YouTube bugün bir destek sayfasında duyurdu önümüzdeki ay YouTube Stories’i kapatıyor. YouTube Yardım sayfasında, Meaghan adlı bir topluluk yöneticisi şöyle yazdı: “Bugün YouTube’da içerik oluşturmanın Topluluk gönderilerinden Kısa Videolara, uzun metrajlı ve Canlı Yayınlara kadar pek çok yolu var. Bu temel özelliklere öncelik vermek için Hikayeler kullanımdan kaldırılıyor. 26.06.2023 tarihinden itibaren yeni bir YouTube Hikayesi oluşturma seçeneği artık kullanılamayacak. O tarihte halihazırda yayında olan Hikayelerin süresi, orijinal olarak paylaşıldıktan 7 gün sonra sona erecek.”
YouTube, içerik oluşturucuların YouTube Topluluğu gönderilerine ve YouTube Shorts’a geçmesini önerir. İlki, sohbet başlatmak, “hafif” güncellemeler paylaşmak veya YouTube içeriklerini kitlelerine tanıtmak isteyenler için önerilir. YouTube, içerik oluşturucuların Topluluk gönderileri ve Hikayeler arasında gönderilerin Hikayelere kıyasla daha fazla yorum ve beğeni aldığını bulduğunu belirtiyor.

Ve dahası var. YouTube şöyle diyor: “Yakın zamanda Topluluk gönderilerine erişimi milyonlarca yaratıcıyı kapsayacak şekilde genişlettik ve Zengin düzenleme araçları ve gönderilerin 24 saat sonra sona erme yeteneği gibi Hikayeler’in bazı popüler özelliklerini Topluluk gönderilerine getirdik. İçerik oluşturucular güçlendirebilir. anketler, sınavlar, filtreler ve çıkartmalar gibi yeni etkileşim özellikleri aracılığıyla kitleleriyle bağlantı kuruyor.”

YouTube, amacınız kısa video içeriği oluşturmak veya yeni bir kitle kazanmaksa YouTube Shorts’un gidilecek yol olduğunu söylüyor. YouTube, Topluluk gönderileri ile Hikayeleri karşılaştırırken yaptığı gibi, Kısa videolar ile Hikayeleri karşılaştırdı ve her ikisini de kullanan içerik oluşturucular arasında Kısa içeriklerin Hikayelerden çok daha fazla abone kazandığını kaydetti.

YouTube’un burada söylediği şey, içerik oluşturucuların Topluluk Gönderilerini ve YouTube Shorts’u kullanmaları zaten daha iyi olacağından, Hikayelerden kurtulmanın önemli olmadığıdır. YouTube’a göre, “Başlamak kolaydır. Metin ve filtre eklemek gibi hafif mobil video araçlarımızı doğrudan kısa kamerada deneyebilir veya YouTube’da en sevdiğiniz içeriği yeniden karıştırmayı deneyebilirsiniz. Daha ilgi çekici özellikler sunmaya devam ediyoruz. Kısa süre önce yorumlara Shorts ile yanıt verme özelliği kullanıma sunuldu.”telefon-1