Yeni insanlarla tanışmak ve sanal gerçeklik dünyasında çeşitli etkinliklere katılmak heyecan verici olabilir. Şans eseri, VRChat tüm bunları yapmakta harika bir iş çıkarıyor. Ancak, benzer bir deneyim yaşarken biraz temiz hava almak istiyorsanız, size VRChat gibi şu anda oynayabileceğiniz 8 oyun göstereceğiz.

Oyunlardan bahsetmeden önce, oyunların hepsinin VR’ı desteklemeyeceğini belirtmek isterim. Bunun yerine, bazıları yeni insanlarla tanışmaya ve sizin VRChat’te yaptığınız gibi eğlenceli etkinliklere katılmaya alışkındır. Bununla birlikte, hemen dalalım ve başlayalım.

1

Kayıt odası

Yayın tarihi: Haziran 2016
platformu: PlayStation 4, Android, PlayStation 5, Oculus Quest, Xbox One, Microsoft Windows, iOS, Xbox Series X ve Series S

Oldukça aktif olan büyük bir topluluğa sahip olduğu için Rec Room, VRChat’e harika bir alternatiftir. Artı, en iyi yanı, bunun çocuklara uygun bir deneyim olmasıdır, böylece çocuklarınızın endişelenmeden oynamasına izin verebilirsiniz.

Bu, yetişkinler için eğlenceli olmadığı anlamına gelmez. Hemen içeri atlayabilir ve Rec Room oynarken harika vakit geçirebilir ve tüm gün gülebilirsiniz. Oyuncuların deneyebilecekleri ve oynayabilecekleri benzersiz oyunlar yaratmalarına olanak tanıyan entegre bir oyun oluşturma sistemine sahiptir.

Bu, tüm deneyimi taze tutar ve kendinizi topluluğun yarattığı tonlarca oyunu oynarken kolayca bulabilirsiniz. Oyunların bazıları derinlemesine, diğerleri ise sıradan – yani herkes için her şey var.

2

Ufuk Dünyaları

Yayın tarihi: Aralık 2021
platformu: Oculus Quest, Microsoft Windows

PlayStation’daki Horizon serisiyle karıştırılmaması gereken Horizon Worlds, entegre oyun oluşturma sistemine sahip bir VR oyunudur. Oyuncular, etkinliklere, oyunlara ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapan çeşitli dünyalarda hareket edebilir ve birbirleriyle etkileşim kurabilir.

Ayrıca, herkesin oynayabileceği farklı kurallarla kendi oyunlarınızı bile oluşturabilirsiniz. Bu, her zaman denenecek yeni oyunlar olduğu için oyunu taze tutan harika bir özelliktir. Horizon Worlds’te her tür oyun bulunduğundan, seveceğiniz bir şey bulmayı bekleyebilirsiniz.

Oyuncular ayrıca bu oyunda dijital eşyalarını takas edebilir veya satabilir, bu da para kazanmalarını sağlayabilir. Bu senin çayın değilse, o zaman bundan tamamen kaçınabilir ve oyunu sadece eğlence için oynayabilirsin.

3

vaha sanal gerçeklik

Yayın tarihi: Aralık 2019
platformu: Microsoft Windows

Oasis, dünyanın her yerinden yeni arkadaşlar edinebileceğiniz harika bir sanal ortamdır. Onlarla sohbet edebilir, poker oynayabilir, bowlinge gidebilir ve hatta birkaç sanal dünyada bir ev partisi düzenleyebilirsiniz.

Tıpkı VRChat’te olduğu gibi, kendi avatarınızı oluşturabilir ve Oasis’in harika dünyasını keşfederek harika zaman geçirebilirsiniz. Artı, anime seviyorsanız, bu sizin için de mükemmel bir VR oyunudur. Ayrıca VRChat gibi oynaması ücretsizdir, bu nedenle harika vakit geçirmek için hiçbir şey harcamanıza gerek yoktur.

4

Gaia Çevrimiçi

Gaia Çevrimiçi

Yayın tarihi: Şubat 2003
platformu: Microsoft Windows

Gaia Online’dan bahsetmeden önce oyunun oldukça eski olduğunu belirtmek isterim. Ancak, oynaması yine de eğlenceli ve topluluk kesinlikle çok büyük.

Gaia Online, sizi çevrimiçi oyun oynamanın yeni bir boyutuna götüren, mükemmel şekilde geliştirilmiş bir çevrimiçi ve 3B Sosyal Ağ Sanal Dünya Simülasyonudur. Oyun, kendiniz için çevrimiçi bir anime karakteri yaratıp özelleştirerek devasa oyun dünyasının bir parçası olmanızı sağlar.

