ESA’nın Mars Express’inden alınan bu görüntü, Mars’taki en yüksek ikinci yanardağ olan Ascraeus Mons’un güney kanatlarını gösteriyor. Kredi: ESA/DLR/FU Berlin

bu Mars Ekspres uzay aracı, Mars’ın ikinci en büyük kalkan volkanı olan Ascraeus Mons’ta büyüleyici özellikler ortaya çıkardı. Görüntüler, Mars volkanizmasını anlamamıza katkıda bulunan 70 km’lik bir alanı kaplayan çökmüş yeraltı lav akıntıları ve kıvrımlı kanalları tasvir ediyor.

Mars’taki ve aynı zamanda Güneş Sistemi’ndeki en büyük yanardağ olan Olympus Mons’a çoğu kişi aşinadır. Ancak Mars’ta birkaç başka devasa kalkan volkanı var. İkinci en büyüğü Ascraeus Mons ve ESA’nın Mars Express uzay aracından alınan yeni görüntüler, dağın yan tarafında veya yan tarafında bazı ilginç özellikler ortaya koyuyor.

Görüntüler, yeraltı lavlarının odalardan veya tüplerden boşaldığı ve daha sonra krater zincirlerine çöktüğü bölgeleri gösteriyor. Bir nehir gibi kıvrımlı bir yolda kıvrılan “kıvrımlı oluklar” adı verilen daha küçük yılan benzeri kanallar da vardır. Genellikle daha küçük çökmüş lav tüplerinin kalıntıları oldukları düşünülür, ancak bilim adamları hala nasıl oluştuklarından emin değiller. Toplamda, Ascraeus Mons’un aşağı güney kanadındaki – toplu olarak Ascraeus Chasmata olarak adlandırılan – bu dramatik ve büyük çatlaklar, 70 km’nin (43 mil) üzerinde muazzam bir alanı kaplıyor.

Ascraeus Mons'un Perspektif Görünümü

Bu eğik veya ‘yan’ perspektif görünüm, Mars’taki en yüksek ikinci yanardağ olan Ascraeus Mons’un güney kanatlarını gösteriyor.
Mars yüzeyindeki derin, düzensiz çatlaklar kameraya doğru kıvrılarak görülebilir. Bunlar, topluca Ascraeus Chasmata olarak adlandırılan ve 70 km çapında devasa bir çökmüş arazi parçasını kapsayan bir grup özelliğin parçasıdır. Burada gösterilen kısım, dairesel veya dairesele yakın çöküntü dizilerinden oluşuyor ve çukurlar oluşturmak için birleşiyor, bu da zeminin çökmesine neden oluyor – biraz bir düden oluşturmak gibi. Kredi: ESA/DLR/FU Berlin

Ascraeus Mons, Mars’ın batı yarımküresindeki volkanik bir plato olan Mars’ın Tharsis bölgesinde bulunan üç önemli volkanın en kuzeyi ve en uzunudur. Ascraeus Mons, 18 km (11.2 mil) yüksekliğe ulaşır, ancak eğimleri yumuşaktır ve ortalama 7 derecelik bir eğime sahiptir. Bu yavaş tırmanış, volkanın 480 km’lik devasa taban çapına yansıdı ve ona Dünya’da kabaca Romanya’nın büyüklüğünde bir ayak izi verdi.

Mars Volkanları Tharsis Bölgesi

Tharsis bölgesindeki Mars volkanları. Kredi bilgileri: NASA/JPL

Nispeten, Olympus Mons 25 km (16 mil) yüksekliğinde ve 624 km (374 mil) çapındadır (yaklaşık olarak Arizona eyaletiyle aynı boyuttadır). Yeryüzünde, Hawai’i’deki Mauna Kea’nın yüksekliği 4.205 metredir (13.796 fit); ancak yanardağın tabanı deniz seviyesinden yaklaşık 6.000 metre (19.685 fit) aşağıdadır. Yani, Mauna Kea okyanus tabanındaki yanardağın tabanından zirveye kadar ölçülürse, yüksekliği 10.000 metrenin (33.000 fit) üzerindedir.

Mars Express, 2003’ten beri Kızıl Gezegenin yörüngesinde dönüyor, Mars’ın yüzeyini görüntülüyor, minerallerinin haritasını çıkarıyor, ince atmosferinin bileşimini ve dolaşımını tespit ediyor, aynı zamanda kabuğunun altını araştırıyor ve Mars ortamında çeşitli fenomenlerin nasıl etkileşime girdiğini keşfediyor.

Orijinal olarak yayınlanan bir makaleden uyarlanmıştır. Evren Bugün.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için bkz. Mars’ın Mega Volkanı: Ascraeus Mons’un Engebeli Arazisi.uzay-2