Dolandırıcılığın (casus yazılım, sahte QR kodları ve tanımlama bilgilerinin yanı sıra herkesin içinde telefonunuzu şarj etmenin riskleri) artan yaygınlığıyla, günümüzde çevrimiçi tehditlere kurban gitmenin çok sayıda yolu var ve söz konusu siber güvenlik olduğunda, biz genellikle potansiyeli gözden kaçırmak terk edilmiş e-posta hesaplarımızın yarattığı tehlikeler bağış toplama etkinliklerini yönetmek veya mülk satışlarını kolaylaştırmak gibi belirli amaçlar için oluşturulmuş olabilir.

Ancak Google, kullanıcıları bu etkin olmayan hesapların hem kendileri hem de başkaları için risk oluşturabileceği konusunda uyardı: Etkin olmayan e-posta hesapları, kimlik avı saldırıları ve yetkisiz hesap erişimi dahil olmak üzere güvenlik ihlallerine karşı daha savunmasızdır. yeni bir politika ile etkin olmayan hesapları silin 2 yıl veya daha fazla.

İyi haber şu ki, kullanılmayan hesaplarınızın ve ilişkili verilerinin silinmesini kolayca önleyebilirsiniz. Google’ın son politikası hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Google uygulandı yeni bir politika 2 yıl veya daha uzun süre aktif olmayan hesapları silmek için. (Resim: “Karanlıkta Dizüstü Bilgisayarda Gmail” ile Resim Kataloğu)

Silme işlemi ne zaman başlar?

Google’ın politikası 16 Mayıs 2023’te yürürlüğe girmiş olsa da, asıl silme işlemi 16 Mayıs 2023’e kadar başlamayacaktır. Aralık 2023 en erken. Google, silme işlemini, oluşturulmuş ancak hiç kullanılmamış hesaplardan başlayarak aşamalı olarak uygulayacaktır. Şirket, etkin olmayan hesabın kendisine ve varsa ilgili kurtarma e-postasına birden çok e-posta bildirimi gönderecektir.

Gerçek silme işlemi Aralık 2023’e kadar başlamayacaktır. (Resim: “gmail google e-posta” ile stok kataloğu )

Silme İşleminden Etkilenen Veriler

Birçok kişi, verilerinin her zaman erişilebilir olacağını varsayarak, e-posta hesaplarını bir yedekleme depolama biçimi olarak kullanır. Bu nedenle, dosyaları depolamak için kullandığınız etkin olmayan Google hesaplarını korumanız çok önemlidir. Hesap silinirse, ilişkili tüm içerik kalıcı olarak kaybolacakGoogle Workspace (Gmail, Dokümanlar, Drive, Meet, Takvim vb.) ve Google Fotoğraflar dahil.

GMail Hesabınızı Silinmekten Koruyun

Bilerek kullanmadığınız veya unutmuş olabileceğiniz ancak saklamak istediğiniz bir Google hesabınız varsa, hesabın silinmemesini sağlamak için bazı önlemler alabilirsiniz:

1. Bir e-posta okuyun veya gönderin.
2. Google Drive’ı kullanın.
3. Bir YouTube videosu izleyin.
4. Google Play Store’dan bir uygulama indirin.
5. Google’ı kullanarak bir arama yapın.
6. Üçüncü taraf uygulamalara veya hizmetlere giriş yapmak için “Google ile oturum aç” özelliğini kullanın.

Silme işlemi başlamadan önce Gmail hesabınızın hem erişilebilirliğini hem de güvenliğini korumak için bu etkinlikleri gerçekleştirmeniz çok önemlidir.

dosyalanmış Genel. GMail ve Google hakkında daha fazlasını okuyun.genel-1