VRChat gibi, diğer insanlarla konuşabilir, çeşitli etkinliklere katılabilir ve tonlarca oyun oynayabilirsiniz. Ayrıca oyun, tüm kasabaları inşa etmenize, arabalara binmenize, birçok eğlenceli bulmacayı çözmenize, farklı konumdaki arenalarda dövüşlere katılmanıza ve devasa oyun dünyasının bir bölümünden diğerine seyahat etmenize olanak tanır.

5

imvu

Yayın tarihi: 2004
platformu: Android, iOS

IMVU, Tarayıcı tabanlı oynaması ücretsiz bir MMORPG ve Sosyal Etkileşim Sanal Dünya Simülasyonudur. Çevrimiçi olarak 10 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip olan oyunun etkileşim kurabileceğiniz devasa bir topluluğa sahip olmasını bekleyebilirsiniz.

Oyuncuların kendilerini oyuna kaptırmalarını sağlayan tercihinize göre kendi sanal avatarınızı oluşturabilir ve özelleştirebilirsiniz. Oyunun ana önermesi, tıpkı VRChat’te yaptığınız gibi, diğer oyuncularla takılmak ve yeni arkadaşlar edinmektir.

IMVU, endişelenmeden dolaşabileceğiniz tonlarca harika harita içeren devasa bir dünyaya sahiptir. Artı, harika bir şey olan kullanıcı dostu ve güvenli bir ortam bekleyebilirsiniz.

6

Küçük dünyalar

Yayın tarihi: Aralık 2008
platformu: Microsoft Windows (tarayıcı tabanlı oyun)

Small Worlds, tonlarca harika insanla tanışabileceğiniz harika bir Tarayıcı tabanlı Sosyal Ağ MMORPG ve sanal dünyadır. 20 Milyondan fazla kullanıcıyla, her zaman oyunu oynayan birini bulacaksınız ve onlarla herhangi bir endişe duymadan etkileşime girebileceksiniz.

Partilere gidebilir, insanlarla konuşabilir ve hatta onlarla eşya alışverişi yapabilirsiniz. Bu, gurur duyabileceğiniz mükemmel bir avatar oluşturmanıza olanak tanır. En iyi yanı, oyunda harika bir tamirci olan şeyleri inşa edip üretebilmenizdir.

7

Çizgi Oyunu

Yayın tarihi: Aralık 2012
platformu: Android, iOS

Line Play, VRChat gibi, sanal avatarınızı tarzınıza göre oluşturmanıza olanak tanır ve size uygun farklı kıyafetleri değiştirir. En iyi yanı, aradığınızı her zaman bulabilmeniz için oyunun düzenli olarak tonlarca yeni öğe eklemesidir.

Oyundaki her karakterin kendine has odası, bahçesi ve kişiliği vardır. Odayı güzelleştirmek için binlerce dekorasyon ve eşya kullanabilir ve dünyanın her yerinden binlerce insanla etkileşim kurabilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışıp güzel vakit geçirirken çeşitli mini oyunlarda yer alabilirsiniz.

8

Dünyamız

Yayın tarihi: Nisan 2008
platformu: Web Tarayıcı, Android

Son olarak VRChat benzeri başka bir oyun olan Our World’den bahsedelim. Bu, geniş bir oyuncu tabanına sahip bir Çevrimiçi Sanal Dünya ve sosyal bir MMORPG Simülasyonudur. İstediğiniz zaman atlayabilir ve yine de oyunun çeşitli alanlarında dolaşan oyuncular bulabilirsiniz.

En iyi yanı, kendi avatarınızı oluşturabilmeniz ve özelleştirebileceğiniz yüzlerce öğe alabilmenizdir. Gerçekten ihtiyacınız olan bir eşya bulmanız durumunda diğer oyuncularla ticaret bile yapabilirsiniz. VRChat’te olduğu gibi Our World de son derece eğlenceli çeşitli etkinliklere katılmanıza olanak tanır ve bunları oynayarak saatler geçirebilirsiniz.

Çözüm

İşte buyur; bunlar VRChat gibi 8 oyun. VRChat oynamayı seviyorsanız ve benzer bir deneyim için can atıyorsanız, bu listede belirtilen oyunlardan bazılarını denediğinizden emin olun. Sadece benzer hissetmekle kalmıyorlar, aynı zamanda bazılarının pek çok tanıdık mekaniği de var.

VRChat hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hangi oyun ona benziyor? Aşağıdaki yorumlarda bu listede en iyi bulduğunuz oyunu duymak isteriz!oyun-5