldızdan malzeme çektikten sonra süpernovaya dönüşen beyaz cüce yıldız SN 2020eyj’in sanatçı yorumu. Kredi: Adam Makarenko/WM Keck Gözlemevi

Stockholm Üniversitesi astronomları tarafından alışılmadık bir Tip Ia süpernova keşfedildi. İlk kez radyo dalgalarında tespit edildi ve güçlü helyum emisyonları gösterdi. Süpernova bir tetikleyici tarafından tetiklendi.[{” attribute=””>white dwarf star that pulled helium-rich material from a companion star. This novel finding adds to our understanding of Type Ia supernovae, which are pivotal for measuring the universe’s expansion.

A team of astronomers led by Stockholm University has discovered an unusual Type Ia supernova – or thermonuclear supernova – called SN 2020eyj. Not only did they make the first detection of such a supernova in radio waves, follow-up observations from W. M. Keck Observatory on Maunakea, Hawaiʻi Island also showed strong emission lines of helium.

This marks the first confirmed Type Ia supernova triggered by a white dwarf star that pulled material from a companion star with an outer layer consisting primarily of helium; normally, in the rare cases where the material stripped from the outer layers of the donor star could be detected in spectra, this was mostly hydrogen.

Type Ia supernovae are important for astronomers since they are used to measure the expansion of the universe. However, the origin of these explosions has remained an open question. While it is established that the explosion is caused by a compact white dwarf star that somehow accretes too much matter from a companion star, the exact process and the nature of the progenitor is not known.

The new discovery of supernova SN 2020eyj is evidence the companion star was a helium star that had lost much of its material just prior to the explosion of the white dwarf.

The study, which includes data from Keck Observatory’s Low Resolution Imaging Spectrometer (LRIS), is published in the May 17th issue of the journal Nature.


Yoğun ve tozlu yıldız çevresi malzeme ile çevrili, helyum açısından zengin bir donör arkadaşından madde toplayan kompakt bir beyaz cüce yıldız ile çift yıldız sisteminin sanatçı izlenimi. SN 2020eyj’nin optik spektrumundaki güçlü radyo sinyaline ve göze çarpan helyum çizgilerine yol açan şey, patlayan yıldız ile bu yoldaştan arta kalan malzemenin etkileşimiydi. Kredi: Adam Makarenko/WM Keck Gözlemevi

Stockholm Üniversitesi Astronomi Bölümü’nde doktora sonrası araştırmacı ve makalenin baş yazarı Erik Kool, “Yoldaştan gelen malzeme ile güçlü etkileşimin imzalarını gördüğümüzde, bunu radyo emisyonunda da tespit etmeye çalıştık” diyor. “Radyodaki tespit, bir Tip Ia süpernovanın ilki – astronomların onlarca yıldır yapmaya çalıştığı bir şey.”

Süpernova 2020eyj, ilk olarak Stockholm Üniversitesi’ndeki Oskar Klein Merkezi’nin üye olduğu San Diego yakınlarındaki Palomar Gözlemevi’ndeki Zwicky Geçici Tesisi tarafından tespit edildi.

Stockholm Üniversitesi Astronomi Bölümü’nde profesör ve makalenin ortak yazarı Jesper Sollerman, “La Palma’daki İskandinav Optik Teleskopu, bu süpernovayı takip etmek için temeldi” diyor. “Hawaiʻi’deki büyük Keck teleskobundan gelen ve patlayan yıldızın etrafındaki çok sıra dışı helyum ağırlıklı materyali hemen ortaya çıkaran spektrumlar gibi.”

Stockholm Üniversitesi Fizik Bölümü’nden ortak yazar Joel Johansson, “Bu açıkça çok sıra dışı bir Tip Ia süpernova, ancak yine de evrenin genişlemesini ölçmek için kullandığımız süpernovalarla ilgili” diye ekliyor. “Normal Tip Ia süpernovaları her zaman aynı parlaklıkta patlıyor gibi görünse de, bu süpernova bize bir beyaz cüce yıldız patlamasına giden birçok farklı yol olduğunu söylüyor.”

Bu araştırma hakkında daha fazla bilgi için bkz. Radyo Sinyali Termonükleer Süpernova Patlamasının Kökenini Açıklıyor.

Referans: Erik C. Kool, Joel Johansson, Jesper Sollerman, Javier Moldón, Takashi J. Moriya, Seppo Mattila, Steve Schulze, Laura Chomiuk, Miguel Pérez-Torres tarafından yazılan “Helyum açısından zengin yıldız ötesi malzemeye sahip, radyo tarafından algılanan bir tip Ia süpernova” , Chelsea Harris, Peter Lundqvist, Matthew Graham, Sheng Yang, Daniel A. Perley, Nora Linn Strotjohann, Christoffer Fremling, Avishay Gal-Yam, Jeremy Lezmy, Kate Maguire, Conor Omand, Mathew Smith, Igor Andreoni, Eric C. Bellm, Joshua S. Bloom, Kishalay De, Steven L. Groom, Mansi M. Kasliwal, Frank J. Masci, Michael S. Medford, Sungmin Park, Josiah Purdum, Thomas M. Reynolds, Reed Riddle, Estelle Robert, Stuart D. Ryder, Yashvi Sharma ve Daniel Stern, 17 Mayıs 2023, Doğa.
DOI: 10.1038/s41586-023-05916-wuzay-2