“Big Mother”dan altı oyuncu (yaklaşık yirmi karakteri zekice canlandırıyorlar) ve bu mükemmel oyunun yazarı ve aynı zamanda oyunu sahneleyen Mélody Mourey (sağda). Fotoğraf @Alejandro Guerrero.

Dijital tiyatro harika sonuçlara ilham verebilir: Alan Turing’in ikonik figürünün etrafında, tam olarak ödüllerle kaplı ve daha kısa ama çok eğitici bir formatta “Turing Makinesi” vardı. “Öğretmen. turing». Montmartre’deki Théâtre des Béliers parisiens’te artık çok başarılı oyunu görebiliyoruz. “Büyük anne”, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir gazeteci ekibini başkanlık kampanyası ve manipülasyon zemininde tasvir ediyor. Deep fake, sosyal ağlar ve Cambridge Analytica tarzı kişisel verilerin kötüye kullanılması hakkında konuştuğumuz bu gerilim filmi, geçmişe dönüşler ve hızlandırılmış kısa sahneler ve daha uzun anlar dizisi üzerine oynuyor.

İhbarcılar için ilgi

Yirmi karakteri yetenekli bir şekilde canlandıran üç erkek ve üç kadın altı oyuncunun yer aldığı “Koca Anne”, Mélody Mourey’nin üçüncü oyunu. Otuzlu yaşlarındaki bu genç, aktris, yazar ve yönetmen, daha önce İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’da geçen ve 2019’da gösterilen “The Crazy Toads”ı yazdı – zaten iyi dozda duygu ve sürprizlerle mizah anları karışımı, ardından 2022’de Paris’te Théâtre de la Renaissance’da yeniden başlayan (benim açımdan henüz görülmedi) “Devlerin yarışı”. Üç oyunu şu anda gösterimde.

Bir oyun yazarı “Koca Ana” gibi bir oyun yazmaya nasıl hazırlanır? Ona bu oluşumu sormak için Mélody Mourey ile tanıştım. Başlangıçta bana, muhbirlere ilgi duyduğunu açıklıyor – Edward Snowden’a aşık oldu ve “Saklanacak Yer Yok”u okudu, kitap Glenn Greenwald tarafından 2014’te Snowden davasıyla ilgili olarak: “Bu, basın özgürlüğü ile ulusal güvenlik arasındaki denge sorununu gündeme getiren bir dava, şeffaflığın ne kadar ileri gitmesi gerektiği.”

Mélody Mourey ayrıca “L’Homme nu. Marc Dugain’in “Big Mother” ifadesini bulduğu görünmez dijital diktatörlük”, gözetim kapitalizmi üzerine Shoshana Zuboff ve Silikon Vadisi ustalarının ortadan kaldırma iradesini gösteren Fabien Benoît’in “The Valley” kitabı Transhümanist projelerini hayata geçirebilmek için temsili demokrasi. Mélody Mourey, Flore Vasseur’un Aaron Swartz ve herkesin hizmetinde olan başka bir İnternet’in ne olabileceği üzerine yaptığı bir konferanstan da büyülenmişti.

Bir gerilim filmi için tam ev

Bu ilk bileşenlere, oyun yazarının “sette bir meydan okuma olan bir gerilim filmi yapmayı çok istediğini” ekleyelim. “Big Mother”dan iki muhabirin karakterleri, yazı işleri müdürü, biraz yorgun, yaşlı bir gazi ve işe alım yapan genç acemi, “çok hızlı bir şekilde” geldi. [sa] KAFA”. Mélody Mourey, kararlı bir parça yazdığından saklanmıyorsa, içine bir aşk hikayesi ve gerilimi de yerleştirmek istedi. Yazmaya geçmeden önce gördüğümüz gibi, uzun süredir belgelenmiş, aynı zamanda yasak hikayelertehdit altındaki gazetecilerin bilgilerini korumalarına olanak tanır.

“Big Mother” ın konusu üzücü ifşalara yol açıyorsa, oyunda nefes alma anları, mizah topakları eksik değil: koreografi, can alıcı noktalar, sıra dışı yardımcı roller – Karina Marimon’a karşı bir zaafım var, diğerlerinin yanı sıra dizideki aktris ” Çok komik bir Yahudi anne ve yeni görünümlü bir siyasi partinin rahatsız edici bir sözcüsü de dahil olmak üzere altı karakteri tek başına canlandıran La petite Histoire de France”. Aktris, oyunun beş adayından biri olan Molières 2023’e de aday gösterildi.

Büyük teknoloji dünyası ve bazı liderlerinin siyasi hırsları hakkında çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan biri bile, dokunmadan bile öğretici olan parçayı tam olarak anlayacaktır. Bu, haftalardır her gece salonu dolduran “Big Mother”ın birçok başarısından biridir – salonda gösteriden önce bitişik sokakta sıraya giren yaklaşık 200 kişi ve sonunda uzun alkışlar. En çok hak edilen başarı.

Ayrıca oku

Aaron Swartz: ölümünden on yıl sonra, bir bilgi paylaşım aktivistinin anısı – 17 Ocak 2023

Global polislik: Dijital gözetleme üzerine mutlaka izlenmesi gereken bir belgesel olan “Hepsi izlendi” – 30 Nisan 2020

İyi okumalar: “Histoires et Cultures du Libre”, referans çalışma – 1 Ağustos 2013genel-15