Burada gösterilen LP 791-18 d, yaklaşık 90 ışıkyılı uzaklıkta Dünya boyutunda bir dünyadır. Arka planda mavi bir disk olarak gösterilen, sistemdeki daha büyük bir gezegenden gelen yerçekimi çekişi, Jüpiter’in güneş sistemindeki jeolojik olarak en aktif cisim olan uydusu Io kadar, iç ısınmaya ve volkanik patlamalara neden olabilir. Astronomlar, NASA’nın Spitzer Uzay Teleskobu ve Transiting Exoplanet Survey Satellite ile diğer birçok gözlemevinden gelen verileri kullanarak gezegeni keşfetti ve inceledi. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi/Chris Smith (KRBwyle)

LP 791-18 d adlı gezegenin yeri ve verileri kullanılarak gözlemlendi. NASATess uydusu ve Spitzer Uzay Teleskobu.

Montreal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yönetilen bir bilim insanı ekibi, yakın zamanda Dünya boyutunda bir gezegen keşfetti. ötegezegen, güneş sistemimizin ötesinde, volkanlarla kaplı olabilecek ve yaşam için potansiyel olarak misafirperver olabilecek bir dünya. LP 791-18 d olarak adlandırılan gezegen, mümkün olduğunca sık volkanik patlamalara maruz kalabilir. JüpiterAy Io, güneş sistemimizdeki volkanik olarak en aktif cisim. Ekip, NYU Abu Dabi (NYUAD) Astro, Parçacık ve Gezegen Fiziği Merkezi’nde araştırma bilimcisi olan Mohamad Ali-Dib’i içeriyor.

Gezegen, NASA’nın Geçiş Yapan Ötegezegen Araştırma Uydusu’ndan alınan veriler kullanılarak bulundu ve incelendi (TESS), Spitzer Uzay Teleskobu ve bir dizi yer tabanlı gözlemevi. Dr. Ali-Dib özellikle gezegen sisteminin kararlılığı çalışmasına öncülük etti ve gezegenlerin yörüngelerinin uzun vadeli kararlı olduğunu keşfetti. Ayrıca çalışması, yörüngelerini istikrarsızlaştırabileceğinden, sistemdeki ek bilinmeyen dünya büyüklüğündeki gezegenlerin varlığına önemli kısıtlamalar getirdi.

Volkanlar Püskürüyor ve Bulutlar Dönüyor Gezegen LP 791–18 d

Dünya büyüklüğündeki dünyanın bu animasyonunda volkanlar patlıyor ve bulutlar girdap gibi dönüyor LP 791-18 d. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi/Chris Smith (KRBwyle)

Dergide yayınlanan “Gelgitsel ısınmaya sahip bir M6 yıldızından geçen ılıman Dünya büyüklüğünde bir gezegen” başlıklı makalede Doğa, araştırmacılar yeni gezegeni nasıl tespit edip incelediklerini açıklıyor. LP 791-18 d, güney takımyıldızı Krateri’nde yaklaşık 90 ışıkyılı uzaklıkta bulunan küçük bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde keşfedildi. Araştırmacılar, yeni keşfedilen gezegenin Dünya’dan yalnızca biraz daha büyük ve kütleli olduğunu tahmin ediyor. Bu sistemde, LP 791-18 b ve c olarak anılan, önceden bilinen iki gezegen daha vardır. C ve d gezegenleri yörüngede birbirlerini her geçtiklerinde, daha büyük olan c gezegeni d gezegeni üzerinde bir yerçekimi kuvveti oluşturdu. Bu sürekli olarak gezegen d’yi deforme etti ve gezegenin içini önemli ölçüde ısıtan ve yüzeyinde volkanik aktivite üreten bir iç sürtünme yarattı.

Çalışma ayrıca LP 791-18 d’nin gelgit kilitli olduğunu, yani bir tarafının sürekli olarak yıldızına baktığını, diğer tarafının ise sürekli karanlıkta olduğunu kaydetti. Gezegen genelinde şüphelenilen önemli miktarda volkanik aktiviteye ek olarak gelgit kilitleme, LP 791-18 d’nin bir atmosferi sürdürmesine ve suyun gece tarafında yoğunlaşmasına izin verecektir. Bu önemlidir, çünkü bir gezegenin suyu sıvı halde tutma yeteneği, potansiyel yaşanabilirliğinin anahtarıdır.

Planet LP 791-18 c’nin yakın zamanda NASA’nın kullanarak gözlemlenmesi onaylandı. James Webb Uzay Teleskobu. Yeni makalenin bulguları, yaşamı sürdürme yeteneğini daha fazla araştırmak için LP 791-18 d’nin benzer şekilde incelenmesi gerektiğini gösteriyor.

Ali-Dib, “Yaşanabilir bölgede, potansiyel olarak volkanik olarak aktif olan Dünya boyutunda bir gezegenin keşfi, güneş sistemi dışında yaşam arayışında ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır” dedi. “Bir sonraki adım, atmosferi hakkında bize neler söyleyebileceğini görmek için JWST’yi kullanarak sistemi gözlemlemek.”

Bu keşif hakkında daha fazla bilgi için bkz. Gökbilimciler Tarafından Keşfedilen Dünya Boyutundaki Gezegen Volkanlarla Kaplanmış Olabilir.

Referans: Merrin S. Peterson, Björn Benneke, Karen Collins, Caroline Piaulet, Ian JM Crossfield, Mohamad Ali-Dib, Jessie L. Christiansen, Jonathan Gagné, Jackie Faherty, Edwin Kite, Courtney Dressing, David Charbonneau, Felipe Murgas, Marion Cointepas, Jose Manuel Almenara, Xavier Bonfils, Stephen Kane, Michael W. Werner, Varoujan Gorjian, Pierre-Alexis Roy, Avi Shporer, Francisco J. Pozuelos, Quentin Jay Socia, Ryan Cloutier, Jeremy Dietrich, Jonathan Irwin, Lauren Weiss, William Waalkes, Zach Berta-Thomson, Thomas Evans, Daniel Apai, Hannu Parviainen, Enric Pallé, Norio Narita, Andrew W. Howard, Diana Dragomir, Khalid Barkaoui, Michaël Gillon , Emmanuel Jehin, Elsa Ducrot, Zouhair Benkhaldoun, Akihiko Fukui, Mayuko Mori, Taku Nishiumi, Kiyoe Kawauchi, George Ricker, David W. Latham, Joshua N. Winn, Sara Seager, Howard Isaacson, Alex Bixel, Aidan Gibbs, Jon M. Jenkins, Jeffrey C. Smith, Jose Perez Chavez, Benjamin V. Rackham, Thomas Henning, Paul Gabor, Wen-Ping Chen, Nestor Espinoza, Eric LN Jensen, Kevin I. Collins, Richard P. Schwarz, Dennis M. Conti, Gavin Wang, John F. Kielkopf, Shude Mao, Keith Horne, Ramotholo Sefako, Samuel N. Quinn, Dan Moldovan, Michael Fausnaugh, Gábor Fűűrész ve Thomas Barclay, 17 Mayıs 2023, Doğa.
DOI: 10.1038/s41586-023-05934-8uzay-2