Arm tabanlı Windows PC’lerin yakın gelecekte gerçekten çok daha iyi hale gelmesi tamamen mümkündür. SoC Snapdragon 8cx Gen 4’ün performansıyla ilgili ilk veriler, bunun çok ama çok etkileyici olduğunu gösteriyor.İçeriden Revegnus’a göre, Geekbench 5’teki yeni Qualcomm platformu, tek iş parçacıklı ve çok iş parçacıklı modlarda sırasıyla 1800 ve 14000-15000 puan kazanıyor. Karşılaştırıldığında, sızıntılar Apple M3’ün sırasıyla 2.500 ve 11.000 puan aldığını söylüyor. Yani, Apple çözümünün tek çekirdekli performansı çok daha yüksek, ancak genellikle daha önemli olan çok çekirdekli performans, yeni Qualcomm için zaten daha yüksek.

İlk raporlara göre Snapdragon 8cx Gen 4, yeni Oryon çekirdekleri ile 12 çekirdekli bir işlemciye sahip. Apple M3’ün yalnızca sekiz işlemci çekirdeği var, dolayısıyla platformlar arasındaki fark.

Tabii ki, Geekbench performansının sentetik performans olduğunu ve pek çok şeyin yazılım ve işletim sistemi optimizasyonuna bağlı olduğunu akılda tutmakta fayda var.

Bilgiler, daha önce Snapdragon 8 ve Exynos ailelerinin yeni platformları hakkında ilk ayrıntıları doğru bir şekilde bildiren çok aktif bir içeriden Revegnus (@Tech_Reve) tarafından yakın zamanda paylaşıldı.genel-22