Her Matt Damon ve Ben Affleck film bir öncekinden çılgınca farklı ama her zaman sonsuz derecede eğlenceli. İki aktör, dünyanın en büyük film yıldızlarından birkaçı ama aynı zamanda birbirlerinin üretken kariyerlerini, özellikle de ilk yıllarında birlikte başardıkları şeylere borçlu olan, ömür boyu sürecek en iyi arkadaşlar. Affleck ve Damon bireysel olarak büyük başarılar elde ederken, kusursuz ekran kimyaları ve birlikte yazdıkları, yönettikleri veya ürettikleri beğenilen projeler göz önüne alındığında, isimleri sonsuza kadar birbirleriyle eşanlamlı olacak.


Affleck ve Damon’ın işbirliği yaptığı filmlerin çoğu hem eleştirel hem de ticari açıdan büyük başarılar elde etti ve yakın tarihin en ikonik ve tanınabilir filmlerinden bazıları haline geldi. İkisi birlikte Akademi Ödüllerini kazandı ve ardından Hava, ödül sezonunda daha da fazla heykelcik için şömine raflarında yer açmaları gerekebilir. Bununla birlikte, genel izleyicilerin radarından kaçmış olabilecek birkaç film de olmuştur. Her iki durumda da, her Matt Damon ve Ben Affleck filmi bir şekilde daha fazla sevgiyi ve ilgiyi hak ediyor.

GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİKLE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

9 Düşler Tarlası (1989)

Oscar’larda En İyi Film dalında pek çok spor filmi aday gösterilmemiştir, ancak Düşler alanı bu onura fazlasıyla layıktı. Bununla birlikte, her iki oyuncu da Kevin Costner ve James Earl Jones’un karakterlerinin katıldığı Fenway Park’taki beyzbol maçı sırasında seyircileri canlandırdığından, Affleck ve Damon’ın itibarsız görünümlerini tamamen gözden kaçırmak kolay olurdu. Bu yıllarca bir sırdı ama Damon, kendisinin ve Affleck’in sadece Fenway’i ziyaret etme fırsatı için filmde figüran olmayı kabul ettiklerini doğruladı (üzerinden Dan Patrick Gösterisi). Düşler alanı şüphesiz bir klasik ama “en iyi Damon ve Affleck filmleri” açısından pek sayılmaz.

8 Jay ve Sessiz Bob Yeniden Başlatma (2019)

Jay And Silent Bob Reboot'ta bir kilisede Matt Damon ve ComicCon'da Ben Affleck'in bölünmüş görüntüsü

Jay ve Sessiz Bob Yeniden Başlatma aşağı yukarı aynıdır Jay ve Sessiz Bob Karşılık Veriyor, “Bluntman and Chronic” filminin yeniden başlatılmasını durdurmak için dışarı çıkan ünlü karakterler, her türlü komik engelle ve ünlü konuk oyuncu olarak karşımıza çıkarken. Damon, Loki rolüne geri dönüyor. Dogma bir kamera hücresinde, Affleck ise Holden rolüne geri döner. Amy’yi kovalamak başka bir kamera hücresinde. Oyuncular aynı sahneyi paylaşmıyor ve film, her Matt Damon ve Ben Affleck filmi sıralamasında en alt sıralarda yer almakla kalmıyor, aynı zamanda Jay ve Sessiz Bob Yeniden Başlatma aynı zamanda en kötü View Askewniverse filmlerinden biridir.

7 Jay ve Sessiz Bob Geri Vuruş (2000)

Matt Damon ve Ben Affleck, Jay ve Silent Bob Strike Back'deki Good Will Hunting 2'de başrolde

Diğer karakterlere ikinci keman oynadığınız dört filmden sonra, Jay ve Sessiz Bob sonunda ilk kez spot ışıklarını çekme şansı verildi. Jay ve Sessiz Bob Karşılık Veriyorve yönetmen Kevin Smith bunu Hollywood’u hicvetmek için kullanıyor. Affleck ve Damon’ın kamera hücreleri, aşırı derecede şiddetli ve var olmayan bir sahneyi filme alırken Damon’la birlikte kendilerinin kurgulanmış versiyonlarını oynadıkları için komik bir şekilde saygısız. İyi Niyet Avcılığı devam filmi, Şerefiye Avı 2: Av Sezonu. Hiciv doğasına oynamak Jay ve Sessiz Bob Karşılık Veriyor ayrıca zekice görür İyi Niyet Avcılığı yönetmen Gus Vant Sant parasını sayarken gösterildi.

6 Amy’nin Peşinde (1997)

Ben Affleck, Chasing Amy'de bir lokantada oturuyor

Takip etme MallratlarAffleck’in yardımcı bir kötü adam rolü oynadığı , Kevin Smith onu alışılmadık romantik dramında başrol olarak seçti, Amy’yi kovalamak, Damon’da da çalışmanın bir yolunu bulurken. Filmde Affleck, lezbiyen bir kadına aşık olan ve arkadaşı ve yaratıcı ortağı üzerinde baskı oluşturan bir çizgi roman sanatçısını canlandırıyor. Amy’yi kovalamak View Askewniverse’deki en içten anlardan bazılarını içeriyor ve Affleck’in performansı özellikle etkili ve son derece özgün. Damon yalnızca kısa bir sahne için ortaya çıkıyor, ancak rolü izleyicilere her şeyden çok bir göz kırpması anlamına geliyor.

