CSIRO’nun Wajarri Yamaji Ülkesindeki ASKAP radyo teleskopu. Kredi bilgileri: Alex Cherney

Avustralya’nın ulusal bilim kurumu CSIRO’nun sahibi olduğu ve işlettiği bir teleskop kullanan araştırmacılar, yakınlardaki bir galakside fenomenin nasıl oluştuğu hakkında bildiklerimizi sorgulayan bir “hızlı radyo patlaması” tespit ettiler.

Bugün yayınlanan yeni sonuçlar Astrofizik Dergisi yıldızlararası patlamanın kaynağının bilinen diğer olaylardan çok daha sakin bir galaktik ortamda olduğunu gösteriyor.

Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi’nin (ICRAR) Curtin Üniversitesi düğümünden Marcin Glowacki, Batı Avustralya’daki Wajarri Yamaji Ülkesinde CSIRO’nun ASKAP radyo teleskopunu kullanan en son araştırmaya öncülük etti.

Dr. Glowacki, önceki çalışmaların çarpışan galaksilerin sonunda hızlı radyo patlamalarına neden olabilecek büyük yıldızlar yaratabileceğini öne sürse de, bu makalenin bulgularının bu fikre meydan okuduğunu söyledi.

Dr. Glowacki, “Ev sahibi gökadalarını ayrıntılı olarak incelediğimiz radyo patlamalarında, çarpışan ve birleşen gökadalar gördük. Bu araştırmada, çalkantılı bir gökadanın aynı net sinyallerini görmüyoruz,” dedi.

“Bu yeni makalede gördüğümüz şey, ev sahibi galaksinin kendisinin bozulmamış, hatta sessiz göründüğüdür. Bu, ya hızlı radyo patlamasına neden olan devasa bir yıldızın başka bir şekilde doğduğunu ya da bu güçlü patlamanın başka bir şey tarafından yaratıldığını gösteriyor. tamamen” dedi.

Avustralya SKA Bölge Merkezi Direktörü ve WALLABY Proje Bilimcisi ortak yazar Dr. Karen Lee-Waddell, gökbilimcilerin şimdiye kadar “ev sahibi” galaksiyi yalnızca birkaç hızlı radyo patlaması için inceleyebildiklerini ve bu yeni keşfin önemini vurguladığını söyledi. daha fazlasını bulmak.

“Galaksiler sadece yıldızlardan oluşmadığından, gizemli radyo patlamalarının etrafındaki ortamları incelemek için bu tür araştırmalar gereklidir.

“Sadece galaksiler arası bir gizemi çözmek için değil, aynı zamanda galaksi sistemlerinin yapısı ve evrimi hakkında bize daha fazla bilgi verebilecekleri için hızlı radyo patlamalarını ve ev sahibi galaksileri çok detaylı bir şekilde incelemeye hevesliyiz” dedi.

İki araştırma ekibi, bu esrarengiz olayları ve ev sahibi galaksileri aynı anda araştırmak için ASKAP’ın benzersiz yeteneklerini kullanıyor.

Devam eden bu araştırmanın anahtarı, gökbilimcilerin kozmik parlamaları daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek imzaları aramak da dahil olmak üzere, teleskopun galaksilerdeki gaz dağılımını analiz etme konusundaki benzersiz yeteneğidir.

CSIRO’nun Avustralya Teleskop Ulusal Tesisi Bilim Programı Direktörü Dr. George Heald, ASKAP’ın en büyük gücünün, gökyüzünün geniş bir alanını hızla tarama yeteneği olduğunu söyledi.

Dr. Heald, “ASKAP’ın 36 çanak anteninin her biri, radyo astronomlarının gökyüzünü verimli bir şekilde haritalamak için yönlendirebilecekleri özel bir alıcı ile donatılmıştır” dedi.

“Bu, araştırmacıların evreni daha iyi anlamak için dünyadaki en iyi radyo astronomi verilerinden bazılarını üretmelerine yardımcı oluyor” dedi.

Hızlı radyo patlamaları, 2007’de CSIRO’nun Parkes radyo teleskopu Murriyang kullanılarak keşfedildi. Yoğun, anlık flaşlar birkaç milisaniyede güneşimizin 80 yıldaki kadar enerji açığa çıkarıyor.

Daha fazla bilgi:
M. Glowacki ve diğerleri, WALLABY Pilot Araştırması: Hızlı Bir Radyo Patlamasının Ana Galaksisinde Merhaba, Astrofizik Dergisi (2023). DOI: 10.3847/1538-4357/acc1e3

Alıntı: Yeni araştırma, 26 Mayıs 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-05-insight-fast-radio.html adresinden alınan hızlı radyo patlamaları (2023, 25 Mayıs) hakkında fikir veriyor.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1