ispace tarafından sağlanan bu fotoğrafta mühendisler ve bağlı kuruluşlar, Ağustos 2022’de Almanya’nın Ottobrunn kentindeki IABG Uzay Test Merkezinde HAKUTO-R Mission 1 Lunar Lander’ın uçuş modeli üzerinde çalışıyorlar. En son aya iniş aracı aya çarpan bir Tokyo şirketi Ay, yetersiz yazılım ve konma konumundaki son dakika değişikliğinin kazaya yol açtığını söylüyor. ispace şirketi yetkilileri 26 Mayıs 2023 Cuma günü, uzay aracının başlangıçta düz bir ovaya inmesi gerektiğini söyledi. Kredi: AP Yoluyla ispace

Şirket yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada, özel bir Japon aya iniş aracının geçen ay ay yüzeyine inmeye çalışırken serbest düşüşe geçtiğini ve iniş noktasındaki bir yazılım sorununu ve son dakika değişikliğini suçladığını söyledi.

ispace şirketine ait uzay aracının başlangıçta düz bir ovaya inmesi gerekiyordu. Ancak hedef, Aralık ayındaki fırlatmadan önce bir kratere dönüştürüldü. Kraterin dik kenarları, görünüşe göre yerleşik yazılımı karıştırdı ve 7 fitlik (2 metrelik) uzay aracı, 3 milden (5 kilometre) daha kısa bir mesafeden serbest düşüşe geçerek ay yüzeyine çarptı.

Şirketin baş teknoloji sorumlusu Ryo Ujiie, çarpma anındaki tahmini hızın saniyede 300 fitten (100 metre) fazla olduğunu söyledi.

NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter (Ay Keşif Orbiteri) ertesi gün kaza mahallini yukarıdan uçarken fotoğrafladı ve çarpmanın bir kenara savurduğu Ay toprağının yanı sıra bir enkaz alanını ortaya çıkardı.

Ujiie, iniş girişiminden önce yapılan bilgisayar simülasyonlarının yeni iniş sahasının arazisini içermediğini söyledi.

CEO ve kurucu Takeshi Hakamada, şirketin 2024’te başka bir aya iniş girişiminde bulunma yolunda olduğunu ve öğrenilen tüm derslerin bir sonraki denemeye dahil edileceğini söyledi. 2025 için üçüncü bir iniş girişimi planlanıyor.

  • Özel Japon aya iniş aracının çökmesi, yazılım ve son dakika konum değişikliğinden sorumlu tutuldu

    ispace tarafından sağlanan videodan alınan bu görüntüde, Tokyo’daki uçuş kontrolörleri, 26 Nisan 2023 Çarşamba günü erken saatlerde, ayın yüzeyine iniş girişiminden sonra şirketin Hakuto uzay aracından bir sinyal bekliyor. Sol alttaki ek görüntü, Takeshi Hakamada’yı gösteriyor, şirketin kurucusu ve CEO’su, merkezi. Kredi: AP aracılığıyla ispace

  • Özel Japon aya iniş aracının çökmesi, yazılım ve son dakika konum değişikliğinden sorumlu tutuldu

    Nisan 2023’te ispace tarafından sağlanan bu çizim, arka planda Dünya ile ay yüzeyindeki Hakuto uzay aracını gösteriyor. 25 Nisan 2023 Salı günü uçuş kontrolörleri, aracı yörüngeden alçalmaya ve ayın yüzeyine inmeye yönlendirmeyi planlıyor. Kredi: AP aracılığıyla ispace

Başarılı olsaydı, ispace aya uzay aracı indiren ilk özel şirket olacaktı. Bunu yalnızca üç hükümet başardı: Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin. İsrailli bir kâr amacı gütmeyen kuruluş 2019’da denedi, ancak girişimi de zorunlu inişle sonuçlandı.

Hakamada’ya göre Japonca beyaz tavşan anlamına gelen Hakuto adlı uzay aracı ve deneyleri sigortalıydı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin gemisinde kazada kaybolan mini bir ay gezgini vardı.

İki ABD şirketinin, NASA ile ortaklaşa Cape Canaveral’dan bu yılın sonlarında fırlatılmayı bekleyen aya iniş araçları var.

© 2023 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Özel Japon aya iniş aracının çökmesinden sorumlu tutulan yazılım, son dakika konum değiştirme (2023, 26 Mayıs), 26 Mayıs 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-05-private-japanese-moon-lander-blamed adresinden alındı .html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1