5 Okul Bağları (1992)

Matt Damon ve Ben Affleck, School Ties'da Brendan Fraser ile okul üniformalarını değiştiriyor

Her Matt Damon ve Ben Affleck filmi, oyuncuların ekran süresini paylaştığını görmez, ancak okul bağları birlikte ne kadar harika olduklarını gösteren ilk filmdi., ve 1992 filmi her ikisinin de kariyerini yörüngeye oturttu. okul bağları 1950’lerde Yahudi bir hazırlık okulu öğrencisinin, antisemitizm ve önyargı gibi ağır darbeler alan konularını ele almasını anlatıyor. Film, Fraser için bir araç olarak yapıldı, ancak Affleck ve Damon, Fraser’ın antisemitik sınıf arkadaşlarından ikisi olarak öne çıkan oyuncular. Sosyolojik spor draması sert temaları ele alsa da, artık bir grup ünlü yıldızı başarılarının başlangıcında görmek de eğlenceli.

4 Son Düello (2021)

The Last Duel'de Matt Damon'ın kızgın ve Ben Affleck'in metanetli göründüğü bölünmüş görüntü

Ridley Scott’ın yönettiği ve gerçek olaylara dayanan, son düello 2021’in en çok gözden kaçan filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Film aynı zamanda Affleck ve Damon’ın o zamandan beri birlikte yazdığı ilk senaryo olma özelliğini de taşıyor. İyi Niyet Avcılığı yirmi dört yıldan fazla bir süre önce. son düello eleştirel övgüler aldı ama bir gişe bombasıydı ve Ridley Scott’ın en iyi tarihi destanlarından biri olmasına rağmen bütçesini geri getirmeyi bile başaramadı. Ortaçağ draması aynı zamanda “#MeToo” hareketi için son derece çekici ve unutulmaz bir alegori ve muhtemelen yıllar içinde bir kült klasiği haline gelecek.

3 Dogma (1999)

Loki ve Bartleby, Dogma'daki bir havaalanında sohbet ediyor

Hemen hemen her Matt Damon ve Ben Affleck filmi Kevin Smith tarafından yönetiliyor. Dogma Smith’in yönettiği başka bir hicivdir. 1999 komedisi, bir çift düşmüş meleğin Cennete girmesini ve tüm varoluşu reddetmesini engellemek için “kutsal bir haçlı seferine” gönderilen Katolik inancıyla mücadele eden bir kadın hakkındadır. Affleck ve Damon iki melek, Bartleby ve Loki rolündeler ve kimyaları hiç bu kadar inandırıcı olmamıştı. Film bir tartışma konusuydu, ancak yine de olumlu eleştiriler aldı ve mütevazı bir gişe başarısı elde etti. Affleck ve Damon, dramatik yeteneklerini inanılmaz derecede güçlü ve çoğu zaman yeterince kullanılmayan komedi duyarlılıklarıyla ustaca birleştiriyor.

2 Hava (2023)

Air'de telefonda konuşan Sonny Vaccaro rolünde Matt Damon

Hava yazarken olduğu gibi, iki aktör / en iyi arkadaş arasındaki gerçek ekran buluşmasıydı son düello, ekranda olduklarında pek tantana yoktu. 2023 filmi ise Affleck ve Damon’ın yıllardır ilk kez birbirlerinin işini bitirdiğini görüyor. Hava 1980’lerin ortalarında Nike’ın Michael Jordan ile sözleşme imzalama girişimini konu alan çok komik ve akıllı bir biyografik drama. Affleck spor markasını gelişigüzel yöneten Phil Knight’ı, Damon ise Nike’ın yetenek avcısını oynuyor. Film, Affleck’in Damon’ı ilk kez yönetmesi ve kesin bir anlık klasiğe yol açması nedeniyle daha iyi olamazdı.

1 İyi Niyet Avı (1997)

Good Will Hunting'de Matt Damon ve Ben Affleck bir kamyona yaslanıyorlar.

Sayısız unutulmaz alıntı, şaşırtıcı derecede komik sahneler ve tam bir duygusal içgüdüsel yumruk gibi hissettiren diğer sekanslar arasında, İyi Niyet Avcılığı bir modern klasiktir. Robin Willaims’in efsanevi performansı genellikle filmin öne çıkan özelliğidir, gerçek sihir iki oyuncu tarafından yazılan senaryodan gelir. Konu oyunculuk olduğunda her iki oyuncu da kendi rollerini kusursuz bir şekilde yerine getiriyor, ancak oluşturdukları hikaye inanılmaz derecede dokunaklı ve diyalogları doğal ve gerçekçi. En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar kazanması haklıydı ve her Matt Damon ve Ben Affleck film, İyi Niyet Avcılığı mükemmel.sinema-1